
do 7,0 µmol/l

do 7,0 µmol/l
Bilirubin vzniká rozpadem hemoglobinu v retikuloendoteliálním systému, malá část se tvoří i z jiných zdrojů. V krvi je transportován vázaný na albumin (jedná se o nekonjugovaný, přímý bilirubin). V hepatocytech je pak konjugován s glukosiduronátem a vzniká konjugovaný (nepřímý) bilirubin. Konjugovaný bilirubin je vylučován žlučí do střeva, kde se dekonjuguje na sterkobilinogen/urobilinogen a oxiduje na sterkobilin/urobilin.
Nekonjugovaný bilirubin je nerozpustný ve vodě a nepřechází proto do moči. Konjugovaný je rozpustný a přechází do moče.
Koncentrace bilirubin a žlučových kyselin v krvi je dobrým ukazatelem detoxikační kapacity jater (tedy funkční ukazatel).
U

se mohou vyskytnout vrozené deficity konjugačních enzymů. Bilirubin u psů stoupá teprve při středním až těžkém poškození jater, proto je málo citlivým funkčním ukazatelem.

mají sníženou schopnost konjugace bilirubinu a jsou proto náchylnější ke vzniku prehepatálního ikteru.
Klinickým projevem zvýšené koncentrace bilirubinu je ikterus. Rozlišujeme prehepatální, hepatální a posthepatální ikterus.
Prehepatální ikterus je způsoben hemolýzou, rozpadem myoglobinu, jaterní cirhózou. Hepactocyty nejsou schopny zpracovat nadměrné množství bilirubinu a v plazmě je zvýšený nekonjugovaný bilirubin. Rozlišujeme intrahepatální a extrahepatální cholestázu. Při extrahepatální cholestáze jsou koncentrace bilirubinu, žlučových kyselin, cholesterolu a aktivita ALP vyšší než u intrahepatální.
Hepatální ikterus je zapříčiněn onemocněním jater (záněty, intoxikace, nádory). V krevní plazmě je zvýšený konjugovaný i nekonjugovaný bilirubin.
Posthepatální ikterus (cholestatický) je zapříčiněn onemocněním a obstrukcemi žlučových cest (konkrementy, tumory, parazité, stenózy). V krevní plazmě je zvýšen konjugovaný bilirubin, někdy i nekonjugovaný.