10. Praktické příklady využití mikroklimatických měření (případové studie)

Pro snadnější pochopení předkládané problematiky mikroklimatických měření jsme do textu zařadili některé konkrétní příklady nasazení měřící techniky v komerčních chovech hospodářských zvířat s vyhodnocením efektu jejich použití. Protože v dané oblasti probíhá intenzivní výzkum, bude tato kapitola průběžně aktualizována.

 

10.1. Možnosti zlepšení stájového mikroklimatu v odchovu telat stavebními úpravami a jeho vyhodnocení. (video)

Možnosti zlepšení stájového mikroklimatu stavebními úpravami byly sledovány v zemědělském družstvu Podlesí Čechtín.

Charakteristika zemědělského družstva:

Zemědělské družstvo Podlesí Čechtín bylo založeno v roce 1993. V současné době má 34 zaměstnanců a hospodaří na výměře 1000 ha. Z toho připadá 800 ha ornou půdu.

·   Rostlinná výroba -  zemědělské družstvo pěstuje pšenici, žito a řepku. Na 300 ha má zasetý šťovík ukrajinský na výrobu briket určených na topení.

·   Živočišná výroba - zemědělské družstvo chová červenostrakatý skot. 260 krav dojných, 200 býků ve výkrmu, 150 jalovic chovných a 30 jalovic vysokobřezích. Všechna zvířata jsou ve volném ustájení. Dále chová 1300 prasat. Z toho 120 prasnic, 800 prasat ve výkrmu a selata (v roce 2004 byla zrekonstruována stáj na porodnu prasnic s kapacitou 125 prasnic). pěstuje pšenici, žito, řepku a na 300 ha má zasetý še 1000 ha. Z toho

Sledování bylo zaměřeno na konkrétní stáj určenou pro skupinové umístění telat v období mléčné výživy, ve věku do 2 – 3 měsíců. Ve stáji bývá zpravidla umístěno 30 telat o průměrné hmotnosti 60kg.

Telata jsou po porodu umístěna nejprve do venkovních prostor. Jak uvádí obrázky č. 81 až 84, venku je pro novorozená telata připraveno společné ustájení s přístřeškem a plastovými boudami.

Obrázek č.81

Obrázek č.82

Obrázek č.83

Obrázek č.84

Zmíněný standardní odchov telat je velmi úspěšný a zcela odpovídá potřebám ustájených zvířat. Tato skutečnost je potvrzena zcela sporadickým výskytem infekčních onemocnění zvířat (dle dokumentace veterinárního lékaře méně než 5%), navíc v případě jeho výskytu je prognóza příznivá. Zvířata jsou ošetřovateli napájena okyselenými mléčnými nápoji pomocí cucáků. Z důvodů úspory mzdových nákladů se podnik rozhodl pro zakoupení napájecího automatu. Jedná se o vysoce moderní zařízení, umístěné mimo nečistý prostor stáje, které připravuje každému zvířeti individuální dávku čerstvého teplého mléčného nápoje, připraveného rozmixováním sušené mléčné krmné směsi s přídavkem teplé pitné vody (viz obrázek č. 85).

Obrázek č.85  Krmný automat pro telata

Takto dokonale homogenizovaná čerstvá směs je ve stáji předkládána telatům ze společných gumových cucáků. Pro zajištění kontroly nad dávkováním krmiva mají ustájená telata obojky se zabudovanými čipy s identifikací zvířat. Po přistoupení zvířete k cucáku instalované čtecí zařízení identifikuje zvíře a automat připraví příslušné množství teplého nápoje, který je pak neprodleně připraven ke krmení (viz obrázek č. 86).

Obrázek č.86  Příjem mléčného nápoje ze společných cucáků

Tento systém zabraňuje opakovanému napití zvířete v krátkém časovém intervalu po sobě a zajišťuje tak plynulé a rovnoměrné dávkování krmiva v průběhu celého dne. Další výhodou tohoto způsobu výživy telat je příprava vždy čerstvého mléčného nápoje a nezávislost na obsluze (absence „lidského faktoru). Nevýhodou systému je však jeho nedostatečná odolnost vůči mrazům, a z tohoto důvodu musí být automat i rozvody mléčného nápoje instalovány v budovách. Proto jsou chovaná telata po 2 – 3 měsících přemístěna do stáje s instalovaným automatem. Z důvodů nedostatečných provozních kapacit zvolil podnik pro ustájení telat prostorově předimenzovanou, zcela nedostatečně tepelně izolovanou stáj. Tato skutečnost byla potvrzena výpočtem tepelné bilance objektu ve výši:

Qb = Qpr – (Qp + Qvo)

Qb = 6660 – (40645 + 6064)

Qb = - 40049 W

Qb – tepelná bilance

Qpr – teplo produkované zvířaty

Qp – ztráta tepla prostupem stavební konstrukcí

Qvo – ztráta tepla větráním

 

Takto nepříznivá negativní tepelná bilance objektu vedla zejména v mrazivých zimních dnech k vzniku zcela nevhodných podmínek pro telata, kdy teploty ve stáji klesaly dlouhodobě i pod – 5°C. Chovatel se snažil kompenzovat tento stav omezeným větráním, což však výsledný stav ještě prohloubilo, neboť vlhkost vzduchu v takových případech přesahovala ve stáji 90%, což negativní působení nízkých teplot na welfare a zdravotní stav ustájených zvířat ještě zesílilo (viz obrázky č. 87 až 89).

Obrázek č.87  

Obrázek č.88

Obrázek č.89

Po několikadenním působení takového stavu pak s odstupem cca 5 – 10 dnů zejména u méně odolných zvířat následovalo propuknutí virových respiratorních a gastrointestinálních onemocnění s velmi nepříznivým průběhem. Při používání společného cucáku se pak onemocnění snadno šířilo i mezi ostatní odolnější zvířata, která po krátké době infekcí onemocněla též. Pasážováním mezi zvířaty se vysoce zvýšila virulence původců, což vedlo k téměř 50% morbiditě a 30%  mortalitě zvířat. V následující tabulce jsou uvedeny záznamy ze zdravotní dokumentace místního veterinárního lékaře o počtu telat léčených antibiotiky v roce 2004.

Tabulka č.14  Počty léčebných zákroků s použitím antibiotik za období 1-5/2004

měsíc

počet telat

počet léčebných zákroků

leden

27

15

únor

31

17

březen

35

20

duben

29

11

květen

30

9

průměr

30,4

14,4

Z tabulky vyplývá, že za kritické období lze zcela jednoznačně považovat zimní měsíce, kdy počet léčebných zákroků vysoce přesahuje 50% ustájených zvířat.

Během výzkumu byla sledována teplota a vlhkost venkovního i stájového vzduchu. Měření probíhala ve dvou fázích, z nichž první byla uskutečněna v období od 11.3. 2004 do 8.4. 2004, kdy byla stáj ve značně špatném stavu. Následně proběhla rekonstrukce, během které bylo v jedné obvodové zdi umístěno jedno jednoduché ditermické plastové okno (viz obrázek č.90)

Obrázek č.90  Stav oken po rekonstrukci stavby

a dále byl na plechovou konstrukci stropu stáje zevnitř umístěn pěnový polystyren (viz obrázek č.91).

Obrázek č.91  Zateplení stropu stáje 20cm vrstvou pěnového polystyrenu

V takto upravené stáji proběhla v období od 1. 1. 2006 do 30. 9. 2006 druhá fáze měření. U obou měření byla teplota i vlhkost vzduchu (venku i uvnitř stáje) sledována každý den v 6 hodin ráno, kdy bývají teploty vzduchu nejnižší a ve 14 hodin odpoledne, kdy naopak teploty obvykle vystupují nejvýše.

Měření teploty i vlhkosti vzduchu bylo prováděno pomocí registračního přístroje teploměr - vlhkoměr R3120 - data logger vlhkosti a teploty

 

Výsledky měření jsou uvedeny v následujícím přehledu:

Teplota vzduchu

Z dosažených výsledků vyplývá, že při měření v roce 2004 byla teplota vzduchu uvnitř stáje v zimním období, i přes relativně mírné teploty ve venkovním prostředí, ve většině případů menší než 13°C, což je podle Blaxtera (1962) minimální teplotu v teletníku. Zároveň byla teplota vzduchu uvnitř stáje při měření v roce 2004 mnohokrát menší než 8°C, což by podle Kopeckého aj. (1981) měla být minimální teplota vzduchu ve stájích pro telata. 8°C uvádějí jako minimální teplotu vzduchu ve stájích pro telata také Dolejš aj. (1994), Klabzuba  (2002) i Šoch (2005). Obě tyto hodnoty (8 i 13°C) však byly velmi často překračovány i při měření v  roce 2006, kdy byla v některých případech stanovena teplota uvnitř stáje i pod bodem mrazu. V roce 2006 však byly zároveň naměřeny i mnohem nižší teploty ve venkovním prostředí a pořád platí skutečnost, že vliv atmosférických podmínek při ustájení zvířat stále ještě zůstává značný i přímý. (Zeman, 1994)

   Dále byly při měření v roce 2006 zaznamenány v letních měsících (červen až srpen) teploty, které podle mnoha autorů nejsou optimální pro stájové prostředí telat. Kopecký aj. (1981) a Dolejš aj. (1994) uvádějí jako optimální teplotu pro telata maximálně 22°C. Šoch (2005) uvádí optimální teplotu v teletníku 10 – 18°C a Klabzuba (2002) dokonce jen 10 – 14°C.

