ZDROJE PŘÍJMU ZVÍŘAT

Zájmová zvířata umístěna v útulku pocházejí obvykle ze čtyř hlavních zdrojů: 

Drtivou většinu příjmu zvířat do útulku v České republice tvoří odchyty toulavých zvířat. Majitelé zvířat však odkládají svá zvířata v útulku z kombinace různých důvodů, jako jsou vlastnosti, znalosti, zkušenosti a očekávání majitelů a fyzické a behaviorální charakteristiky zvířat. Toto rozdělení do 3 hlavních zdrojů příjmu zvířat do útulků lze aplikovat i na situaci toulavých a opuštěných zvířat v České republice, avšak mělo by se rozšířit také o další zdroj a to je úřední rozhodnutí správního orgánu o odebrání zvířat na návrh Krajské veterinární správy Státní veterinární správy ČR a umístění do náhradní péče na základě porušení právních předpisů na ochranu zvířat proti týrání ze strany majitele či chovatele zvířat.

Přijímaná zvířata do útulku však dle Zákona na ochranu zvířat proti týrání rozdělit do dvou hlavních kategorií. Jednu kategorii tvoří toulavá zvířata, druhou kategorii zvířata opuštěná.
V případě kategorie toulavých zvířat se jedná o zvířata, která se svému majiteli zaběhnou, ztratí, nebo zatoulají. V těchto případech majitel zvířete obyčejně vynakládá nebo lze předpokládat, že vynaloží úsilí k rychlému nalezení svého zvířete. Volně potulující zvíře (především psa) po obci může nahlásit občan, přičemž ve většině případů se ohlašovatel nálezu obrací na Městskou policii nebo přímo na nejbližší útulek, v menších obcích se obrací také na místní obecní úřad. Zvíře je po nahlášení následně odchyceno a předáno do dočasné péče útulku. Majitel zatoulaného zvířete tak po něm pátrá i v okolních útulcích.
V druhém případě jsou do útulku přijímána zvířata, o která jejich původní majitelé již nejeví zájem, zvíře majitel opustil s úmyslem se jej zbavit nebo jej vyhnal, a tudíž u takového původního majitele nelze předpokládat úsilí o nalezení zvířete jako u majitele zvířete, jemuž se zvíře pouze zaběhlo.