I. Bezpečnost práce v radiobiologické laboratoři

 

   Nakládání se zdroji ionizujícího záření je povoleno pouze v souladu s ustanoveními zákona č. 263/2016 Sb. atomový zákon a příslušnými vyhláškami Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (dále SÚJB nebo Úřad). Jedná se zejména o Vyhlášku č. 422/2016 Sb. SÚJB o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje.

 

Ve výše uvedených legislativních předpisech se mimo jiné uvádí:

 

(1) Každý, kdo provádí činnosti související s využíváním jaderné energie nebo činnosti vedoucí k ozáření, je povinen postupovat tak, aby byla přednostně zajišťována jaderná bezpečnost a radiační ochrana.

 

(2) Každý, kdo využívá jadernou energii nebo provádí činnosti vedoucí k ozáření  nebo provádí zásahy k omezení  přírodního ozáření nebo ozáření v důsledku radiačních nehod, je povinen dodržovat takovou úroveň jaderné bezpečnosti, radiační ochrany, fyzické ochrany a havarijní připravenosti, aby riziko ohrožení života, zdraví osob a životního prostředí bylo tak nízké, jak lze rozumně dosáhnout při uvážení hospodářských a společenských hledisek.

 

(3) Každý, kdo provádí činnosti vedoucí k ozáření, je povinen omezovat ozáření fyzických    osob tak, aby celkové ozáření způsobené možnou kombinací ozáření z činností vedoucích  k ozáření nepřesáhlo v součtu limity ozáření. Limity ozáření stanoví SÚJB (vyhl. 263/2016 Sb.). Úřad je oprávněn stanovit optimalizační meze jako horní mez pro optimalizaci radiační ochrany a v povolení stanovit nižší limity specifické pro danou činnost (dále jen „autorizované limity”).

 

(4) Limitům ozáření nepodléhá

 

a)     lékařské ozáření; SÚJB stanoví pro lékařské ozáření diagnostické referenční úrovně,

b)     ozáření z přírodních zdrojů, kromě ozáření z těch přírodních zdrojů, které jsou záměrně využívány, a kromě prováděcím právním předpisem stanovených případů, kdy je toto ozáření významně zvýšené,

c)     havarijní ozáření zasahujících fyzických osob; toto ozáření nesmí překročit desetinásobek limitů stanovených pro ozáření radiačních pracovníků, pokud nejde o případ záchrany lidských životů či zabránění rozvoje radiační mimořádné situace s možnými rozsáhlými společenskými a hospodářskými důsledky. Zasahující fyzické osoby musí být o nebezpečí spojeném se zásahem prokazatelně informovány a musí se zásahu účastnit dobrovolně,

d)     havarijní ozáření.

 

Limity  pro omezování ozáření

 

Omezování osob, které jsou vystaveny působení ionizujícího záření je zajišťováno limity ozáření jako závaznými kvantitativními ukazateli pro celkové ozáření z radiačních činností, jejichž překročení není ve stanovených případech přípustné.

Limity ozáření se dělí na:

  1. obecné limity
  2. limity pro radiační pracovníky
  3. limity pro učně a studenty.

 

 

Obecné limity jsou

a)     pro součet efektivních dávek ze zevního ozáření a úvazků efektivních dávek z vnitřního ozáření 1 mSv za kalendářní rok

b)  pro ekvivalentní dávku v oční čočce 15 mSv

c)  pro průměrnou  ekvivalentní dávku na 1 cm2  kůže hodnota 50 mSv za kalendářní rok bez ohledu na velikost ozářené plochy.

 

Obecné limity se vztahují na celkové ozáření ze všech radiačních činností,  kromě

a)     profesního ozáření podle § 2 písm. x) bodu 1 zákona,

b)     ozáření, kterému jsou vědomě, dobrovolně a po poučení o rizicích s tím spojeny vystaveny osoby po dobu jejich specializované přípravy na výkon povolání se zdroji ionizujícího záření .