V České republice však neexistuje žádný legislativně upravený předpis pro minimální a maximální hodnoty teploty vzduchu ve stájích pro telata. Existují pouze doporučené hodnoty optimálních teplot, které by měli být do jisté míry vodítkem pro chovatele skotu. Pokud by byla problematika teploty prostředí ve stájích pro telata ošetřena pomocí legislativních předpisů, byl by sledovaný typ teletníku z hlediska extrémně nízkých teplot v zimním období a naopak vysokých teplot v letním období naprosto nevyhovující, a to jak před rekonstrukcí, tak i po rekonstrukci stájového objektu.

 

Vlhkost vzduchu

Z naměřených výsledků dále vyplývá, že v roce 2004 byla relativní vlhkost vzduchu uvnitř stáje mnohem vyšší než ve stejném období v roce 2006. Ani při dalším měření v roce 2006 nebyly dosaženy tak vysoké hodnoty relativní vlhkosti vzduchu ve stájovém prostředí jako v období od 11.3. do 8.4. 2004. Ve dvou případech v roce 2004 dosáhla relativní vlhkost vzduchu ve stáji dokonce 100%. Přitom Dolejš aj. (1994) uvádějí v informačních listech Mze ČR jako optimální hodnoty pro všechny typy ustájení a kategorie skotu relativní vlhkost 50 – 70%, maximální pak u telat a jalovic 75%. Stejně tak Šoch (2005) ve své publikaci uvádí optimální relativní vlhkost vzduchu ve stájích pro telata 50 – 70% a maximální 75%. Podle Quilleta (1979) je vhodná relativní vlhkost vzduchu ve stáji v rozpětí 60 – 85%.

V České republice však neexistuje žádný legislativně upravený předpis ani pro minimální a maximální hodnoty relativní vlhkosti vzduchu ve stájích pro telata. Existují opět pouze doporučené hodnoty optimálních relativní vlhkosti vzduchu, které by měli být do jisté míry vodítkem pro chovatele skotu. Pokud by byla problematika relativní vlhkosti vzduchu ve stájích pro telata ošetřena pomocí legislativních předpisů, byl by sledovaný typ teletníku z hlediska extrémně vysokých hodnot relativní vlhkosti vzduchu naprosto nevyhovující, a to především před rekonstrukcí stájového objektu.

 

Naměřené hodnoty venkovní a vnitřní teploty a relativní vlhkosti jsou uvedeny v tabulkách číslo 15 až 24 a grafech číslo 5 až 12:

 

Tabulka č. 15: Měření od 11.3. 2004 do 8.4. 2004

 

Měření v 6 hodin

Měření ve 14 hodin

Datum

Teplota [°C]

Vlhkost [%[

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

 

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

11.3.

1,5

7

82

98

6,5

8

69

85

12.3.

1,5

6

90

99

5,5

7,5

72

86

13.3.

1

6

85

98

4

6

74

99

14.3.

2

7,5

91

100

9

9

76

98

15.3.

2,5

6,5

92

100

16

12,5

45

91

16.3.

7

10

81

99

17

14

48

84

17.3.

7

11

87

97

21,5

16

38

71

18.3.

8

12

74

88

24

19

29

72

19.3.

10,5

13

72

86

22

18

40

76

20.3.

13

14

63

73

16,5

15,5

50

68

21.3.

14

15

59

74

12

16

52

78

22.3.

8,5

11

67

78

13

12

42

58

23.3.

4

8

81

82

7

10

73

85

24.3.

2,5

7

84

95

5

8,5

95

97

25.3.

2

7

92

96

3

10

94

96

26.3.

1

4

91

95

2,5

10

79

82

27.3.

1

4

90

97

3,5

5,5

85

95

28.3.

1

5

91

98

5

7

67

90

29.3.

0,5

4,5

81

95

8

10,5

62

85

30.3.

2

7

82

95

9,5

11,5

53

75

31.3.

4,5

8

83

92

12

12

44

67

1.4.

7,5

10

84

97

14,5

13,5

53

81

2.4.

8

10,5

74

88

16

14

35

66

3.4.

9

11

46

67

17,5

15

36

61

4.4.

9,5

13,5

71

90

20,5

18

28

66

5.4.

7

12

81

87

11

12,5

76

90

6.4.

6

9,5

81

89

13

11,5

57

77

7.4.

5,5

9

78

89

11,5

12

48

67

8.4.

5,5

7,5

84

92

11

10,5

55

76

Průměr

5,28

8,84

79,9

90,83

11,64

11,91

57,76

80

 

Tabulka č. 16 Měření - leden 2006

 

Měření v 6 hodin

Měření ve 14 hodin

Datum

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

 

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

1.1.

-3,4

4

89,1

86,4

-0,2

5,9

88,8

88,9

2.1.

0,5

5,4

90,6

86,4

1,4

5,8

88,8

84,3

3.1.

0

4

87,4

83,2

0,7

4,6

87,2

80,3

4.1.

-0,1

3,8

87,6

82,2

0,4

3,3

82,2

78,5

5.1.

-1,5

4,8

86,2

84,8

-0,4

5

83,3

82,4

6.1.

-0,9

6,4

85,9

88

0,2

6

84,6

83,8

7.1.

-0,7

5,1

88,6

84,5

2,7

7

72,6

84,6

8.1.

-3,7

4,6

82,8

80,1

0,3

5,7

53,7

77,9

9.1.

-5,9

3,8

73,4

78,1

0,9

4,4

59,8

75,2

10.1.

-7,2

4,1

66,7

81,7

1,8

4,6

46,2

71,7

11.1.

-10

2,8

70,6

78,1

2

4,3

53,6

77,4

12.1.

-8,9

3,4

72,7

78

-1,1

3,1

84,6

79

13.1.

-1,6

4,5

88,6

86,6

-2,2

4

84,2

83,9

14.1.

-3,6

4,1

84,8

88,1

-3,3

3,7

83,3

85,9

15.1.

-4,2

0,8

82,5

79,9

-3,2

-0,1

79,3

76,4

16.1.

-5,4

-1,4

82,8

74,9

-4,9

-1,4

79,6

73,1

17.1.

-5,3

-0,2

84,6

81,7

-5,6

-0,7

87,7

79,1

18.1.

-4,4

0,5

87,3

85,4

0,7

2,7

82

86,7

19.1.

-4,9

-1

83,6

76,3

-3,2

1

79,9

82

20.1.

-3,7

2,7

84,7

87,7

-0,4

4

85,8

86,2

21.1.

0,8

6,1

83

89,6

1,6

6,6

81,1

83,7

22.1.

0,4

5,9

87

86,4

-4,1

2

56,3

68,4

23.1.

-17,7

-1,8

60,8

77,9

-9,9

-1,1

53,9

71,5

24.1.

-19,2

-0,3

60,5

84,7

-6

0,9

46,7

77,3

25.1.

-12,9

1,7

75,4

84,7

-9

-1,6

61,3

73,1

26.1.

-11,2

-3,1

70,6

78,9

-8,8

-3,7

66,8

73,6

27.1.

-10,1

-1

73,5

85,4

-3,9

-0,2

50,1

80,3

28.1.

-11

2,1

64,5

90,5

-1,9

3,5

49,9

88

29.1.

-15,6

2,3

65,2

90,6

-1,6

4,1

53,2

91,3

30.1.

-8

3,7

81,9

95,3

-0,9

4,1

64

93,7

31.1.

-5,2

2,6

87,5

86,1

-2,7

2

84,9

82,1

Průměr

-5,95

2,59

79,69

83,94

-1,95

2,89

71,46

80,65

 

Tabulka č. 17 Měření – únor 2006

 

Měření v 6 hodin

Měření ve 14 hodin

Datum

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

 

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

1.2.

-8,3

4,8

72,9

94,6

2

5

67

94

2.2.

-10,2

2,9

71

85,5

2,8

4

51,6

79,3

3.2.

-10

2,3

80,9

81,2

-4

1,5

75,7

73,8

4.2.

-4,6

3,1

83,2

88,4

-1,8

3,2

79,3

83,4

5.2.

-16,7

1,2

62,8

76,6

-5

3

62

81

6.2.

-16,4

1,2

61,1

78,8

-3,8

2,4

51,2

78,1

7.2.

-5,9

3

83

86,9

0,2

3,2

87,4

84,4

8.2.

0,4

5,9

90,3

94,1

1,1

5,7

80,2

90

9.2.

-0,2

5,8

77,2

89,2

2,6

5,4

64,7

80,7

10.2.

-1,2

5,2

83,7

90,4

1

6

78,3

85,8

11.2.

-1,5

3,3

83

78,4

-0,2

3,9

76,8

77,6

12.2.

-2,8

5,2

81,5

87,6

-1

4,3

73,5

79,2

13.2.

-3,1

5

80

86,3

-0,9

4,7

77,6

82,9

14.2.

-3,8

5,5

76,1

87

2,9

10,3

56,2

52,6

15.2.

-5,9

5

76,7

79,2

-0,9

3,5

73,5

71,7

16.2.

-1,7

5,2

90,6

87,3

0

5,5

68,7

85,7

17.2.

0,1

7,5

91,2

94,2

2,7

7,3

77,1

80,1

18.2.

