Trvalé preparáty
Úkol 1: Příprava trvalého preparátu suchou cestou – krevní nátěr
K jedné straně odmaštěného podložního skla kápněte malou kapku nesrážlivé krve. Před kapku krve přiložte pod úhlem 45° podložní sklo se zabroušenými rohy a nechejte krev roztéct podél hrany sklíčka a poté plynulým tahem rozetřete kapku po podložním skle (kapka krve se táhne za sklíčkem). Krevní nátěr musí být tenký, rovnoměrný, asi do 2/3 podložního sklíčka. Několikrát postup opakujte, až se vám podaří zhotovit kvalitní krevní nátěr, který nechte zaschnout a prohlédněte pod mikroskopem.
Úkol 2: Barvení krevního nátěru (panoptické barvení dle Pappenheima)
Zhotovte krevní nátěr (viz předchozí úkol). Po zaschnutí převrstvěte preparát barvivem May-Grünwald a nechejte působit 5 min., poté přidejte destilovanou vodu a opět nechejte 5 min. působit. Slijte a převrstvěte barvivem Giemsa-Romanowski. Po 10 min. slijte, opláchněte destilovanou vodou a k preparátu opatrně přiložte filtrační papír k odsátí zbytků vody. Po odstranění filtračního papíru nechte nátěr zaschnout. Prohlédněte si obarvený krevní nátěr, v kterém můžete kromě erytrocytů pozorovat i leukocyty s modře obarvenými jádry.
Obr.: Postup zhotovení krevního nátěru: A – kápnutí kapky krve na podložní sklo, B – přiložení krycího skla před kapku krve pod úhlem 45°, C – zhotovení krevního nátěru, D – ptačí erytrocyt (oválný, s jádrem, větší), E – savčí erytrocyt (kulatý, bikonkávní, bez jádra, menší)
Obsah
- Biologie
- Chemické složení
- Nebuněčné živé soustavy
- Prokaryota, imerze
- Eukarya
- Pohyb a dráždivost
- Transport látek, osmóza
- Mitóza
- Rozmnožování a vývoj
- Vlivy vnějšího prostředí
- Metody výzkumu v biologii
- Genetika
- Cytogenetika
- Modelový organismus
- Monohybridismus
- Polyhybridismus
- Polymorfní geny
- Genové interakce
- Dědičnost a pohlaví
- Vazba genů
- Populační genetika
- Kvantitativní genetika
- Nemendelistická dědičnost