 

Limity pro radiační pracovníky jsou

a)     pro součet efektivních dávek ze zevního ozáření a úvazků efektivních dávek z vnitřního ozáření hodnota 20 mSv za kalendářní rok, nebo hodnota schválená SÚJB, max však 100 mSv za 5 za sebou jdoucích kalendářních roků,

b)     pro ekvivalentní dávku v oční čočce 100 mSv  za 5 po sebě jdoucích kalendářních let, max  50 mSv za kalendářní rok,

c)     pro průměrnou ekvivalentní dávku v 1 cm2 kůže hodnota 500 mSv za kalendářní rok,

d)     pro ekvivalentní dávku na ruce od prstů až po předloktí a na nohy od chodidel až po kotníky hodnota 500 mSv za kalendářní rok.

 

Limity pro žáka a studenta jsou od roku, v němž tyto osoby dovrší 16 let, do roku, v němž dovrší 18 let, tedy studentů VFU Brno se netýkají !

 

Odvozenými limity pro zevní ozáření jsou

a)     pro osobní dávkový ekvivalent v hloubce 0,07 mm hodnota 500 mSv za kalendářní rok,

b)     pro osobní dávkový ekvivalent v hloubce 3 a 10 mm hodnota 20 mSv za kalendářní rok.

Tyto hodnoty jsou významné pro studenty VFU, vzhledem k  používání  elektronických dozimetrů DIS 1.

Pro vnitřní kontaminaci konkrétními radionuklidy

a) ingescí (požitím)  dle vzorce    aktivita . 0,02 / hing

b) inhalací (vdechnutím)                 aktivita . 0,02 / hinh

 

(5) Rozdělení zdrojů, pracovišť a pracovníků

Podle míry ohrožení zdraví a životního prostředí ionizujícím zářením se zdroje ionizujícího záření klasifikují jako nevýznamné, drobné, jednoduché, významné a velmi významné a pracoviště, kde se vykonávají radiační činnosti, se zařazují do I., II., III. nebo IV. kategorie a radiační pracovníci se zařazují do kategorie A (dále jen ,, pracovníci kategorie A”) nebo B (dále jen ,, pracovníci kategorie B”). Vyhl. 422/2016 Sb. SÚJB stanoví podrobnosti ke kategorizaci zdrojů ionizujícího záření, včetně zprošťovacích  úrovní (příloha č. 7), zařazení radiačních pracovníků a zařazení pracoviště do kategorie.

 

(6) Požadavky na způsobilost, odbornou způsobilost a zvláštní odbornou způsobilost     

      pracovníků se zdroji ionizujícího záření

 

Způsobilost radiačních pracovníků

Radiační pracovník musí být starší 18 let (kromě osob od 16 do 18 let, které se soustavně připravují na výkon svého povolání). U pracovníků kategorií A a B se takové poučení uskutečňuje prokazatelným způsobem a nejméně jednou ročně.

 

Zdravotní způsobilost musí být u pracovníků kategorie A  pravidelně, nejméně jednou za rok ověřována. Ověření je prováděno preventivními lékařskými prohlídkami závodním zdravotnickým zařízením, po schválení SÚJB.

 

Odborná způsobilost

Žadatel o povolení pro nakládání se zdroji musí být odborně způsobilý. V případě, že je žadatelem právnická osoba, musí být odborně způsobilý alespoň jeden člověk statutárního orgánu.

Odbornou způsobilostí  pro činnosti související s využíváním jaderné energie je  ukončené vysokoškolské vzdělání příslušného směru a tři roky  praxe v oboru.

Odbornou způsobilostí  se pro činnosti vedoucí k ozáření rozumí:

¨     ukončené vysokoškolské vzdělání příslušného směru a tři roky praxe v oboru nebo

¨     úplné střední odborné vzdělání příslušného směru ukončené maturitou a šest let praxe v oboru.

