2,3 - 3,0 mmol/l       2,3 - 3,0 mmol/l

Vápník je důležitou součástí kostí a zubní tkáně. Je extracelulárním iontem, v intracelulární tekutině je jeho koncentrace 1 000-10 000x nižší. Tento koncentrační gradient udržují vápníkové pumpy. Kalcium hraje důležitou roli v přenosu signálu v buňkách (má funkci 2. posla), v přenosu vzruchu na nervosvalové ploténce a při srážení krve. V krvi se vyskytuje volný (ionizovaný Ca2+) nebo navázaný na albumin. V biochemické laboratoři bývá stanovován celkový vápník (součet ionizovaného a neionizovaného vápníku). Metabolismus vápníku je regulován parathormonem, kalcidiolem, kalcitriolem a kalcitoninem. Při diagnostice endokrinopatií je doporučováno stanovovat koncentraci vápníku opakovaně. Resorpce vápníku ze střeva je obtížná.




      



Mláďata mají hodnoty koncentrace vápníku v plasmě fyziologicky vyšší než dospělí jedinci. Hyperkalcémie se symptomaticky projevuje stejně jako vyvolávající příčina. Mezi klinické příznaky patří deprese, anorexie, zvracení, svalová slabost, PU/PD, změny na EKG, kalcifikace plic, žaludku, ledvin, cév.
Příznaky hypokalcémie se klinicky projeví při poklesu plazmatické hladiny vápníku pod 1,75 mmol/l. Typickými symptomy jsou neklid, celková slabost, nervozita, agresivita, strnulá chůze, svalové záškuby začínající na hlavě, lokalizované křeče přecházející do generalizovaných bez ztráty vědomí, ataxie, dušnost, faciální pruritus, bolest břicha a nechutenství, změny na EKG, PU/PD