Mol kožešinový (Tinea pellionella)

 

 

Biologie

Má rozpětí křídel asi 17 mm. Přední křídla má žlutohnědá s několika tmavými skvrnami, zadní křídla jsou žlutošedá. Proměnu má dokonalou. Samice během života naklade až 100 vajíček na substráty vhodné pro vývoj larev. Larva je bílá, dlouhá kolem 10 mm. V nevytápěných skladech může mít 2-3 generace za rok. V budovách se mohou všechna stádia vyskytovat celoročně.

 

 

Škody

Vyskytuje se ve skladech s látkami a v bytech. Je méně náročný na teplotu než mol šatní. Vyvíjí se i v přírodě v hnízdech ptáků. Živí se stejně jako mol šatní a způsobuje tedy i stejné škody.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Větrat, vhodně skladovat oblečení a látky, nejlépe v těsných obalech, uklízet, slunit a kartáčovat oděv, skladovat v nízkých teplotách (4 denní skladování při - 20 C°). Při chemické ochraně lze použít postřik, ULV formulaci, odchytové lepy (Instop pásy, Invet). Pro hubení ve větších skladech lze aplikovat dýmovnice (Coopex, Actellic) nebo aerosol přípravku Reslin nebo Aqua-Reslin. V krajním případě se používá i fumigace. Asanaci je vhodné opakovat.