Jedná se o odbornost příslušnou k dané výrobě či činnosti, nikoliv tedy příslušné radiační ochraně. Pokud například se bude jednat o truhlářskou firmu, která si pořídí zdroj záření k měření tloušťky desek, musí v jejím vedení být člověk, který má maturitu a aspoň šest let dělá truhláře.

 

Zvláštní odborná způsobilost

Výkon činností zvláště důležitých z hlediska radiační ochrany (stanovených činností) mohou provádět pouze osoby se zvláštní odbornou způsobilostí. Odborná schopnost těchto osob je ověřena zkušební komisí SÚJB. Osoby jsou označeny jako „vybraní pracovníci“.

 

 

(7) Činnostmi zvláště důležitými z hlediska radiační ochrany se rozumí:

 

a)     vykonávání soustavného dohledu nad dodržováním požadavků radiační ochrany, a to:

-        dohlížejícími osobami,

-        osobami s přímou zodpovědností za zajištění RO (v lékařství),

-        dalšími osobami s přímou  zodpovědností za zajištění RO (kromě lékařství)

b)     hodnocení vlastností zdrojů ionizujícího záření

c)     řízení služeb na základě povolení, a to:

-        osobní dozimetrie,

-        monitorování na pracovištích III. a IV. kategorie (pokud to není realizováno provozovatelem),

-        měření radonu,

-        měření přirozených radionuklidů ve stavebních materiálech a v pitné vodě.

 

(8) Kontrolované  a sledované pásmo

 

Je nutno očekávat, že především v průběhu vzniku a řešení mimořádné události v případě rozlití radioaktivní látky, může povrchová kontaminace pracovních míst být vyšší než směrné hodnoty povrchového znečištění radionuklidy stanovené prováděcím předpisem atomového zákona pro povrchy v kontrolovaném pásmu pracovišť s otevřenými zářiči, čímž je naplněna podmínka pro vymezení kontrolovaného pásma (KP), tedy prostor, kde by mohlo být překročeno 3/10 limitu pro radiační pracovníky.

V kontrolovaném pásmu pracovišť s velmi významnými zdroji a u pracovišť s otevřenými radionuklidovými zářiči III.a zpravidla i II. kategorie  (pokud není v podmínkách povolení stanoveno jinak) se pracuje po převléknutí a při výstupu z nich se uskutečňuje kontrola znečištění radionuklidy a případná osobní očista.

Do kontrolovaného pásma smí vstupovat jen osoby poučené o tom, jak se tam mají chovat, aby neohrozily zdraví své a ani zdraví ostatních osob. Zákaz vstupu mladistvým. Těhotným ženám je vstup povolen pouze za předpokladu, že nebude překročen obecný limit pro obyvatelstvo!

Opatření proti vstupu nepovolaných osob do kontrolovaného pásma.

Vstupní dveře (z obou stran) jsou opatřeny znakem radiačního nebezpečí a nápisem KONTROLOVANÉ PÁSMO, ZÁKAZ VSTUPU. Vstup na pracoviště je možný pouze se souhlasem dohlížející osoby, a to přes dveře  do hygienické smyčky, na kterých je instalována klika otevíratelná pouze zevnitř místnosti (koule).

Způsobilost pracovníků pro práci v kontrolovaném pásmu

V souladu s jedním ze základních požadavků radiační ochrany na nutnost zdůvodnění a současně minimalizování počtu pracovníků vystavovaných ozáření. V kontrolovaném pásmu trvale pracují  vědečtí a pedagogičtí pracovníci, středoškolský personál a uklízečka, přičemž všichni jsou radiačními pracovníky kategorie A.

Kromě toho do laboratoře vstupují studenti magisterských, bakalářských a doktorských studijních programů, případně pracovníci jiného držitele povolení. Tyto osoby mají statut návštěvy a pracují pouze pod dohledem dohlížející osobou určených pracovníků kategorie A. Před vstupem do kontrolovaného pásma jsou prokazatelně poučeny o rizicích a způsobu chování a je o nich vedena evidence včetně dávek, které v kontrolovaném pásmu obdržely. K vedení evidence slouží Kniha návštěv v kontrolovaném pásmu, do níž návštěva svým podpisem potvrdí, že byla poučena a seznámena s obdrženou dávkou a evedence účasti studentů na praktických cvičeních.