-2,3

6,6

81,8

84,2

4,5

7,3

65,2

80,6

19.2.

0,1

8,2

82,3

87,4

8,7

12,7

54,8

59,6

20.2.

1,1

8,6

86,2

81,2

6,2

9,3

74

74,9

21.2.

1,7

6,3

85,9

79,6

2,8

6,6

81,1

75,3

22.2.

-0,1

5,2

80

78,2

0,7

5,4

77,5

75,8

23.2.

-1,3

6,8

77,1

86,9

1,3

7,6

60,9

76,9

24.2.

-2,7

5,5

79,4

77,2

2,2

7,9

51,8

62,2

25.2.

-5,2

4,3

68,9

73

-1,3

5,6

64,5

77,3

26.2.

-3,9

4,3

77

77,6

-2,4

2,5

63,9

69,8

27.2.

-8,4

3,7

64,1

80,8

-1,2

7,4

56,6

50,8

28.2.

-12,2

2,3

68,4

75,8

-1,2

4,9

55,8

73

Průměr

-4,46

4,78

78,44

83,84

0,64

5,58

68,1

76,3

 

Tabulka č. 18 Měření – březen 2006

 

Měření v 6 hodin

Měření ve 14 hodin

Datum

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

 

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

1.3.

-5,9

3,8

81,6

84,4

2,4

5,9

49,5

66,6

2.3.

-9,4

3,9

66,9

79,5

3,2

4,9

39,9

61,6

3.3.

-7,4

3,8

70

77,6

2,1

4,3

50,4

65,6

4.3.

1,1

6,1

86

90,1

0,7

5,8

75,4

85,8

5.3.

-2,6

6

81,4

90,2

0

6,1

70,6

83,9

6.3.

-3,8

5

80,5

83,7

2,2

6,8

60,2

77,2

7.3.

-1,7

5,6

79,8

87

2,2

5,4

57

72,2

8.3.

-7,5

3,8

77,8

76,4

2,7

5,2

47,8

62,8

9.3.

-3,1

1,3

81,1

74,6

-0,7

3,1

83,2

80,2

10.3.

2,4

6,9

87

92

3,9

6

73,4

80,4

11.3.

0,9

7,8

86,1

94,3

5,4

7,9

65,6

73,3

12.3.

-2,3

6,7

81,8

83

-2,4

4,9

74,2

76,7

13.3.

-6,6

0,9

76,4

72,3

-1,4

0,7

63,3

63

14.3.

-4,8

-0,2

78,7

72,1

-1,6

0,2

75,1

72,9

15.3.

-3,6

2,3

80,5

83,6

-0,9

3,8

66,7

83,9

16.3.

-2,6

4,7

79,5

88

1,7

4,4

64,1

80,9

17.3.

-0,8

5,3

83,2

85,5

1,8

4,6

70,3

79,8

18.3.

-0,7

4,9

81,5

83,5

2,3

5

74,2

78,9

19.3.

-3,4

5,6

78

86,9

5,8

7,7

60,1

78,2

20.3.

-2,2

5,2

78

79,5

6,9

7,4

59,1

77,2

21.3.

-1

5,9

82,3

79,2

7,8

8,5

55,7

77,6

22.3.

1,2

6

85,2

79

3,7

5,4

77,7

73,7

23.3.

-3,9

3,8

76,4

70,7

3,8

5,6

53,2

60,3

24.3.

-4

5,1

63,9

76,2

3,9

5,3

53,8

62,2

25.3.

0,7

6,5

78,4

83,6

4,7

6,9

77,5

83,1

26.3.

3,7

8,7

89,5

92,8

8,1

10

89,6

92,9

27.3.

5,7

9,9

93,8

92,9

17

12,3

61,7

83,5

28.3.

5

10,1

89,6

81,4

7,6

10,1

87,9

85,5

29.3.

4,4

9,4

85,3

82

7,8

10,1

76,8

81,5

30.3.

2,7

8,9

87,6

79,4

10,9

10

55,2

73,1

31.3.

8

9,4

87,6

83,9

11,2

10,6

72,4

76,2

Průměr

-1,34

5,58

81,14

82,75

3,96

6,29

65,86

75,83

 

Tabulka č. 19 Měření – duben 2006

 

Měření v 6 hodin

Měření ve 14 hodin

Datum

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

 

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

1.4.

6,9

8,4

81,4

78

14,3

11,9

56,2

61,7

2.4.

7,8

9,8

83

79,3

16,7

11,8

48,7

75,2

3.4.

7,9

10,1

80,3

76,5

14,6

10,9

41

59,5

4.4.

4,4

9,1

79,7

71,5

8,4

9,4

64,1

66,3

5.4.

2,3

7,7

78,7

70,1

4,6

6,9

79,1

68,8

6.4.

0,2

5,5

77,4

63,7

8,4

6,2

45,3

54,8

7.4.

-1,7

3,4

78,7

65,2

13,6

7,6

35,3

54,4

8.4.

0,9

6,4

75

67,5

15

10,4

30

40,7

9.4.

5,5

8

64,9

70,1

14,4

9,9

51

68,8

10.4.

5,8

8,2

81,1

74,3

13,2

9,8

57,3

74,6

11.4.

2,6

6,5

82,4

69,6

3,2

5,5

79,6

75

12.4.

1,6

6,1

77,5

78,9

8,2

6,8

51,2

64,7

13.4.

4,3

6,3

82,4

78,1

8,6

7,5

53,9

64,6

14.4.

6,5

7,6

79,5

78,8

7,2

7,8

73,4

78,3

15.4.

3

8,2

85,6

84,8

14,6

10,8

48

62,3

16.4.

7,8

10,3

78,4

81,8

14,1

11,7

57,7

72,4

17.4.

8,4

10,5

75,4

79,7

15,6

11,9

53,7

75,3

18.4.

8

11,1

84,2

78,3

16,3

12,9

48,7

65

19.4.

5,8

10,1

80,7

72,1

15,6

12,9

43,7

64,9

20.4.

4,5

10,6

84,1

72,1

17,5

13,9

43,7

57,2

21.4.

5,8

10,6

80,4

70

20,9

15,7

28,4

40,5

22.4.

8,2

11,8

74,4

64,9

22,5

16,6

31,4

50,9

23.4.

11

12,8

77,4

72,5

19,4

15,7

48,8

59,6

24.4.

8,3

11,6

88,5

77,9

19,3

16,3

45,5

55,6

25.4.

9,6

13,7

75,2

67,1

23,8

17,5

37,1

72,8

26.4.

10,5

13,7

80,2

71,5

21,3

15,5

39,2

69

27.4.

10,7

14,8

86,2

74,8

17,4

15,8

64

68,2

28.4.

8,5

13

88,9

72,5

18,2

15,5

48,9

58,4

29.4.

6,7

11

85,5

68,5

9,4

12

72,1

71

30.4.

5,1

9,1

83,9

67,9

6,1

9,6

78

72,6

Průměr

5,9

9,53

80,37

73,27

14,08

11,56

51,83

64,10

 

Tabulka č. 20 Měření – květen 2006

 

Měření v 6 hodin

Měření ve 14 hodin

Datum

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

 

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

1.5.

4,7

8,6

87

73

15,1

11

45,6

64,2

2.5.

7,6

10,4

87,4

79,7

17

12,9

56,8

62

3.5.

9,4

10,7

87,6

81,1

19,2

13,9

49,5

69,9

4.5.

10,1

12,3

84,5

78,3

17,8

14,9

47,9

58,1

5.5.

9,7

12,1

76,5

70,3

19,2

15,6

29,5

38,4

6.5.

10

12,4

52,1

54,7

20,1

15,3

31,3

48

7.5.

9,8

12,6

74,3

63,2

17,2

15,1

36,9

47,1

8.5.

7,1

10,5

76,3

63

18,6

14,6

35,2

54,4

9.5.

10,3

12,7

73

64,1

21,8

16,1

35,4

52,7

10.5.

8,8

13,1

74,4

57,2

22,1

15,7

26,8

41,5

11.5.

6,3

11,9

78,3

61,5

20,6

15,2

30,9

50,8

12.5.

9,4

13,5

72,5

65,5

25

19

25,3

38,6

13.5.

11,8

15,1

70,2

64,4

21

18,8

43,3

53

14.5.

11,8

14,8

84,9

70,4

17,5

16,9

57,2

61,5

15.5.

10,2

13,9

84,7

70

21,9

17,6

38,4

49,6

16.5.

13,1

15,5

76

68,1

22,3

19,7

46,2

53,8

17.5.

13,8

16,2

86,4

76,3

16

16,6

74,2

75,2

18.5.

11,4

14,4

89,5

77,7

19,5

17,7

69,4

78

19.5.

13,8

15,4

85,9

78,5

19,1

17,8

48,2

54,4

20.5.

11,1

15,1

69,3

61,2

20,2

17,3

47

51

21.5.

10,9

13,3

73,5

64,9

16,2

15,4

51,8

55

22.5.

10,9

13,8

80,9

68,3

22,1

18,5

58,9

69,6

23.5.

14,1

15,6

67,9

59,8

18,4

17,1

45,4

48,2

24.5.

11,7

15,3

72,2

60,2

15,8

15,7

49,4

46

25.5.

9,6

14,1

76,9

65,2

15,1

15,3

50,3

50,5

26.5.

11,6

13,3

82,5

75,7

16,7

15,8

53,5

55

27.5.

