ÚTULKY PRO PSY

Útulky pro psy jsou vůbec nejčastějším typem útulků pro zvířata v České republice. V České republice existuje na 110 útulků pro opuštěná zvířata, která jsou uvedena na seznamu schválených útulků Státní veterinární správou ČR. Populace psů v České republice se odhaduje na 1,5 – 2 miliony a Česká republika se tak řadí mezi země s vůbec největším počtem psů na počet obyvatel. Psi jsou na rozdíl od druhého nejrozšířenějšího domácího, zájmového zvířete kočky, přímo závislí na každodenní péči člověka. 

Mezi útulky psí můžeme řadit i útulky tzv. kombinované, které navíc pečují také o zatoulané kočky a další domácí zvířata. 

Útulky pro zatoulané a opuštěné psy můžeme stejně jako ostatní útulky pro další zájmová zvířata rozdělit na útulky městské či obecní a útulky soukromé

Městské útulky jsou zřizovány obcí či městem za účelem zajištění odchytové a karanténní služby zatoulaných či opuštěných psů na katastrálním území dané obce či města. Tyto městské útulky nejčastěji provozují orgány obce jako je Městská policie, nebo Technické služby a správou útulku je pověřen Odbor životního prostředí. 

Soukromé útulky jsou zřizovány a provozovány soukromým subjektem, nejčastěji občanským sdružením zabývajícím se ochranou zvířat. Útulek soukromý může být rovněž zřízen městem, avšak provozován na žádost obce osobou soukromou. 

Městské útulky jsou plně financovány rozpočtem města, přičemž na provoz útulku jsou vyčleňovány především peníze vybrané od obyvatel obce z poplatků za psy. Soukromé útulky nabízejí své služby odchytu a karanténování toulavých či opuštěných psů blízkým obcím či městům za úplatu, kterou si stanoví soukromý útulek a jeho vedení. Nejčastěji se jedná o paušální, měsíční poplatek, nebo se jedná o platbu za každého jednotlivého psa zvlášť, přičemž celková a konečná částka je rovna počtem dnů, za každého přijatého a umístěného psa krát náklady na ustájení jednoho psa na den. Samozřejmě náklady spojené s odchytem a karanténováním psa v útulku je povinen uhradit majitel zvířete. Je však logické, že v případě psů opuštěných není ve většině případů původního majitele dohledat a vymáhat tak po něm tyto náklady.  

Náklady na ustájení psa se mohou lišit útulek od útulku a také od velikosti, resp. váhy psa, zpravidla se však jedná o částky mezi 80-150 Kč / den.  Městské i soukromé útulky mohou a přijímají finanční i materiální dary od občanů a dobrovolných dárců ať už z řad fyzických tak právnických osob. Útulkům tyto dary někdy značně pomáhají při provozu, protože jejich základní rozpočet nemusí vždy stačit na stoprocentní fungování útulku. Větší dary finanční i materiální jsou přijímány na základě darovacích smluv. 

Novodobým trendem v České republice se také staly tzv. virtuální adopce psů v útulku. Virtuální adopce spočívá v zasílání pravidelných měsíčních finančních příspěvků na konkrétního psa umístěného v útulku a péče o něj je financována právě z těchto finančních darů. K této možnosti finančního daru přistupují obvykle lidé, kteří si z různých důvodů nemohou psa do domácnosti pořídit a tak alespoň podpoří psa v útulku finančně. 

Jednotlivé útulky pro opuštěné a toulavé psy mají také různou kapacitu pro umístění psů. Běžně se tato kapacita útulků pro psy pohybuje od 20 do 100 ustájovacích míst a tak mohou být české útulky rozděleny na útulky malé s kapacitou do cca 20 míst, střední s kapacitou cca od 20 do 80 míst a útulky velké s kapacitou cca do 100 a více ustájovacích míst pro psy, které jsou nejčastěji provozovány velkými českými městy s velkou populací obyvatelstva.

utulek1utulek2