 

Desatero radiační hygieny v kontrolovaném pásmu s otevřenými zářiči

 

1)     Do KP lze vstoupit pouze přes hygienickou smyčku  - výjimky ®vstup mimo hyg. smyčku hasiči a lékař, při havárii 2.a 3.stupně. Totéž platí pro jeho opuštění.

2)     Je zakázáno konzumovat jakékoliv potraviny.

3)     Je zakázáno kdekoliv kouřit.

4)     Je zakázáno pít jakékoliv nápoje.

5)     Je zakázáno používat veškeré kosmetické prostředky.

6)     Vstupovat a pracovat s otevřeným poraněním, oděrkami nebo popáleninami. O vzniku takovéhoto poranění v KP je třeba ihned informovat dohlížející osobu (při výuce studentů pracovníky kategorie A).

7)     Vcházet do KP v jiném oděvu, než v pracovním oděvu určeném pro práci v KP (pro studenty ústavní bílý pracovní plášť) . Naopak je zakázáno v tomto oděvu z KP vycházet.

8)     Používat WC bez předchozího umytí rukou a případně jejich dozimetrické kontroly.

9)     V KP je vhodné používat pouze papírové kapesníky.

10) Při vstupu do KP si pracovník nasazuje předepsané osobní dozimetry.

 

(9) Používané dozimetry pro osobní dozimetrii

 

Filmový dozimetr

Filmový dozimetr, je dosud v ČR nejčastěji používaným dozimetrem. Jsou jimi vybaveni  např. pracovníci kategorie A vstupující do KP (kromě výjimečných případů – návštěvy, exkurze apod.), je vyhodnocován 1x měsíčně nebo 1x za 3 měsíce. Slouží k monitorování záření gama, beta, neutronů a Röntgenova záření.

 

Termoluminiscenční dozimetr

Je používán ve trojím provedení: standardní, prstový a neutronový. První dva měří záření gama, třetí je určen pro neutronové záření.  

 

Radiofotoluminiscenční dozimetr

Je používán v jaderných elektrárnách jako doplňkový. Měří záření gama.

 

Monitorování osob v kontrolovaném pásmu Pracoviště radioizotopů VFU Brno je zajištěno:

 

  1. U pracovníků kategorie A  filmovými dozimetry s vyhodnocením každý měsíc
  2. U studentů a návštěv dozimetrickým systémem DIS (RadosTechnology Oy)

 

DIS znamená Direct Ion Storage (přímé ukládání iontů). Představuje moderní náhradu filmových a TLD dozimetrů. Jedná se o pasivní dozimetr, který může být nekonečně krát nedestruktivně vyhodnocen bez ztráty informace,  nabízí okamžitou  informaci o obdržených osobních dávkových ekvivalentech  Hp(10) a Hp(0.07) (tedy v hloubce 0,07 mm a 10 mm ).

Vodivá stěna a povrch volného hradla DIS tvoří ionizační komůrku. Osobní dozimetr DIS 1 obsahuje celkem 5 komůrek pro detekce vysokých, nízkých a středních a velmi nízkých dávek.

 Při fotonovém záření dojde k primárním interakcím ve stěně materiálu, přičemž sekundární elektrony ionizují vzduch nebo plyn mezi stěnou a hradlem. Při detekci korpuskulárního záření předávají nabité částice všechnu nebo část své energie přímo do vzduchového nebo plynového prostoru. Detekce neutronů je možná pomocí vhodného konverzního materiálu ve stěně.  V energeticky nezávislé paměťové buňce pevné fáze je uložena informace ve formě elektronů, které jsou zachyceny na volném hradle transistoru MOSFET. 

V moderních pamětech EEPROM může být množství náboje řízeno a zcela proměnné, a proto může být paměťová buňka použita pro ukládání analogové informace.

