4. Spektrofotometrie


ZÁKLADNÍ POJMY

Prochází-li monochromatické světlo o intenzitě Io určitým prostředím, jeho intenzita klesá ==> Io se mění na I.

Poměr obou hodnot I se nazývá propustnost T (transparence). Dekadický logaritmus převrácené hodnoty transparence se nazývá absorbance A (starší termín extinkce):

Absorbance A je závislá na vlnové délce procházejícího záření, tloušťce vrstvy, kterou záření prochází a na koncentraci roztoku. Tento vztah vyjadřuje zákon Lambertův-Beerův.

c = koncentrace látky (mol . l-1);
l - tloušťka absorbující vrstvy;
α - koeficient absorpce.

VÝZNAM SPEKTROFOTOMETRIE

Spektrofotometrie se používá ke kvalitativní a kvantitativní analýze chemických látek v roztoku. Přístroje, které se k tomuto účelu používají se nazývají spektrofotometry (fotometry).

Poznámka: Spektrofotometr WPA S800, se kterým v úloze pracujeme, je multifunkční, používá se pro měření různých parametrů absorbance a transmise světla v oblasti viditeného spektra (330 - 800 nm). Přístroj lze propojit s počítačem vybaveným softwarem GRAFICO PC UTILITY a výsledky přímo graficky zpracovávat a tisknout.
CÍL ÚLOHY: Naučit se pracovat se spektrofotometrem WPA a identifikovat koncentrace 2 neznámých vzorků KMnO4.

Pracoviště pro měření absorpce světla



Spektrofotometr WPA S800



PŘÍPRAVA ROZTOKŮ
  1. Roztok 0,1 M CuSO4 . 5H2O je k dispozici.
  2. Roztok komplexu železité soli a rhodanidu draselného připravíme následujícím způsobem:
    Do odměrné baňky objemu 50 ml napipetujeme takové množství zásobního roztoku 0,1 M FeCl3, abychom získali roztok 100krát zředěný (výpočet provedeme předem doma); doplníme deionizovanou vodou do cca 3/4 celkového objemu, přikápneme 3 kapky KSCN (kapátkem) a doplníme po rysku deionizovanou vodou. Intenzívně červeně zbarvený roztok pak použijeme k měření.
  3. Zásobní roztok KMnO4 o koncentraci 0,01M zředíme do odměrné baňky (50 ml) tak, aby jeho výsledná koncentrace byla 2 . 10-4 M.
  4. Připravíme následující roztoky KMnO4: 0,5 . 10-4; 1,0 . 10-4; 1,5 . 10-4; 2,0 . 10-4 ( tento roztok nemusíme již připravovat - použijeme ten, který jsme připravili v bodu 3); 2,5 . 10-4; 3,0 . 10-4 M.
  5. Vlastní měření absorpčních spekter roztoků 1-3 provedeme v rozmezí vlnových délek 400 - 750 nm, přičemž budeme vlnovou délku zvyšovat vždy po 25 nm.
POSTUP MĚŘENÍ
  1. Kyvetu pro deionizovanou vodu touto vypláchni, naplň po rysku a vlož do přístroje.
  2. Šipkou "vlevo" zvol VLNOVÁ DÉLKA (nm) a šipkou "nahoru" nebo "dolů" nastav vlnovou délku 400 nm. Potvrď tlačítkem "fajfka" (na přístroji se automaticky nastaví měření absorbance = ABS %T).
  3. Tlačítkem "R" vynuluj displej = kalibrace na deionizovanou vodu (kalibrace se uloží do paměti).
  4. Vlož kyvetu naplněnou měřeným roztokem č. 1 (CuSO4).
  5. Tlačítkem "T" zvol měření a zapiš výslednou hodnotu absorbance.
  6. Šipkou "vlevo" zvol opět VLNOVÁ DÉLKA, šipkou "nahoru" zvyš hodnotu o 25 nm, potvrď "fajfkou" a odečti absorbanci.
  7. Postupuj stejně jako v bodě 6 až do změření hodnoty absorbance pro vlnovou délku 750 nm, v krocích po 25 nm.
  8. Vlož opět kyvetu s deionizovanou vodou a postupuj dle bodů 2-7, přičemž měř roztok č. 2, a následně pak stejným způsobem postupuj u roztoku č. 3.
SESTROJENÍ KALIBRAČNÍ PŘÍMKY KMnO4 A IDENTIFIKACE NEZNÁMÝCH VZORKŮ
  1. Podle výsledků měření absorpčního spektra roztoku 3 (2 . 10-4 M) najdi vlnovou délku, u které bylo dosaženo absorpčního maxima.
  2. Při vlnové délce zjištěné dle bodu 9 proveď měření absorbance roztoků KMnO4 (připravených v bodě 4) následujícím způsobem:
         10.1. Do přístroje vlož kyvetu s deionizovanou vodou.
         10.2. Šipkou "vlevo" zvol parametr VLNOVÁ DÉLKA (nm), šipkou "dolů" nastav vlnovou délku zjištěnou dle bodu 9 a potvrď "fajfkou".
         10.3. Kalibruj zmáčknutím tlačítka "R".
         10.4. Vlož kyvetu s 1. měřeným roztokem KMnO4 (0,5 . 10-4 M) a změř absorbanci zmáčknutím tlačítka "T".
         10.5. Znovu vlož kyvetu s deionizovanou vodou, kalibruj tlačítkem "R" a změř podruhé absorbanci roztoku KMnO4 (tlačítko "T"). Proces opakuj ještě jednou, takže získáš 3 opakovaná měření roztoku, s kalibrací před každým měřením.
         10.6. Stejně postupuj i u ostatních roztoků připravených dle bodu 4 (Příprava roztoků) a u neznámých vzorků.
  3. Všechny hodnoty vlož do tabulky a proveď statistické vyhodnocení. Sestroj kalibrační přímku KMnO4 z výsledků měření absorbance roztoků o známé koncentraci metodou těžišť a vypočítej rovnici lineární regrese.
  4. Koncentrace neznámých roztoků urči následujícím způsobem:
         12.1. Vypočítej z rovnice lineární regrese (průměrná hodnota absorbance neznámého roztoku = "y" v rovnici lineární regrese).
         12.2. Odečti z grafu.
         12.3. Hodnoty koncentrace neznámých roztoků vypočtené z rovnice lineární regrese a odečtené z grafu srovnej intervalem shody.
Poznámka: Kyvety držíme vždy za vroubkované stěny. Naplněná kyveta nesmí být zvenku potřísněna vodou či měřeným roztokem. Dojde-li ke znečištění stěn kyvet během plnění, otřeme a vyčistíme je důkladně buničitou vatou. Kyvety plníme po rysku.


Příklad absorpčního spektra měřených roztoků



Příklad kalibrační přímky s rovnicí lineární regrese




VIDEOKLIP DEMONSTRUJÍCÍ POSTUP ÚLOHY

Verze pro RYCHLÉ PŘIPOJENÍ k internetu!


Verze pro POMALÉ PŘIPOJENÍ k internetu!


obsah Předchozí úloha Další úloha Konec