Transport látek, osmotické děje
Úkol 1: Plazmolýza prostá
Z cibule sloupněte vnitřní epidermis a dejte na podložní sklíčko, přikápněte 1 % neutrální červeň a přikryjte krycím sklíčkem. Po obarvení vakuol do červena přikápněte k hraně krycího skla kapku 1M KNO3 a z protilehlé hrany krycího skla odsajte filtračním papírem tekutinu pod krycím sklem. Pozorujte oddělování cytoplazmy od buněčné stěny vyvolané zmenšením objemu vakuoly a cytoplazmy z důvodu úniku vody do hypertonického prostředí. Nakreslete a napište závěr.
Úkol 2: Deplazmolýza
Použijte preparát z předchozího úkolu. K okraji krycího skla přikápněte destilovanou vodu a odsávejte filtračním papírem tekutinu z protilehlé hrany krycího skla. Pozorujte opačný proces, tj. zvětšování objemu vakuoly a cytoplazmy. U některých buněk, které byly usmrceny, deplazmolýza neprobíhá.
Obr.: Osmotické jevy v buňkách epidermis cibule - prostá plazmolýza
Úkol 3: Plazmolýza křečová
Obarvěte epidermis cibule 1 % neutrální červení (postup viz úkol 1). K hraně krycího skla přikápněte kapku 1 % CaCl2 a 1M KNO3 a z protilehlé hrany krycího skla odsajte tekutinu pod krycím sklem. Pozorujte nestejnoměrné oddělování cytoplazmy od vnitřních ploch buněčné stěny, způsobené zvýšenou přilnavostí cytoplazmatické membrány k buněčné stěně. Cytoplazma je křečovitě stažená - od toho název křečová plazmolýza. Tento proces je nevratný a dochází k smrti buňky, což se projeví obarvením buněčného jádra.
Obr.: Osmotické jevy v buňkách epidermis cibule - křečová plazmolýza
Úkol 4: Rostlinná buňka v hypotonickém prostředí
Na podložní sklíčko naneste špejlí pylová zrna, pozorujte a zakreslete. Poté přikápněte k pylu kapku destilované vody, přikryjte sklíčkem, pozorujte a zakreslete. Na některých pylových zrnech dochází k výronům žlutě zbarvené cytoplazmy (nezaměňujte se vzduchovými bublinami, které mají černé kontury). Nakreslete a zapište závěr.
Obr.: Osmotické jevy: A – pylové zrno v izotonickém prostředí, B – pylové zrno v hypotonickém prostředí.
Úkol 5: Hemolýza osmotická (makroskopicky)
Do dvou zkumavek nalijte po 1 ml savčí krve. Do jedné ze zkumavek přidejte 3 ml fyziologického roztoku a do druhé stejné množství destilované vody. Mírně protřepejte a porovnejte obě zkumavky. Vysvětlete, k čemu v jednotlivých zkumavkách došlo a proč. Proveďte tzv. "čtecí zkoušku" a výsledky zaznamenejte.
Úkol 6: Hemolýza osmotická (mikroskopicky)
Na podložní sklíčko naneste malou kapku krve a přikryjte krycím sklíčkem. K okraji sklíčka přikápněte kapku destilované vody. Pozorujte postupné ubývání erytrocytů způsobené jejich praskáním (prasklé erytrocyty jsou málo viditelné).
Úkol 7: Plazmorhiza
Na podložní sklo naneste kapku krve a přikápněte k ní kapku 1M KNO3. Po přiložení krycího skla pozorujte a zakreslete krvinky svraštělé do hvězdicovitých útvarů, tzv. echinocyty (k této deformaci krvinek může dojít také např. v silných nátěrech, které pomalu vysychaly). Nakreslete a zapište závěr.
Obr.: Osmotické jevy u savčích erytrocytů: A – hemolýza, B – plazmorhiza.
Úkol 8: Fagocytóza
TP: fagocytující bílé krvinky, barvené Pappenheimovou metodou.
Prohlédněte si preparát, najděte a zakreslete bílé krvinky s fagocytovanými partikulemi. Spočítejte fagocytární aktivitu (FA): FA = počet fagocytujících buněk/počet počítaných buněk.
Obr.: Leukocyt s fagocytovanými partikulemi.
Obsah
- Biologie
- Chemické složení
- Nebuněčné živé soustavy
- Prokaryota, imerze
- Eukarya
- Pohyb a dráždivost
- Transport látek, osmóza
- Mitóza
- Rozmnožování a vývoj
- Vlivy vnějšího prostředí
- Metody výzkumu v biologii
- Genetika
- Cytogenetika
- Modelový organismus
- Monohybridismus
- Polyhybridismus
- Polymorfní geny
- Genové interakce
- Dědičnost a pohlaví
- Vazba genů
- Populační genetika
- Kvantitativní genetika
- Nemendelistická dědičnost