12,5

14,1

85,8

80,7

17,3

16,7

56,4

60,7

28.5.

12,6

14,9

90,4

82,3

16,6

16

62,8

65,1

29.5.

8,4

13,2

82,9

65,5

13,7

14,1

66,4

64,9

30.5.

8,1

11,7

85,1

70,3

10,8

12,3

76,5

72,1

31.5.

6,8

11,1

83,4

70,1

11,8

12,3

56,5

62,3

Průměr

10,24

13,28

79,11

69,07

18,25

15,84

48,48

56,50

 

Tabulka č. 21 Měření – červen 2006

 

Měření v 6 hodin

Měření ve 14 hodin

Datum

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

 

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

1.6.

6,8

11,2

87,6

72,7

10,7

12,3

77,6

73,5

2.6.

7,1

10,7

89,2

75,6

12,5

12,5

59,6

61,2

3.6.

9,5

11,8

76,2

68,2

13,7

13

61,9

64,2

4.6.

9,3

12,4

83,8

74,5

12,9

12,6

60,8

61,3

5.6.

7,9

11,1

79,4

66,7

14,6

13,2

49,1

58,9

6.6.

6,9

11,6

78,4

66,3

13,3

13,5

54,6

55,9

7.6.

7,3

11,9

88

71,1

15,6

13,8

57,6

61,1

8.6.

6,9

11,4

85,3

69,6

18

15

40,2

53,5

9.6.

10,7

14,2

79,7

71,8

19,3

16,7

46,4

59,4

10.6.

12,4

14,4

87,5

76,5

18,5

17,1

39,3

49,1

11.6.

9,4

14,1

80,5

65,5

21,7

18,4

40,8

58,9

12.6.

12,1

15

80,2

73,9

26,1

20,8

27,4

58,5

13.6.

13,1

16,2

80,1

69,2

25,3

21,8

37,7

50,2

14.6.

14

17,2

84,5

73,9

26,6

22,3

31,4

56,9

15.6.

15

18,7

70,7

66,6

27,8

23,3

34

54,7

16.6.

18,5

19,9

70,2

68,4

30,1

25,5

34,9

43,2

17.6.

18

20,4

80,3

73

23,7

23,7

63,8

61,9

18.6.

15

18,2

76,5

67,6

26,1

23,1

39

57

19.6.

17,3

20,1

79

70,2

30,1

24,9

45,8

63,9

20.6.

18,6

20,9

83,4

73,6

30,4

25

40

62,4

21.6.

21,2

22,7

77,1

71,1

29

26,4

52,8

62,2

22.6.

17,7

20,5

98,3

78,2

26,3

24,9

53

55,1

23.6.

16,8

19,6

95,8

74,5

23,9

22,6

53,9

57,8

24.6.

16

19,2

79,7

70,2

27,7

24

42,6

52

25.6.

19,9

21,5

79,3

72,4

28,5

25,6

56,9

63,7

26.6.

20,8

22,3

84,7

79,3

33

27,1

41,4

63,6

27.6.

21,1

22

76,9

70,1

25,9

24,1

63,6

72,3

28.6.

17,2

20,2

81,6

71,2

26,2

23,8

60,8

69,4

29.6.

18,3

20,6

85

73,5

23

22,6

74,1

72,5

30.6.

16,6

18,9

90,3

76,8

17,2

18,4

86

76,9

Průměr

14,05

16,96

82,31

71,74

22,59

20,27

50,9

60,37

 

Tabulka č. 22 Měření – červenec 2006

 

Měření v 6 hodin

Měření ve 14 hodin

Datum

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

 

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

1.7.

15,2

17,5

89,5

77,6

18,9

19,1

73,3

70,9

2.7.

14,9

17,2

69,4

63,1

23,8

20,5

46,8

58,7

3.7.

15

17,6

72,6

64,4

24,2

21,1

53,8

62,5

4.7.

17,1

19

85,9

75,3

25,9

21,9

47,7

55,5

5.7.

13,7

18,3

76,8

68,1

25,7

22,4

45,2

53,5

6.7.

17

18,3

71,1

65,2

27,8

23,5

50,1

61,2

7.7.

18,3

20

76,4

67,2

29

24,6

46,8

57,8

8.7.

18

20,4

88,4

76,6

27

23,3

52,3

70,3

9.7.

18,2

20,4

89,3

80

27,9

24,1

54,3

67,9

10.7.

18,3

20,5

84,6

75

27,8

24,5

54

72,6

11.7.

18,9

20,9

81,4

75,3

32,7

26

35,2

58,1

12.7.

20,3

22,4

79,8

73,3

25,4

24,3

69,5

73,8

13.7.

17,9

19,8

91,9

82,3

29,8

24

40,8

64,2

14.7.

17,6

20,7

87,1

77,4

27,1

23,1

52,7

69,8

15.7.

14,5

18,1

75

60,6

23,7

21,4

39,9

46,9

16.7.

13

16,2

79,4

66,5

24,5

20

29,2

42,9

17.7.

12,2

15,2

77,2

67,5

27

20,7

32,1

51,6

18.7.

14

16,6

77,2

68,8

29,7

22,1

23

48,8

19.7.

16,9

19,7

75,5

65,4

33,2

24,6

21,4

50,4

20.7.

18,4

21,2

72,3

64,2

33,3

27,3

25,8

39,4

21.7.

19,8

22,3

70,6

63,9

34,8

27,1

28

48,9

22.7.

21,1

22,8

71,9

63,7

33,8

27,4

28,8

48,2

23.7.

19,4

22,1

73,3

60,4

34,3

27,3

25,2

45,7

24.7.

20,1

22,1

79,5

69,8

32,5

26,8

35,6

52,7

25.7.

19,3

22,3

79,6

67,5

32,7

27

32,7

54,3

26.7.

19,3

22,2

73,8

64,8

32,8

27,2

30,7

46,2

27.7.

19,8

22,1

71,4

62,7

32,6

27,2

29,1

50,3

28.7.

20,2

23,1

65,2

60,2

33

28,3

27,1

40

29.7.

19,6

22

83,1

73

19

22,1

97

73,9

30.7.

18

20,4

91,9

78,4

29,5

24,5

40,8

56

31.7.

19,2

21,4

76,9

67,5

29,9

24,6

40,6

56,6

Průměr

17,59

20,09

78,65

69,22

28,69

24,13

42,24

56,44

 

Tabulka č. 23 Měření – srpen 2006

 

Měření v 6 hodin

Měření ve 14 hodin

Datum

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

 

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

1.8.

19,1

21,2

86,4

75,1

26

23,8

54,7

56,5

2.8.

16,1

17,7

81

70,9

21,1

20,8

46,3

47,9

3.8.

15,2

17,6

80,6

69,1

16,6

17,8

80,6

72,8

4.8.

13,3

15,4

89,3

75,5

14,7

15,8

87,9

78,8

5.8.

13,6

14,9

90,1

80,5

13,9

16,1

80,6

80,1

6.8.

14,6

15,6

92,5

84,1

18,4

17,4

85

83,1

7.8.

16

16,6

93

86,1

16

16,7

92,4

87

8.8.

13,7

15,8

88,4

81,9

19,8

17,2

74,3

82,2

9.8.

13,1

15,7

86,9

75,3

20,7

17,7

54,5

64,3

10.8.

13,4

15,3

84,2

73,2

20,6

18

52,4

61,8

11.8.

13,5

14,8

87

77,3

20,4

17,3

47,7

54,1

12.8.

9,7

12,9

84,6

70,7

16

14,8

67,1

68,7

13.8.

12,2

13,5

88,2

78

17,7

16,1

65,5

63

14.8.

11,1

13,4

86,2

75,4

19,5

17,1

52,1

56,9

15.8.

12,4

13,2

82,7

74,2

18,8

16,7

67,6

69,7

16.8.

13,4

14,6

86,9

78,9

22,9

18,6

50,8

65

17.8.

15,5

16,8

90,3

82,6

29,2

23,1

42,1

53,6

18.8.

18,2

19,1

87,9

80,5

25,9

22,7

49,3

55,9

19.8.

12,8

16,8

85,6

71,3

28,1

22,6

41,3

56,2

20.8.

17,5

19

88

77,9

23,6

21,5

53,7

59,1

21.8.

14,4

17,2

80,4

68,4

20,8

19,6

51

55,7

22.8.

12,5

16

85,6

71,5

18,7

17,6

60,8

60,6

23.8.

13,1

14,8

85,2

76,5

18,9

17,6

58,6

62,2

24.8.

10,4

13,5

86,9

76

23,8

19,6

44,1

54,1

25.8.

13,9

15,8

88,1

78,1

20,5

18,4

56,9

57,6

26.8.

11,5

14,1

88,3

75

18,7

17,4

59,5

68,1

27.8.

11,6

14,6

87,4

74

22,3

18,5

46,6

61,4

28.8.

13,4

14,9

85,3

75,8

15,7

15,7

75,5

72,9

29.8.

11

12,9

84,1

72,6

15,4

15,4

63,2

57,6

30.8.

9,6

12

86,5

73,4

14,2

14,6

64,7

62,8

31.8.

11,9

12,9

81,2

73,9

14,6

14,6

70,3

69,5

Průměr

13,47

15,44

86,41

75,93

19,79

18,09

61,2

64,49

 

Tabulka č. 24 Měření – září 2006

 

Měření v 6 hodin

Měření ve 14 hodin

Datum

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

Teplota [°C]

Vlhkost [%]

 

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

Venku

Uvnitř

1.9.