Systém se skládá z jednotlivých osobních dozimetrů DIS 1 a čtečky DBR 1, případně kapesního provedení osobního dozimetru DIS 100 (DIS 1 + PDU 1) obr. 1 a 2.

 

Stanovení vnitřní kontaminace

 

CELKOVÁ AKTIVITA GAMA UMĚLÝCH RADIONUKLIDŮ

Pracovník leží a polovodičový germaniový detektor se umístí nad jeho hruď. Polovodičová spektrometrie detekuje všechny radionuklidy s zářením gama překračujícím minimální detekovatelné aktivity.

 

AKTIVITA RADIOAKTIVNÍHO JODU VE ŠTÍTNÉ ŽLÁZE

Pracovník sedí v křesle (připomíná zubařské) a ke štítné žláze je přiložena sonda scintilačního detektor NaI(Tl)  (využívá se jeho vysoké účinnosti měření), kterou se stanoví obsah radioaktivního jodu ve štítné žláze.

 

STANOVENÍ OBSAHU TRITIA

Tento radionuklid se určuje podle měření vzorku moči. Malé množství se smíchá s kapalným scintilátorem a vloží do vyhodnocovacího zařízení.

 

Evidence osobních dávek u držitelů povolení

U pracovníků kategorie A se eviduje jméno, příjmení, rodné číslo, osobní dávky a další údaje k charakterizaci ozáření těchto pracovníků. Evidence se provádí minimálně do 75 let věku osoby a minimálně 30 let po skončení pracovní radiační činnosti.

Osobní dávky z výjimečného a havarijního ozáření se archivují zvlášť.

 

 

(10) Způsoby ochrany před zevním ozářením

 

Radiační ochrana je systém technických a organizačních opatření k omezení ozáření osob a životního prostředí a omezení následků nehod. Standardními metodami ochrany před ionizujícím zářením jsou postupy, které jednak zmenšují velikost ozáření tedy dozimetrických veličin a jednak zkracují dobu expozice.

Při zmenšování expozice se uplatňují tři efekty.

 

Ochrana vzdáleností

 

Ionizující částice jsou z radionuklidových zdrojů emitovány izotropně, tj. podobně jako tlak v kapalině, se šíří všemi směry stejně. Proto je při zvětšení vzdálenosti od ozařované plochy registrován menší počet dopadajících částic od pevného zdroje. Při představě bodového zdroje a jednoduchých interakčních procesů (částice po interakci zanikne a nedojde k uvolnění sekundární ionizující částice) dochází k poklesu přímo úměrně s druhou mocninou (čtvercem) vzdálenosti. Ve skutečnosti je situace poněkud složitější (zdroj není většinou bodový, interakce jsou provázeny emisí sekundárních ionizujících částic, které mají jinou radiobiologickou účinnost apod.). Pro naše účely však postačuje konstatovat skutečnost, že dávkový příkon (a s ním spjaté další příkony) se vzdáleností klesá. Tento fakt nazýváme ochrana vzdáleností.

Obecně převažuje pravidlo, že čím blíže zdroji, tím je hodnota dávkového příkonu vyšší a se vzdáleností klesá, ale vždy se dává přednost experimentálně zjištěným (změřeným) hodnotám před výpočtem.

 

 

Ochrana časem

 

Dalším efektem je zkrácení doby expozice pracovníka. Vycházíme ze skutečnosti, že prostor je z hlediska radiační bezpečnosti charakterizován velikostí dávkového příkonu  Ď. 

Dávka D [Gy], kterou pracovník během činnosti obdrží je potom dána součinem doby práce t a dávkovým příkonem v daném prostředí.

Zmenšíme – li dobu t, pak i výsledná dávka D bude menší, a to je pochopitelně naším cílem.

