Pro adopci zvířat však mohou být významnější faktory spojené s novými nabyvateli zvířat, než faktory spojené se samotnými zvířaty. Předchozí zkušenost s chovem psa měla významná většina osvojitelů psa z obou zkoumaných útulků. Více psů obvykle adoptují ženy, než muži. Nebyly nalezeny ani žádné významné rozdíly mezi psy ustájenými individuálně nebo ve skupinách. Výběr psa pro adopci může být ovlivněn vzhledem zvířete či jeho povahou. I krátká interakce člověka se psem v útulku může znamenat, že pes stojí převážně v přední části svého kotce, což dle autorů může zvýšit adopční potenciál těchto psů. Jiná studie prokázala, že 20 minut pravidelného pozitivního výcviku psů v útulku spolu s kontaktem s dobrovolníky z řad veřejnosti zvyšuje šance psa na jeho adopci.
Úspěch adopce závisí také na předchozím majiteli psa, potenciálním osvojiteli a zaměstnancích útulku. Dle některých studií se až 58 % adoptovaných psů vrací do útulku kvůli poruchám chování. Jiná studie, z USA, ukázala, že když adoptovaná štěňata spí na posteli se svým osvojitelem a navštěvují výcvikové kurzy, jsou tato štěňata adoptována s mnohem větší úspěšností. Historie pobytu psa uvnitř domácnosti (tzv. „indoor“) je také významným faktorem pro úspěšnou adopci. Také klienti veterinárních klinik měli mnohem realističtější očekávání, co se týče péče o psa, což ve výsledku znamenalo nižší riziko vrácení psa do útulků, než u lidí, kteří dosud nebyli veterinárními klienty. Jiné studie prokázali, že chovatelé, kteří již dříve vlastnili psa, vraceli nově adoptovaného psa do útulku nejčastěji
Mezi další faktory, které mohou mít významný vliv na osvojování psů z útulku, může patřit vedení útulku a jeho ošetřovatelé, kteří dotazují potenciální zájemce o osvojení psa, v jakých podmínkách bude pes případně chován, zdali má zájemce o osvojení již nějaké zkušenosti s chovem psů, zdali má v domácnosti další jiná zvířata, zdali tato zvířata nejsou konfliktní. Někdy jsou zájemci o osvojování dotazování rovněž, kolik času tráví v práci a zdali jsou schopni zvíře dostatečně zajistit proti úniku. O tom, zda pes bude vydán zájemci o osvojení, či nikoli rozhoduje v konečném výsledku rovněž vedení útulku, které nemusí psa zájemci o osvojení vydat, pokud nesplní očekávání dané útulkem. Velice často české útulky rovněž před osvojením psa případnému zájemci předvedou nejvhodnější psi k adopci na základě představ a možností zájemce o osvojení. Tím je následně útulkem samotným zúžen možný výběr psa ze strany zájemce o osvojení. Avšak i tyto pohovory útulků se zájemci o osvojení mohou hrát významnou roli v procesu výběru psa a samotného osvojení.
Významným faktorem, který v soukromých útulcích může ovlivnit počet osvojených koček, jsou umisťovací výstavy. Ačkoli zatím nebyly zpracovány žádné studie, které by vliv potvrdily, vyplývá to ze zkušeností útulků. Zájemci o osvojení kočky považují za důležité se s kočkou setkat. Kvůli výraznému sexuálnímu chování koček jako je vokalizace, značkování kocoury, boje mezi nimi, útěky z domova a nežádoucí množení, může řada lidí při osvojování upřednostňovat kastrovanou kočku. Většina útulků dnes rutinně kočky přijaté do útulku po dosažení určitého věku či váhy kastruje, jsou-li v dobrém zdravotním stavu. Hlavním důvodem je zabránění dalšímu množení,. Někteří lidé si k domku adoptují záměrně kočku z útulku s tím, že je již kastrovaná. Nezřídka se stává, že je kočka po adopci vrácena zpět do útulku. Důvodem může být to, že zvíře si na člověka nezvykne a zůstává plaché. U koček se může vyskytnout nežádoucí chování, nebo agresivita vůči dalším členům domácnosti, ať už zvířatům, či lidem. U koček může jakákoli změna vyvolat zdravotní či psychické problémy a nežádoucí chování. Poruchy chování, jako například značkování a močení mimo kočičí toaletu, bývají pozorovány až u 31% osvojených koček. Významným faktorem, který ovlivňuje navrácení kočky zpět do útulku, je neodhadnutí vlastních možností péče o kočku, případně výskyt alergie na kočičí srst. Nejčastěji bývají kočky navráceny do útulku do šesti měsíců po osvojení.
Roční období
Rok přijetí psů do útulku je významný. V roce, kdy je přijato signifikantně více psů, tráví více času v útulku před tím, než jsou adoptováni. Počty ztracených psů navrácených původnímu majiteli v jistých měsících jsou v přímé souvislosti s počty přijetí těchto psů do útulku, jelikož si tyto psy jejich původní majitelé vyzvedávali v útulku zpravidla do druhého dne. Co se týče opuštěných psů, dalo by se říci, že lidé raději a častěji adoptují psi v jarním až letním období, jelikož se jedná o měsíc „velkých letních prázdnin“, kdy si obvykle lidé berou dovolené v práci, děti mají prázdniny a mají tak teoreticky i více času na případně nově pořízeného, adoptovaného psa. U ostatních útulků to nelze takto jednoduše vysvětlit.