7,8

12,6

87,6

74

21,1

16,2

55,3

75,6

2.9.

12,2

15

88,8

80

25,3

19,1

45,8

68,9

3.9.

16,2

17,3

86,9

81,3

21,1

19,3

62,1

67,5

4.9.

18,2

18,8

84,6

83,6

25,1

21,2

45,6

60,7

5.9.

16,4

18,1

72,1

65,6

23,6

20,8

40,4

43,9

6.9.

13,2

16,4

83,6

72,4

22

20,1

61,5

70

7.9.

14,5

17,4

85,6

77,4

26,4

23,1

57,1

65,3

8.9.

12,6

16,1

79,9

66,5

18

17,6

49,3

50,8

9.9.

6,8

13,3

85,6

63,8

20,5

17,4

40,6

55,2

10.9.

8,9

13,6

80,9

63,3

22,4

18,3

40,5

58,4

11.9.

11,5

15

73,8

64,7

23,2

18,9

43,3

58,3

12.9.

12,5

15,7

73

64,9

23,3

19,5

36,5

51,5

13.9.

12,6

15,9

72,2

63

23

19,7

36,3

48,3

14.9.

12,7

16,3

71

62,4

23,5

20,5

46,5

57,9

15.9.

14,6

17,5

74,6

65,1

21,6

20,1

44,8

51,8

16.9.

16,2

18,3

63,6

60,2

21,4

19,8

50,7

57,2

17.9.

14,8

17,9

77,7

69,3

22,5

20,3

54,7

64,2

18.9.

15,8

17,6

81,7

72,9

18,3

18,4

75,2

72,8

19.9.

11,6

14,7

88,7

76,6

21,3

19,4

61,9

66

20.9.

12,1

15,2

85,6

73,5

21,5

19,3

53,9

65

21.9.

8,8

13,3

85

69,9

22,3

19

47,5

61,1

22.9.

12,4

15,6

81,4

70,7

24,2

20,2

43,4

57,4

23.9.

10,8

15

77,7

66,2

22,2

19,3

39,8

49,1

24.9.

12,8

15,6

77,5

69

22,8

20,7

42,9

47,5

25.9.

13,3

15,7

83,4

72,1

20,7

19,3

55,6

59,2

26.9.

14,2

16,6

78,9

70,3

24,8

21,3

42,1

50,5

27.9.

13,1

15,3

87,5

76,6

20,3

17,8

54,7

73,4

28.9.

10,6

14,2

88,5

76,6

21,2

18,5

61,8

72,2

29.9.

9,3

13,1

87,2

74,9

20,9

18,9

56,3

69

30.9.

10

14,6

86,6

75,4

22,4

19,4

61,9

68,1

Průměr

12,55

15,72

81,04

70,74

22,23

19,45

50,27

60,56

 

Graf č.5 Měření v 6 hodin – rok 2004

Graf č.6 Měření ve 14 hodin – rok 2004

Graf č.7 Měření v 6 hodin – leden, únor, březen 2006

Graf č.8 Měření ve 14 hodin – leden, únor, březen 2006

Graf č.9 Měření v 6 hodin – duben, květen, červen 2006

Graf č.10 Měření ve 14 hodin – duben, květen, červen 2006

Graf č.11 Měření v 6 hodin – červenec, srpen, září 2006

Graf č. 12 Měření ve 14 hodin – červenec, srpen, září 2006

 

Výsledky výpočtu tepelné bilance objektu po rekonstrukci:

Po adaptaci stáje došlo při výpočtu tepelné bilance objektu ke značnému zlepšení stavu:

Qb = Qpr – (Qp + Qvo)

Qb = 6660 – (8715 + 6064)

Qb = - 8119 W

Qb – tepelná bilance

Qpr – teplo produkované zvířaty

Qp – ztráta tepla prostupem stavební konstrukcí

Qvo – ztráta tepla větráním

Takto vypočtená tepelná bilance objektu ještě zdaleka neodpovídá potřebám ustájených zvířat (tolerujeme nevyrovnanost + 15%), přesto jde o 80% zlepšení oproti stavu před jeho zateplením.

Přes velmi nepříznivé zimní podmínky v roce 2006 se adaptace objektu příznivě odrazila na zdravotním stavu zvířat. Morbidita klesla v zimních měsících na úroveň mezi 20 – 30%, navíc onemocnění vykazovala příznivější prognózu. Tuto skutečnost potvrzují i záznamy ze zdravotní dokumentace místního veterinárního lékaře o počtu telat léčených antibiotiky v roce 2006 (viz tabulka číslo 25).

 

Tabulka č.25  Počty léčebných zákroků s použitím antibiotik za období 1-5/2006

měsíc

počet telat

počet léčebných zákroků

leden

31

9

únor

28

8

březen

33

9

duben

27

6

květen

30

7

průměr

29,8

7,8

 

Závěry provedené studie

Z výsledků naměřených v zemědělském družstvu Podlesí Čechtín v roce 2004 a v roce 2006 pomocí přístroje teploměr - vlhkoměr R3120 vyplývá jednoznačný vliv venkovního stavu prostředí na mikroklima ve stáji pro telata.

Pomocí výpočtů tepelné bilance stájového prostředí byl prokázán pozitivní vliv rekonstrukce stájového objektu. Tepelná bilance se po zateplení stáje výrazně zlepšila oproti tepelné bilanci před zateplením (téměř k vyrovnanému stavu). Ani po rekonstrukci stájového objektu však stále není tepelná bilance ideální. Toto zjištění vybízí k přemýšlení o dalším zateplení stáje nebo jiné její rekonstrukci, která povede k vyrovnané tepelné bilanci stájového prostředí. Tepelnou bilanci stájového prostředí by mohlo zlepšit také vytápění stáje pro telata.

Vliv stavebních úprav stájového objektu na případné změny hodnot stájového mikroklimatu nemohl být jednoznačně prokázán, z důvodu rozdílných podmínek venkovního prostředí během zimy v roce 2004 a zimy v roce 2006.

Ze záznamů místního veterinárního lékaře bylo zjištěno, že po rekonstrukci stájového objektu byl v roce 2006 u telat poloviční počet léčebných zákroků, a to i přes velmi krutou zimu. Tímto byl prokázán pozitivní vliv zateplení stáje na zdravotní stav ustájených telat a na welfare.

Vzhledem k zjištěným skutečnostem by bylo třeba minimální a maximální hodnota relativní vlhkosti a teploty vzduchu ošetřit příslušným zákonem nebo vyhláškou.

 

10.2. Vliv různých technologií ustájení na koncentraci amoniaku v chovech prasat 

Vliv různých technologií ustájení na koncentraci amoniaku v chovech prasat byl sledován v podniku VEPASPOL Olomouc, a.s. a Zemědělské družstvo „Podlesí“ Čechtín.

 

Charakteristika podniku Vepaspol Olomouc, a.s.

Vepaspol Olomouc, a.s. byla založena v listopadu 1992 s právním účinkem ke dni 18. února 1993 jako následnická organizace po Společném zemědělském podniku pro živočišnou výrobu Olomouc. Nachází se na střední Moravě, její závody jsou lokalizovány v podhůří Nízkého Jeseníku na směru Olomouc-Šternberk-Rýmařov. Společný zemědělský podnik, tehdy se sídlem v Uničově, byl postaven 1.1.1976 tehdejším JZD v regionu a Státním statkem Olomouc jako podnik s úzkou specializací na výrobu vepřového masa a odchov selat. Později začal produkovat plemenné prasničky pro obnovu vlastního stáda prasnic. Výroba vepřového masa a produkce plemenného materiálu se realizuje na bázi uzavřeného obratu stáda systémem turnusů u všech hmotnostních kategorií prasat. Krmení zvířat probíhá systémem řízené výživy podle růstové a reprodukční křivky. K zajištění odpovídajícího zdravotního stavu ustájených prasat má podnik vlastní vakcinační program.

 

Podnik je tvořen třemi výrobními závody:

Závod 01 Vepa Paseka

Výkrmna s kapacitou 10. 000 prasat.

Jatečná prasata produkována v turnusech ve vysoké kvalitě.

Kejda se zpracovává na čistírně odpadních vod.

Závod 02 Velký Týnec

Produkční stanice pro odchov selat a plemenných prasniček s kapacitou cca 6.000 prasat.

Závod je šlechtitelskou jednotkou v rámci podnikového hybridizačního programu VEPIG.

Kejda se skladuje v zásobních nádržích s následným vývozem na pozemky okolních zemědělských podniků.

Závod 03 Dlouhá Loučka

Největší závod o kapacitě cca 17. 000 prasat všech kategorií.

Produkuje selata, plemenné prasničky do užitkového chovu a jatečná prasata.

Kejda se zpracovává na čistírně odpadních vod.

 

Ve společnosti je zaveden a v roce 2000 certifikován národní společností Bureau Veritas Quality International CS, s.r.o. systém řízení jakosti podle mezinárodní normy ISO 9001:94. V srpnu 2002 byla společnosti udělena certifikace ISO 14001.