 

 

Ochrana stíněním

 

Patří k základním a všeobecně známým způsobům ochrany. Je založen na principu, že mezi zdroj a cílovou oblast, což je nejčastěji prostor, kde se pohybují či mohou pohybovat pracovníci, vložíme vrstvu, která část energie ionizujícího záření pohltí. Podle druhu záření určujeme materiál stínící vrstvy. Tloušťka vrstvy je dána mírou ztráty energie ve stínění. Pro úplnost si zde probereme všechny uvedené typy záření, i když je třeba upozornit, že stínění záření alfa  se v praxi příliš neuplatňuje.

 

Stínění záření alfa

Vzhledem k malému doletu stačí tenká vrstva v podstatě libovolného materiálu. Všeobecně je známo, že záření alfa odstíní list papíru, a že nepronikne přes zrohovatělou vrstvu pokožky.

 

Stínění záření beta

Ze zákonitostí interakce záření se stínícím materiálem vyplývá, že stínění by mělo mít dvě vrstvy. První by měla být z lehkého materiálu (s nízkým efektivním protonovým číslem), aby se minimalizoval podíl vznikajícího brzdného záření.Tloušťka této vrstvy odpovídá maximálnímu doletu daných beta částic.

Druhá vrstva by měla být z materiálu o vysoké měrné hmotnosti, který je vhodný pro odstínění vzniklého brzdného fotonového záření. Výpočet její tloušťky je závislý na řadě různých faktorů. Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o teoretický problém, nebudeme se touto otázkou podrobněji zabývat s tím, že použijeme opatření definovaná pro záření gama.

 

Stínění záření gama

Pro stínění záření gama jsou vhodné těžké materiály (olovo, ochuzený uran). Často se používají i další materiály, jako je voda či beton. Jen vrstva musí být  silnější. Při teoretickém odhadu lze použít metodu polotlouštěk, ale zde je nutno počítat se zesilujícím faktorem pro široký svazek, neboť v tabulkách je většinou uváděna polotloušťka pro svazek úzký. Pro výpočet se většinou používá upravená exponencionální rovnice zeslabení pro široký svazek. Samozřejmě existuje široká paleta dalších metod- většinou numerických – pro výpočet stínících vrstev (např. na bázi metody Monte Carlo), pro svou časovou a odbornou náročnost se však v praxi nepoužívají. Je možné vytvořit kvalifikovaný odhad opírající se o řešení obdobných situací v předchozích letech, který se následně experimentálně ověří. Při použití ochuzeného uranu je nutno dát pozor na přítomnost neutronů. Pokud je zjistíme či jejich existenci předpokládáme, nelze tento materiál použít. V této oblasti se můžeme setkat s pojmem „těžký beton“. Zjednodušeně se jedná o běžný beton s určitou příměsí barytu, železné rudy popř. litinové drti.

 

Stínění svazku neutronů

Návrh konstrukce stínění neutronů je složité. Pokud takovýto případ nastane, využívá se (všude ve světě) pomoc specializovaných výzkumných pracovišť. Proto zde uvedeme pouze základní principy. Nejběžnější situace je stínění tepelných neutronů, méně často se jedná o neutrony rychlé. Stínění neutronů jiných energií je velkou vzácností. U stínění neutronů rozlišujeme dva typy interakce. Jednak je to zpomalování neutronů, nebo-li moderace a jednak je to absorpce.

Jako moderační materiály se používají látky bohaté na prvky s nízkou molekulovou hmotností (vodík): voda, umělé hmoty, ale i beton. V těchto materiálech pochopitelně také dochází k absorpci, ale ta nemá primární význam. Moderační materiály se používají ke zpomalování rychlých neutronů.

Absorpční materiály používané jako ochrana před neutrony jsou vzácné. Hlavní důvod je ten, že absorpcí neutronů o vyšších energiích dochází ke vzniku sekundárního fotonového záření či nabitých částic. Používá se kadmium nebo bór (nejčastěji v kovové formě bórové oceli, případně bórový beton). Absorpční materiály jsou určeny k absorpci pomalých neutronů. Při požadavku na absorpci rychlých neutronů je nutno použít stínění kombinované s moderací.