Systém rychlého (včasného) varování pro potraviny a krmiva

RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed)

RASFF je založen na principu vzájemně propojené internetové sítě, která spojuje všechny členské země Evropské unie (27 států) s Evropskou komisí a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA - European Food Safety Authority) (schéma). Systém funguje na základě Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 178/2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin.
V České republice upravuje činnost tohoto systému Nařízení vlády České republiky č. 98/2005, kterým se stanoví Systém rychlého varování o vzniku rizika ohrožení zdraví lidí z potravin a krmiv. Hlavním cílem tohoto systému je zabránit ohrožení spotřebitele nebezpečnými potravinami, krmivy nebo surovinami použitými na jejich výrobu, zamezit jejich uvádění do oběhu a zajistit jejich stažení z oběhu v případě, že představují vážné riziko poškození zdraví spotřebitele.

V České republice je národním kontaktním místem Státní zemědělská a potravinářská inspekce
(SZPI), která soustřeďuje informace ze všech dozorových orgánů nad potravinami a krmivy v ČR: orgánů ochrany veřejného zdraví, orgánů veterinární správy, Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUS) a Státní rostlinolékařské správy (SRS).
S národním kontaktním místem spolupracují také další účastníci národního systému rychlého varování: Generální ředitelství cel, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo obrany, Ministerstvo spravedlnosti a Ústav zemědělských a potravinářských informací.
Dojde-li ke zjištění výskytu nebezpečného výrobku některým z dozorových orgánů v ČR, odesílá Národní kontaktní místo Evropské Komisi informace získané od jednotlivých účastníků národního systému. Česká republika je pak zpětně informována o kontrolních zjištěních v členských státech EU. Tok informací (notifikace) o výskytu nebezpečných výrobků je obousměrný, dozorové orgány ČR se prostřednictvím národního kontaktního místa dozvídají o nebezpečných výrobcích, které mohou být na českém trhu a v rámci svých pravomocí následně provádí kontrolu. Evropská komise je pak zpětně informována o skutečnostech, které byly v návaznosti na informaci v členských státech EU zjištěny a o uložených opatřeních.

Typy informací
(notifikací):

Výstražné notifikace (Alert notifikace)

Jsou zasílány v případě výskytu závadné potraviny, suroviny nebo krmiva na intrakomunitárním trhu, které  představují vážné zdravotní riziko pro člověka nebo zvíře, kdy je požadován okamžitý zásah. Výstrahu rozešle ten členský stát, ve kterém se zjistil problém a ve kterém došlo k iniciaci odpovídajících opatření jako je stahování výrobku z trhu. Notifikace se rozešle všem členům systému RASFF, kteří prověří, zda se příslušný výrobek nenachází na jejich trhu. Pokud ano, provedou nezbytná opatření. Spotřebitelé budou ujištěni, že výrobky, které jsou předmětem výstražného hlášení, byly staženy z trhu nebo právě probíhá jejich stahování.

Informační notifikace

Týkají se potravin, surovin a krmiv umístěných na trh, u kterých bylo identifikováno riziko, ale u kterých ostatní členové sítě nemusí bezprostředně zasahovat, protože příslušný výrobek se nedostal na jejich trh nebo se již na jejich trhu nevyskytuje nebo proto, že povaha rizika nevyžaduje bezprostřední zásah.

Zadrženo na hranicích

Tyto notifikace se týkají zásilek potravin, surovin a krmiv, které byly testovány a když bylo zjištěno zdravotní riziko, byly odmítnuty na vnějších hranicích EU. Uvedené notifikace budou zasílány do všech míst na vnějších hranicích EU, aby se posílily kontroly a zajistilo se, že se odmítnutý výrobek nedostane do Evropských Společenství přes jiný hraniční přechod.

[Návrat] [Obsah]