 

Charakteristika podniku Zemědělské družstvo „Podlesí“ Čechtín

Zemědělské družstvo „Podlesí“ Čechtín leží v nadmořské výšce 600 m nad mořem. Bylo založeno v roce 1993. V současné době má 34 zaměstnanců. Hospodaří na výměře 1 000 ha. Z toho 800 ha je orná půda.

Z rostlinné výroby pěstuje pšenici, ječmen, žito, řepku a na 30 ha má zasetý šťovík ukrajinský na výrobu briket určených na topení.

Z živočišné výroby chová červenostrakatý skot 260 krav dojných, 200 býků ve výkrmu, 150 jalovic chovných a  30 jalovic vysokobřezích. Všechna zvířata jsou ve volném ustájení. V roce 2004 byla zrekonstruována stáj na porodnu prasnic s kapacitou 125 prasnic.

Zemědělské družstvo má 1300 prasat z toho 120 prasnic, 800 prasat ve výkrmu a zbytek selata. Výkrm je ve dvou stájích a to na hluboké podestýlce 500 kusů a na roštech 300 kusů prasat.

Měření probíhalo v hale s hlubokou podestýlkou o rozměrech 40 x 20 metrů  se sedmi kotci s počtem 500 kusů prasat ve výkrmu. Odklid hluboké podestýlky se provádí dle potřeby asi 6x za rok.

Použitá měřící technika

Pro stanovení koncentrace amoniaku v ovzduší bylo použito plynového analyzátoru – přístroje Dräger Multiwarn II., Fabr Nr./Seriál No.: ARNJ-2946, výrobce Dräger Sicherheitstechnik GmbH.

Jedná se o vysoce moderní digitální přístroj, který v reálném čase analyzuje ovzduší na přítomnost celkem 3 plynů:

CO2 – interferometricky obj [%]

NH3 – elektrochemicky [ppm] a

H2 S – elektrochemicky [ppm]

Multiwarn II je flexibilní a silný přístroj ve skupině plynových analyzátorů. S přístrojem lze provádět měření v nedostupných místech. Silné vnitřní čerpadlo dovolí odběru vzorků vzduchu ve vzdálenostech až 45 metrů. Čerpadlo je spojitě kontrolováno elektronicky s alarmem, který analyzuje zda rychlost toku je dostatečná. Má vysokou ochranou proti enviromentálním vlivům.

Multiwarn II je vybavené velmi hlasitou zvukovou výstrahou, pro zřetelné varování když jsou okolní hladiny hluku vysoké. LCD displej přesně a spojitě informuje uživatele o plynech. Jednoznačné symboly zabezpečí absolutní jasnost. Multiwarn II je jeden z nejpokročilejších plynových monitorů svého druhu a je snadné s ním operovat. Jen tři tlačítka jsou používána pro změnu nástroje zapnout a vypnout, uznávat alarmy a přístup pro všechny nezbytné informace. Kód chrání před bezděčným nebo neautorizovaným nastavením změn. Přístroj je trvanlivý, aby odolal obtížným podmínkám každodenního použití. Kompaktní design optimalizuje nošení, může být použit pro oblast monitorování a bude pokračovat ve funkci dokonale dokonce když bude stát v až 3 cm vody. Datová paměť umožňuje uložit až 50 měření. Proto lze poskytnout snadno dosažitelné informace týkající se změřených plynových koncentrací a čas měření. Podle aplikace a uspořádání , mohou být data snadno přenášena. Měřit lze 3 plyny zároveň a také v různém rozsahu koncentrace tzv. rozmanité kalibrování. Drager infračervené (IR) senzory mají několik výhod jako jsou např. nekřížení se citlivosti, extrémně dlouhá délka života, vysoce ekonomický, maximální stabilita. IR senzory jsou necitlivé k environmentálním vlivům a nevyžadují kyslík. Měřící technologie je založená na IR světelné energii. Tato senzorová technologie je k dispozici pro měření hořlavých plynů a pro oxid uhličitý. Podmínky za kterých přístroj může měřit jsou: teplota –20 °C až 40 °C, krátký čas až 55 °C, okolní tlak 700 až 1300 hPa, relativní vlhkost 10 až 95 %. Doporučené skladovací podmínky jsou při teplotě 0 až 30 °C, relativní vlhkost 30 až 80%. Maximální délka hadice 30 m pro hadici s vnitřním průměrem 4 mm a 45 m pro hadici s 5 mm vnitřním průměrem. Rozměry včetně napájecího zdroje jsou 140 mm x 110 mm x 65 mm a váha 1 kg.

 

Počet a rozmístění měřících stanovišť

Vepaspol Olomouc a.s. Dlouhá Loučka

Horizontální uspořádání stanovišť:

Ve sledované hale byla zvířata ustájena po 10 kusech v 1 kotci. Po obou stranách centrální chodby bylo po 25 kotcích (tj. počet 50 kotců v 1 hale). Měření emisí čpavku probíhalo v každém druhém kotci, tzn. Z hlediska vertikálního bylo v každé hale celkem 24 měřících stanovišť (viz schéma č.2 a 3).

Schéma č.2  Rozmístění stanovišť v hale s kompaktní podlahou s 1/3 zaroštovanou částí

 

Schéma č.3  Nákres kotce u stanoviště VEPASPOL a.s. Dlouhá Loučka

 

Celková plocha kotce: 3,10 * 2,10 = 6,51 m2

Betonová část: 1,6  * 2,3 = 3,68 m2

Zaroštovaná část: 1,6  * 0,8 = 1,28 m2

Poměr betonové části : zaroštované části = 3,68 : 1,28 = cca 3:1

 

Zemědělské družstvo „Podlesí“ Čechtín

Ve sledované hale byla zvířata ustájena v 7 kotcích. Měření emisí čpavku probíhalo rovnoměrně po hale, tzn. z hlediska vertikálního bylo v každé hale celkem 24 měřících stanovišť (viz schéma č.4).

 

Vertikální uspořádání stanovišť:

Měření emisí amoniaku v jednotlivých kotcích bylo prováděno v úrovni hlavy zvířat (závislost na stáří).

Schéma č.4  Rozmístění stanovišť v hale s hlubokou podestýlkou

 

 

Výsledky měření

Výsledky provedených měření uvádějí tabulky číslo 26 až 28 a grafy číslo 13 až 19.

 

Tabulka č. 26

Hodnoty měření amoniaku v chovu prasat s technologií chovu ustájení kompaktní podlaha kombinovaná s 1/3zaroštované části v 14, 28, 42, 56, 70 a 84 dnu výkrmu prasat (VEPASPOL a.s. Závod Dlouhá Loučka)

 

Doba

výkrmu

v dnech

14

28

42

56

70

84

Číslo

stanoviště

1

8

10

13

7

12

11

2

9

9

12

5

12

11

3

8

9

11

6

12

12

4

9

9

10

10

12

13

5

10

10

13

7

14

16

6

10

10

11

8

15

17

7

9

10

9

8

15

16

8

9

9

8

7

14

15

9

8

8

8

8

14

15

10

8

8

10

8

14

17

11

8

9

8

14

14

16

12

7

9

9

13

14

17

13

7

8

14

7

13

12

14

9

9

10

8

12

11

15

9

8

9

9

14

14

16

9

7

8

10

14

16

17

8

7

8

8

15

18

18

6

6

7

8

13

19

19

5

6

5

6

13

16

20

5

6

7

9

12

15

21

6

6

6

9

12

15

22

5

5

6

8

10

14

23

4

4

8

10

9

12

24

4

4

5

7

7

9

sn-1

    1,841

     1,871

      2,476

      2,036

      1,939

      2,570

x

     7,50

       7,75

       8,96

       8,33

      12,75

      14,46

 

Vysvětlivky: sn-1 = směrodatná odchylka, x = aritmetický průměr

 

Tabulka č. 27

Hodnoty měření amoniaku v chovu prasat s technologií chovu ustájení s hlubokou podestýlkou v 14, 28, 42, 56, 70 a 84 dnu výkrmu prasat (Zemědělské družstvo „Podlesí“ Čechtín)

 

Doba

výkrmu

v dnech

14

28

42

56

70

84

Stanoviště

1

2

7

8

6

5

11

2

3

7

8

7

8

11

3

5

8

9

7

8

14

4

8

9

12

9

9

16

5

9

9

13

10

10

18

6

8

10

13

10

10

19

7

4

7

11

9

8

16

8

4

7

9

8

8

15

9

8

12

8

8

9

14

10

12

14

17

13

15

17

11

14

14

16

11

15

17

12

6

7

10

9

11

15

13

4

6

14

8

9

15

14

11

9

16

13

16

18

15

11

11

16

14

15

19

16

7

8

11

9

11

13

17

8

6

9

9

8

14

18

9

8

10

10

9

15

19

9

9

12

12

11

20

20

10

9

13

12

12

20

21

8

10

13

13

12

21

22

8

11

14

13

13

20

23

8

8

12

10

11

18

24

7

6

10

8

9

16

sn-1

2,931

2,278

2,745

2,216

2,766

2,777

x

7,63

8,83

11,83

9,96

10,50

16,33

 

Vysvětlivky: sn-1 = směrodatná odchylka, x = aritmetický průměr

 

Tabulka č. 28

Tabulka statistického vyhodnocení sledovaných technologií

 

Doba

výkrmu

v dnech

n

x

sn-1

Statistická

významnost

       P

14

24

7,50

1,841

0,8605

-

24

7,63

2,931

28

24

7,75

1,871

0,0785

-

24

8,83

2,278

42

24

8,96

2,476

0,0004

**

24

11,83

2,745

56

24

8,33

2,036

0,0111

*

24

9,96

2,216

70

24

12,75

1,939

0,0021

*

24

10,50

2,766

84

24

14,46

2,570

0,0192

*

24

16,33

2,777

 

Vysvětlivky: n = počet měření, x = aritmetický průměr, sn-1 = směrodatná odchylka, P- statistická významnost, * = statisticky významný rozdíl P ≤ 0,05, ** = statisticky vysoce významný rozdíl P ≤ 0,01

 

Dosažené výsledky byly zpracovány matematicko-statistickými metodami dle autorů VENČIKOV- VENČIKOV (1977). Ze sledovaných statistických charakteristik byl použit aritmetický průměr (x), směrodatná odchylka (sn-1). Rozdíly mezi průměry byly testovány pomocí Studentova testu (td) na hladině významnosti P≤0,01 ** a P≤0,05 *.

