Glandulae suprarenales

Nadledviny neboli glandulae adrenales s. suprarenales jsou složeny ze dvou endokrinních žláz. Uvnitř se nachází dřeň, zevně kůra. Rozhodující podíl na celkovém objemu nadledviny má kůra - asi z 80-90%.
Dřeň nadledvin je součástí sympatikoadrenálního systému (SAS) a není pro život nutná. Dochází zde k produkci adrenalinu (epinefrin), noradrenalinu (norepinefrin) a dopaminu. Eferentní pregangliová vlákna vycházejí z hrudní a bederní míchy a menší část jich vstupuje do dřeně nadlevin, rozhodující část vstupuje do ganglií sympatiku. Z nich vystupují postgangliová vlákna a z těchto většina uvolňuje noradrenalin a některá dopamin.
Sekreční buňky dřeně nadledvin jsou pozměněné neurony bez eferentního vlákna a modifikují se do dvou typů chromafinních buněk. Chromafinita je vázána na chromafinní cytoplazmatické granule, které se vyskytují ve dvou velikostech. Buňky s malými granulemi secernují převážně adrenalin, s většími granulemi zejména noradrenalin. Buňka secernující dopamin zatím není poznána.

Kůra nadledvin produkuje steroidní hormony, jejichž prekurzorem je cholesterol. Klíčovým krokem v jejich syntéze je přeměna cholesterolu na prognenolon, z kterého v dalších reakcích vznikají vlastní steroidní hormony.
Sekrece steroidních hormonů je epizodická, hormony se s prekurzory ihned po syntéze vylučují do krve, protože nemohou být skladovány v buňkách. Jen část produkovaných steroidních látek je fyziologicky významná.

Hormony ovlivňující nadledviny jsou:
ACTH (adrenokortikotropin)
CRH (corticoliberin)



Schéma řízení pohlavních hormonů. Zelení šipky označují pozitivní zpětnou vazbu, červené šipky označují negativní zpětnou vazbu. Modré šipky naznačují štěpění. Jednotlivé hormony fungují jako odkaz na další informace