Roztoč zhoubný (Tyrophagus putrescentiae)  

 

Biologie

Dospělec je bělavé barvy, lesklý, slabě sklerotizovaný, velký přibližně 0,3 mm. Nápadným znakem jsou dlouhé brvy na zadečku. Je dobře viditelný na černém podkladě při pětinásobném zvětšení. Jeho pohyb je rychlý a přímý. Samička klade za život 400-600 vajíček a obvykle má 7 generací za rok.

Preferuje vyšší teploty a jeho vývoj se zastavuje při teplotách pod 10 °C, za optimálních podmínek trvá cca 10 dní. Patří mezi nejhojnější druhy skladištních roztočů.

 

 

Škody

Napadá řadu skladovaných produktů, především však preferuje olejnatá semena. Může škodit i na tvrdých sýrech, mouce, moučných výrobcích, otrubách, těstovinách, plísňových kulturách, sbírkách přírodnin atd. Mohou žít i ve volné přírodě, a to zejména na odumřelém a zetlelém rostlinném materiálu.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Snížit vlhkost, větrat, napadené produkty spálit nebo je vystavit teplotě 60 °C po dobu 2 hodin. Chemické hubení se provádí postřikem nebo aerosolem některého organofosfátu. Ve skladech provést plynování. Lze využít i biologického boje pomocí roztoče dravého.