Cvrček domácí (Acheta domesticus)

Cvrček domácí - video
Biologie

Dospělec je 16-20 mm velký, žlutavě až šedavě hnědého válcovitého těla se skákavýma nohama 3. páru. Má proměnu nedokonalou, samička klade 200-300 vajíček banánovitého tvaru do spár a skulin. Nymfa se líhne za 1-2 týdny a je podobná dospělci, jen je bezkřídlá. Svléká se cca jedenáctkrát a dospívá ve 2-3 měsících. Délka života je maximálně 1-2 roky. Je to noční teplomilný živočich, všežravec, dává přednost zelenině, ovoci, chlebu, masu, ale může hladovět i 3 týdny. Ukrývá se v tmavých, vlhkých a teplých místech (teplovodní trubky, radiátory aj.)

Cvrček domácí
Škody

Škodí přenosem bakterií, roztočů a patogenů (Salmonella). Způsobuje škody okousáním např. hedvábí, bavlny a silonu. Samci způsobují nepříjemný hluk hlasitým cvrkáním při lákání samiček. Může se rozšiřovat i z umělých chovů teraristů.

Cvrček domácí - samice
Způsoby prevence a likvidace

Vyplnit škvíry a pukliny, zakrýt ventilační otvory, odstraňovat včas zbytky potravy, dbát na hygienu, zakrýt smetiště a lisované odpadky. Chemická likvidace: postřikem podlahy a okolí úkrytů organofosfáty (Actellic 50 EC), karbamáty, pyrethroidy (Coopex), v těžko dostupných místech použít dýmovnice nebo aerosoly kombinované s reziduálním postřikem, na velké plochy použít přípravek do zmlžovače, např. Reslin 25 SE. Používají se také nástrahy ve formě boxů, gelů a granulí.

Cvrček domácí - samec
  Cvrček domácí - nymfa