3,3-8,3 mmol/l       5,0-11,3 mmol/l

Močovina je konečným produktem metabolismu proteinů. Je syntetizovaná v játrech (tzv. protonprodukční reakcí z amoniaku v ureosyntetickém cyklu) a je vylučovaná ledvinami (glomerulární filtrací, asi 40% se pak v tubulech zpětně resorbuje). Koncentrace urey v krvi je závislá na obsahu bílkovin v potravě, na exkreci ledvinami a metabolické funkci jater.
V anglické literatuře se používá BUN (blood urea nitrogen). BUN(mg/dl)/2,8 = urea (mmol/l)

Azotemie označuje hladinu nebílkovinného dusíku v krevní plasmě či séru (močovina, kreatinin). Rozdělujeme ji na prerenální, renální a postrenální.
Prerenální azotemie je způsobena dehydratací, kardiovaskulární insuficiencím, hypovolemickým či septickým šokem. Renální azotemie je způsobena onemocněním ledvin s výrazným poškozením nefronů. Postrenální azotemii způsobují obstrukce a ruptury močových cest.
Pokud se hromadí produkty metabolismu bílkovin, dochází k uremii. Klinicky se projevuje zvracením, průjmy,nechutenstvím, anémiemi, tvorbou erozí v ústní dutině, typickým zápachem z ústní dutiny.
Zvýšená koncentrace močoviny beze změny ostatních nízkomolekulárních dusíkatých látek (zejména kreatininu) poukazuje na intenzivní katabolismu bílkovin, který stoupá při hladovění, horečnatých stavech nebo malignitě.