Metodika hodnocení shody experimentálních výsledků s hodnotami teoretickými (tabulkovými) nebo shody experimentálních hodnot získaných různými metodami, pro praktická cvičení z fyziky a biofyziky.

(z připravovaných skript: Dvořák, P. a kol: Praktické úlohy z biofyziky a statistické metody vyhodnocování výsledků. VFU, Brno, 2010)

5.5. Procentuální interval shody

Tyto metody jsou poněkud zjednodušující, nicméně pro účely praktických cvičení z biofyziky jsou přijatelnou náhradou metod složitějších.

5.5.1 Testování shody experimentálních výsledků s tabulkovými hodnotami procentuálním intervalem shody

V některých úlohách porovnáváme dosažené výsledky s teoretickými (tabulkovými) hodnotami. V tomto případě budeme používat procentuální kritérium shody průměrné experimentální hodnoty s hodnotou tabulkovou.

Postup: Experimentální hodnotu vyjádříme jako procento hodnoty tabulkové (ta je 100 %). Pokud se obě hodnoty shodují v intervalu:

± 1 % - shoda je velmi vysoce významná, k experimentální hodnotě přidáme označení ***;
± 5 % - shoda je vysoce významná, k experimentální hodnotě přidáme označení **;
± 20 % - shoda je významná, k experimentální hodnotě přidáme označení *;
> 20 % - shoda není významná, k experimentální hodnotě přidáme označení #.

V případě nevýznamné shody se pokusíme v diskusi vysvětlit příčinu rozdílu experimentálních výsledků od teoretických.

Příklad: Jestliže je tabulková hodnota 10 a experimentální hodnota 9, pak obě hodnoty se shodují v intervalu ± 10 %. V tomto případě k experimentální hodnotě 9 přiřadíme * (9*).


5.5.2 Testování shody experimentálních výsledků mezi sebou

V některých úlohách porovnáváme výsledky dosažené různými metodami mezi sebou. V tomto případě postupujeme obdobně jako výše (5.5.1.) s tím rozdílem, že jednu z experimentálních hodnot budeme považovat za 100 % (volíme číselně střední hodnotu) a ostatní hodnoty vyjádříme procentuálně z této hodnoty.

Příklad: Chceme porovnat mezi sebou 3 experimentální hodnoty dosažené různými metodami. První hodnota x1 = 10,0, druhá x2 = 10,1, třetí x3 = 9,0. Pak střední hodnotu (tj. x1) považujeme za 100 % a x2 a x3 vyjádříme procentuálně z hodnoty x1. Výsledkem je:

x1 = 100 %
x2 = 101 %
x3 = 90 %,

x2 se shoduje s x1 v intervalu ± 1 %, x3 se shoduje s x1 v intervalu ± 10 %. Hodnotíme-li celek, pak všechny 3 hodnoty se shodují v intervalu ± 10 % (k hodnotám x2 a x3 přiřadíme *).



Následuje příklad složitějšího hodnocení experimentálních výsledků - srovnáním jak s hodnotami tabulkovými, tak i s hodnotami experimentálními.