EKONOMIKA, MARKETING, MANAGEMENT

Bakalářský studijní program

BEZPEČNOST A KVALITA POTRAVIN

 

 

PRACOVNÍ PRÁVO

zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

 

 Uzavření pracovního poměru:

      pracovní smlouvou

      volbou

      jmenováním

 Pracovní smlouva
(povinné náležitosti)

      druh práce

      místo výkonu práce

      den nástupu do zaměstnání

Zaměstnavatel je povinen uzavřít pracovní smlouvu písemně. Výjimkou je případ, kdy je uzavírán pracovní poměr na dobu kratší než jeden měsíc, ale i v tomto případě musí být pracovní smlouva písemná, jestliže o to požádá zaměstnanec nebo jde o zaměstnance, který byl rozhodnutím soudu omezen nebo zbaven způsobilosti k právním úkonů. Jedno vyhotovení písemné pracovní smlouvy musí vždy dostat zaměstnanec.
 

Mimo to lze v pracovní smlouvě dohodnout další podmínky, na kterých mají účastníci zájem, což bude nepochybně např. údaj o mzdě a způsobu odměňování, termínu výplaty mzdy atd. Pokud zaměstnavatel předpokládá, že s výkonem pracovní činnosti bude spojena nutnost vysílání zaměstnance na pracovní cesty, musí být tato podmínka dohodnuta v pracovní smlouvě.

Pracovní smlouva
(nepovinné náležitosti)

      zkušební doba

      doba, na kterou byl pracovní poměr uzavřen

      délka pracovního úvazku

      výše mzdy

Pracovní poměr se sjednává v pracovní smlouvě buď na dobu neurčitou, nebo na konkrétně vymezenou dobu. Takový pracovní poměr končí uplynutím uvedené doby. Ta však může být vymezena nejen přesným kalendářním údajem, ale i dobou konání konkrétních prací. Jde např. o sezónní práce spojené se sklizní určitých produktů a práce s tím spojené (např. sezónní práce v cukrovaru).

V případě vymezení ukončení pracovního poměru na dobu určitou bez uvedení konkrétního data má zaměstnavatel povinnost upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas, alespoň tři dny předem. Pokud by zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele pokračoval v konání prací, zákon stanoví, že se touto skutečností mění v pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou.

 

Ještě předtím, než dojde k uzavření pracovní smlouvy, je zaměstnavatel povinen seznámit svého budoucího zaměstnance s jeho právy a povinnostmi, které pro něj z pracovní smlouvy vyplynou, zejména s pracovními a mzdovými podmínkami, za nichž má práci vykonávat. V procesu uzavírání pracovní smlouvy i trvání pracovního poměru jsou zaměstnavatelé povinni zajistit rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, včetně odměňování za práci, jejich odbornou přípravu a příležitosti dosáhnout funkčního a pracovního postupu.

Údaje o právech a povinnostech zaměstnance vyplývající z pracovního poměru

      Nárok na délku dovolené.

      Údaje o výpovědních lhůtách.

      Stanovení týdenní pracovní doby, rozvržení pracovní doby.

      Údaje o mzdě, splatnost mzdy, termíny výplaty.

      Informace o služebních cestách.

 Ukončení pracovního poměru:

      dohoda

      výpověď

      okamžité zrušení

      zrušení ve zkušební době

 Ukončení pracovního poměru dohodou:

Vychází z dohody obou stran. Lze jej využít tehdy, pokud se  zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou na rozvázání pracovního poměru. Důvod ukončení pracovního poměru se uvádí jen na žádost zaměstnance. Termín ukončení je na vzájemné dohodě. Dohoda se uzavírá na obou stranách vždy v písemné formě.

Písemně ukončen k určitému datu. Zásadně jde o krátkodobý pracovní poměr sjednaný na dobu časově dohlednou.

 Ukončení pracovního poměru výpovědí:

Asi nejčastější forma ukončení pracovního poměru.  Výpověď lze rozvázat jak ze strany zaměstnance tak i zaměstnavatele. Musí být druhé straně doručena v písemné formě, jinak je neplatná. Pokud výpověď podává zaměstnanec, nemusí být uveden důvod výpovědi. V opačném případě musí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů výslovně vyjmenovaných v zákoně.