 

Graf č.13

Porovnání průměrných hodnot amoniaku v hale s kompaktní podlahou a 1/3 zaroštované části s chovem na hluboké podestýlce ve 14. dnu výkrmu prasat

 

Graf č. 13 znázorňuje průměrné hodnoty amoniaku ve 14. dnu výkrmu prasat.

V chovu prasat s ustájením na kompaktní podlaze kombinované s 1/3 zaroštované části, byla zjištěna hodnota 7,5 ppm. V chovu prasat s ustájení na hluboké podestýlce byla zjištěna hodnota 7,625 ppm. Mezi srovnávanými technologiemi ustájení nebyl prokázán statisticky významný rozdíl.

 

Graf č.14

Porovnání průměrných hodnot amoniaku v hale s kompaktní podlahou a 1/3 zaroštované části s chovem na hluboké podestýlce ve 28. dnu výkrmu prasat

 

Graf č. 14 znázorňuje průměrné hodnoty amoniaku ve 28. dnu výkrmu prasat.

V chovu prasat s ustájením na kompaktní podlaze kombinované s 1/3 zaroštované části, byla zjištěna hodnota 7,75 ppm. V chovu prasat s ustájení na hluboké podestýlce byla zjištěna hodnota 8,83 ppm. Mezi srovnávanými technologiemi ustájení nebyl prokázán statisticky významný rozdíl.

 

Graf č.15

Porovnání průměrných hodnot amoniaku v hale s kompaktní podlahou a 1/3 zaroštované části s chovem na hluboké podestýlce ve 42. dnu výkrmu prasat

P ≤ 0,01 **

 

Graf č. 15 znázorňuje průměrné hodnoty amoniaku ve 42. dnu výkrmu prasat.

V chovu prasat s ustájením na kompaktní podlaze kombinované s 1/3 zaroštované části, byla zjištěna hodnota 8,96 ppm. V chovu prasat s ustájení na hluboké podestýlce byla zjištěna hodnota 11,83 ppm. Mezi srovnávanými technologiemi ustájení byl prokázán  statisticky vysoce významný rozdíl na hladině významnosti P ≤ 0,01.

 

Graf č. 16

Porovnání průměrných hodnot amoniaku v hale s kompaktní podlahou a 1/3 zaroštované části s chovem na hluboké podestýlce v 56. dnu výkrmu prasat

 

P ≤ 0,05 *

 

Graf č. 16 znázorňuje průměrné hodnoty amoniaku v 56. dnu výkrmu prasat.

V chovu prasat s ustájením na kompaktní podlaze kombinované s 1/3 zaroštované části, byla zjištěna hodnota 8,33 ppm. V chovu prasat s ustájení na hluboké podestýlce byla zjištěna hodnota 9,96 ppm. Mezi srovnávanými technologiemi ustájení byl prokázán  statisticky významný rozdíl na hladině významnosti P ≤ 0,05.

 

Graf č.17

Porovnání průměrných hodnot amoniaku v hale s kompaktní podlahou a 1/3 zaroštované části s chovem na hluboké podestýlce v 70. dnu výkrmu prasat

 

P ≤ 0,05 *

 

Graf č. 17 znázorňuje průměrné hodnoty amoniaku v 70. dnu výkrmu prasat.

V chovu prasat s ustájením na kompaktní podlaze kombinované s 1/3 zaroštované části, byla zjištěna hodnota 12,75 ppm. V chovu prasat s ustájení na hluboké podestýlce byla zjištěna hodnota 10,5 ppm. Mezi srovnávanými technologiemi ustájení byl prokázán  statisticky významný rozdíl na hladině významnosti P ≤ 0,05.

 

Graf č.18

Porovnání průměrných hodnot amoniaku v hale s kompaktní podlahou a 1/3 zaroštované části s chovem na hluboké podestýlce v 84. dnu výkrmu prasat

 

 

P ≤ 0,05 *

 

Graf č. 18 znázorňuje průměrné hodnoty amoniaku v 84. dnu výkrmu prasat.

V chovu prasat s ustájením na kompaktní podlaze kombinované s 1/3 zaroštované části, byla zjištěna hodnota 14,46 ppm. V chovu prasat s ustájení na hluboké podestýlce byla zjištěna hodnota 16,33 ppm. Mezi srovnávanými technologiemi ustájení byl prokázán  statisticky významný rozdíl na hladině významnosti P ≤ 0,05.

 

Graf č.19

Srovnání průměrných hodnot měření amoniaku v hale s kompaktní podlahou s 1/3 zaroštované části s s chovem na hluboké podestýlce v chovu prasat

Graf č.19 znázorňuje průměrné hodnoty měření amoniaku během sledovaného pokusu v období od 14. do 84. dne výkrmu. Z uvedených hodnot vyplývá, že s rostoucím časem výkrmu stoupá hladina amoniaku v ovzduší. V 70. dnu výkrmu prasat však dochází k výkyvu. Přičemž s největší pravděpodobností došlo k výměně podestýlky v ustájení s hlubokou podestýlkou a také mohlo dojít k ovlivnění dalšími faktory, jako je zvýšená cirkulace vzduchu způsobená větráním, změna krmné směsi a jiné nezjištěné skutečnosti.

 

Závěry provedené studie

Měření probíhalo vždy v jedné hale v závodech Vepaspol, a.s. s technologií chovu na kompaktní podlaze kombinovanou s 1/3 zaroštové části  Dlouhá Loučka a zemědělském družstvu „Podlesí“ Čechtín s technologií chovu na hluboké  podestýlce.

Prasata v závodu Vepaspol, a.s. byla naskladněna 19.1.2006 s naskladňovací hmotností 28,7 kg, vyskladněna 25.5.2006 s průměrnou hmotností 1 kusu na jatkách 116,9 kg. Průměrný přírůstek 1 kg na krmnou dávku 0,7 kg se spotřebou jádra 3,14 kg na 1 kg přírůstku. V 1 hale bylo celkem 50 kotců po 10 zvířatech a celkem bylo sledováno 500 prasat.

Prasata v zemědělském družstvu „Podlesí“ Čechtín byla naskladněna 23.3.2006 s naskladňovací hmotností 25,7 kg, vyskladněna 19.6.2006 s průměrnou hmotností 1 kusu na jatkách 107,1 kg. Průměrný přírůstek 1 kg na krmnou dávku 0,702 kg se spotřebou jádra 3,07 kg na 1 kg přírůstku. V 1 hale bylo sledováno celkem 500 prasat.

Z uvedených výsledků vyplývá, že koncentrace amoniaku je nižší v ustájení s kompaktní podlahou kombinovanou se zaroštovanou částí, jelikož dochází k odklidu exkrementů kontinuálně, přičemž v ustájení v hluboké má nevýhodu ve vyšším koncentrování amoniaku v prostředí.  K měření docházelo v přibližně stejném časovém období. V 70 dnu výkrmu

 

10.3. Možnosti snižování emisí amoniaku v chovech prasat

10.3.1. Použití preparátu VevoVitall® ve výkrmu prasat

Emise amoniaku vedou k okyselení a nadměrnému znečištění zemědělsky nevyužívaných ploch – vodní toky, lesy. Uvažuje se o významném podílu amoniaku na globálním oteplováním planety jako skleníkového plynu (podobně jako CO2). Amoniak má dále škodlivý účinek díky vzájemnému působení k dalším dusíkatým vazbám (NOX, HNO3, HNO2). V roce 2000 pocházelo 95% celkového znečistění amoniakem ze zemědělství, z chovů hospodářských zvířat pak 78%. EU směrnice 2001/81/EG pevně stanovila nejvyšší emisní hodnoty pro škodliviny.

Mezi chovy hospodářských zvířat patří chovy prasat k největším emitentům amoniaku vůbec. Uvážíme-li, že při standardním výkrmu prase přiroste, přibližně o 100 kg, pak při konverzi cca 2,5 kg kompletní krmné směsi (s průměrným obsahem 17% proteinů), přijme během života celkem 250 kg krmiva (tj. téměř 43 kg proteinů). Při průměrném 16% obsahu dusíku v bílkovinách krmiva, pak zvíře během svého života zkonzumuje téměř 7 kg čistého dusíku. Z těchto 7 kg dusíku je přibližně 2,3 kg (tj. 33%) využito pro stavbu tělesných tkání zvířete a dalších 4,7 kg (tj. 67%) odchází z organismu nevyužito exkrementy (cca  1,1 kg,tj. 16%) a močí (3,6 kg, tj. 51%). Z vyloučeného množství dusíku (67%) pak připadá přibližně 35% na přímé emise amoniaku ve vzduchu a 32% se vrací ve formě kejdy do půdy. Amoniak je v závislosti na pH tvořen z močoviny pomocí enzymu ureázy. Při standardním pH moči 7,5 se účinkem aktivní ureázy tvoří významné množství plynné formy -NH3. Vstupuje-li do metabolismu kyselina benzoová, po sloučení s glycinem vzniká kyselina hipurová, která je příčinou snížení pH močí, tím i snížení aktivity ureázy a následně nižší tvorby plynného amoniaku.