Výpovědní doba v tomto případě činí dva měsíce a počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

Důvody výpovědi ze strany zaměstnavatele:

- organizační důvody

- zdravotní důvody

- porušení pracovní kázně

 Odstupné:

Okamžité ukončení pracovního poměru:

Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr jen výjimečně, a to pouze tehdy:
  1. Pokud byl zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než jeden rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně šesti měsíců.
  2. Porušil-li zaměstnanec pracovní kázeň zvlášť hrubým způsobem.

Zaměstnavatel nemůže okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní ani se zaměstnankyní nebo zaměstnancem, pokud trvale pečují o dítě mladší než 4 roky. Může však s nimi, s výjimkou zaměstnankyně na mateřské dovolené nebo zaměstnance v době rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, rozvázat pracovní poměr výpovědí.

Výjimečně!

Zaměstnanec: Do 15 dnů od předložení zdrav. potvrzení nepřeložen.

Do 15 dnů od termínu výplaty zaměstnavatel nevyplatil mzdu.

Okamžité zrušení musí být dáno písemně a doručeno druhému účastníku, jinak je neplatné.

 

Ukončení pracovního poměru ve zkušební lhůtě:

Ve zkušební době může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec zrušit pracovní poměr písemně z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru má být doručeno druhé straně zpravidla alespoň tři dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.

 

Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr.

      Dohoda o pracovní činnosti.

Dohoda o pracovní činnosti je vhodná spíše pro nárazově vykonávanou práci, běžně i na dobu neurčitou, kdy je zřejmé, že nebude překročena polovina běžné týdenní pracovní doby (20h). Při mzdě do 3 500 Kč zaměstnavatel nestrhává sociální a zdravotní pojištění.

Dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena písemně.

Není-li sjednán způsob zrušení dohody o pracovní činnosti, je možné ji zrušit dohodou smluvních stran ke sjednanému dni. Jednostranně může být zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Okamžité zrušení dohody o pracovní činnosti může být však sjednáno jen pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr.

Obecně se u dohody o pracovní činnosti v roce 2013 zdravotní a sociální pojištění neplatí při výdělku do 2499 Kč (včetně) měsíčně.

 

      Dohoda o provedení práce.

Odpracovaný čas v této dohodě nesmí být delší než 300 hodin za rok.

Tento limit se vztahuje na jednoho zaměstnavatele! Není možné tedy odpracovat více jak 300 hodin u jednoho zaměstnavatele (bez ohledu na počet uzavřených dohod), ale můžete podepsat dohodu u více zaměstnavatelů a odpracovat 300 hodin u každého z nich. 

Do měsíčního příjmu 10 000 Kč se žádné (zdravotní ani sociální) pojištění neodvádí. Základní pojistné (1 080 Kč) musíte platit pouze v případech, že ho za vás neplatí stát (studenti, lidé na ÚP,...) nebo jiný zaměstnavatel, to ale bez ohledu na uzavření dohody o provedení práce.

Při překročení příjmu 10 000 Kč měsíčně dojde k takzvanému zpojistnění dohody: Zaměstnavatel přihlašuje zaměstnance k placení zdravotního a sociálního pojištění.

Sociální pojištění - Pojištění vzniká první den platnosti dohody a trvá až do ukončení dohody (pokud je příjem nad 10 000 Kč znám), případně vzniká až v průběhu zaměstnání, v měsíci, kdy došlo k dosažení příjmu nad 10 000 Kč. Limit deset tisíc je pak brán jako součet všech dohod o provedení práce uzavřené v jednom měsíci u jednoho zaměstnavatele.

Zdravotní pojištění - I toto pojištění se sjednává při vzniku dohody, je-li příjem znám nebo v měsíci, kdy příjem zaměstnance překročil limit 10 000 Kč. Platí se přitom pouze měsíce, kdy k tomuto překročení došlo. Oproti sociálnímu pojištění se pak limit bere pro každou dohodu zvlášť.