Preparát VevoVitall® obsahuje 99,9% kyseliny benzoové. Účinek kyseliny benzoové na pH moči je závislý na dávce. Uvádí se, že při zařazení 1% koncentrace VevoVitallu® dochází k redukci pH moči ze 7,5 na 6,5, při zařazení 2% dokonce na hodnotu 5,5.

Podle údajů DSM krmivo s VevoVitallem® redukuje celkovou tvorbu amoniaku až o 40%.

Cílem studie bylo ověřit použití preparátu VevoVitall® v podmínkách velkovýrobní technologie v České republice s přihlédnutím k následujícím prioritám:

1.     Ověřit vliv preparátu VevoVitall® na hladinu amoniaku ve stájovém ovzduší

2.     Prokázat případný vliv preparátu VevoVitall® na zdravotní stav a welfare ustájených zvířat

3.     Vyhodnotit ekonomický přínos při použití preparátu VevoVitall® ve výkrmu prasat

   

K provedení studie byla po dohodě s vedením vybrána společnost Vepaspol, a.s. Do sledování bylo zařazeno celkem 2000 kusů vykrmovaných prasat, z nichž 1000 kusů bylo zařazeno do pokusné skupiny (přídavek VevoVitallu®) a 1000 kusů zařazeno do skupiny kontrolní (výživa realizována následnou řadou kompletních krmných směsí, bez přídavku preparátu VevoVitall®). Z provozních a technologických důvodů nebylo možné u tak velkého počtu zvířat sestavit v reálném čase pokusnou a kontrolní skupinu proti sobě (podnik zastavuje v rámci 1 týdne cca 500 výkrmových prasat ). Z těchto příčin byla zvířata rozdělena celkem na 4 skupiny (2 pokusné a 2 kontrolní) po 500 kusech. Studie tak byla fakticky rozdělena do 2 sledování, časově od sebe vzdálených přibližně 6 týdnů.

 

Zařazení sledovaných zvířat do jednotlivých skupin je uvedeno v následující tabulce:

Tabulka č.29

 

1. skupina pokusná

1. skupina kontrolní

2. skupina pokusná

2. skupina kontrolní

Označení haly

hala 14A

hala 12A

hala 11B

hala 11A

Počet zvířat

500

500

500

500

Nastájeno dne

9.8.2004

2.8.2004

17.9.2004

4.9.2004

Vystájeno dne

1.12.2004

18.11.2004

29.12.2004

13.1.2005

 

Z tabulky vyplývá, že při takovéto volbě uspořádání zvířat do sledovaných skupin byl časový posun mezi jednotlivými pokusnými a kontrolními skupinami minimální (1 týden), což umožnilo objektivní srovnání měřených hodnot.

 

Použitá měřící technika

Pro stanovení koncentrace amoniaku v ovzduší bylo použito plynového analyzátoru – přístroje Dräger Multiwarn II., Fabr Nr./Serial No.: ARNJ-2946, výrobce Dräger Sicherheitstechnik GmbH (viz obrázek č.92)

Obrázek č.92

Jedná se o vysoce moderní digitální přístroj, který v reálném čase analyzuje ovzduší na přítomnost celkem 3 plynů:

CO2 – interferometricky [obj %]

NH3 – elektrochemicky [ppm] a

H2S  - elektrochemicky [ppm]

 

Počet a rozmístění měřících stanovišť

 

Horizontální uspořádání stanovišť

Ve sledovaných halách byla zvířata ustájena po 10 kusech v 1 kotci. Jak vyplývá z obrázku č.93,  po obou stranách centrální chodby bylo po 25 kotcích ( t.j. počet 50 kotců v 1 hale).

Obrázek č.93  Ustájení zvířat ve výkrmové hale

 

Měření emisí čpavku probíhalo v každém druhém kotci, tzn. z hlediska vertikálního bylo v každé hale celkem 24 měřících stanovišť (viz schema č.5).

Schéma č.5  Horizontální rozmístění měřících stanovišť

 

 

Vertikální uspořádání stanovišť

Měření emisí amoniaku v jednotlivých kotcích bylo prováděno ve 2 výškových úrovních:

1.     úroveň podlahy

2.     úroveň hlavy zvířat (závislost na stáří)

 

Dávkování a aplikace preparátu VevoVitall® pokusným zvířatům

VevoVitall® byl zvířatům podáván perorálně, a to v dávce 0,5 % (tj. 5 kg preparátu na 1 tunu kompletní krmné směsi). Výživa zvířat byla realizována standardní řadou kompletních krmných směsí. Krmivo bylo v sypkém stavu a před podáním se přidávala syrovátka v dávce cca 3,5 – 4 l na kus a den (údaj chovatele). VevoVitall® byl v příslušném množství přimícháván do směsi těsně před podáním zvířatům.

 

Ostatní prováděná sledování a měření

Z důvodů možnosti posouzení vlivu preparátu VevoVitall® na zdravotní stav zvířat byly v průběhu trvání studie monitorovány veškeré léčebné zákroky, úhyny a nutné porážky zvířat.

Pro celkové zhodnocení případného ekonomického přínosu VevoVitallu® pro chovatele byly sledovány další údaje, jako:

1.     naskladňovaní hmotnost zvířat

2.     doba výkrmu

3.     průměrný přírůstek živé hmotnosti na kus a den

4.     spotřeba jádra na 1 kg přírůstku živé hmotnosti

5.     údaje z vážních protokolů klasifikace jatečně upravených prasat s celkovým ekonomickým zhodnocením jednotlivých turnusů

Veškerá výše uvedená data byla vyhodnocena z turnusových listů vedených chovatelem.

 

Výsledky a jejich hodnocení               

Výsledky naměřených koncentrací amoniaku ve stájovém ovzduší z 1. etapy sledování jsou uvedeny   v  tabulkách  číslo 30 až 35, výsledky koncentrací  amoniaku  ze  2. etapy  pak v  tabulkách číslo 36 až 43.

 

Tabulka č.30

Výsledky měření ze dne 09.09.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

9.9.2004

 

Hala č.: 14A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 12A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 1 (Pokusná skupina 1)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 1

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

6

7

6

6

1

8

8

5

7

2

6

5

7

7

2

8

9

7

9

3

7

5

5

7

3

8

8

6

9

4

6

6

5

6

4

9

9

7

9

5

6

6

5

4

5

10

10

6

8

6

7

7

3

4

6

9

10

6

6

7

6

6

4

3

7

10

9

6

5

8

6

5

5

3

8

9

9

7

5

9

7

7

2

2

9

9

8

5

6

10

6

6

2

3

10

8

8

4

5

11

4

6

3

2

11

8

8

5

4

12

5

5

2

0

12

7

7

3

4

 

Průměr:

6,000

5,917

4,083

3,917

Průměr:

8,583

8,583

5,583

6,417

 

L. polovina:

5,958

4,979

L. polovina:

8,583

7,292

P. polovina:

4,000

P. polovina:

6,000

Podlaha:

5,042

Podlaha:

7,083

Hlava:

4,917

Hlava:

7,500

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.31

Výsledky měření ze dne 01.10.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

1.10.2004

 

Hala č.: 14A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 12A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 1 (Pokusná skupina 1)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 1

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

6

6

8

8

1

9

10

8

8

2

5

7

7

8

2

9

9

8

9

3

8

8

6

6

3

9

9

7

8

4

8

8

5

5

4

9

9

7

7

5

7

7

4

4

5

10

10

6

7

6

7

7

3

5

6

9

10

6

6

7

8

7

4

5

7

10

10

6

6

8

7

8

3

3

8

9

9

7

6

9

7

8

3

2

9

9

8

5

6

10

6

6

3

3

10

8

8

4

5

11

7

6

2

3

11

9

9

5

4

12

7

7

2

0

12

9

9

3

4

 

Průměr:

6,917

7,083

4,167

4,333

Průměr:

9,083

9,167

6,000

6,333

 

L. polovina:

7,000

5,625

L. polovina:

9,125

7,646

P. polovina:

4,250

P. polovina:

6,167

Podlaha:

5,542

Podlaha:

7,542

Hlava:

5,708

Hlava:

7,750

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.32

Výsledky měření ze dne 08.10.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

8.10.2004

 

Hala č.: 14A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 12A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 1 (Pokusná skupina 1)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 1

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

7

6

6

6

1

12

13

13

14

2

8

8

9

8

2

11

12

8

10

3

8

8

9

9

3

10

11

7

9

4

9

9

8

9

4

12

10

8

8

5

9

9

7

8

5

10

13

6

8

6

8

8

5

4

6

10

11

7

7

7

10

11

5

5

7

10

9

5

5

8

10

10

6

5

8

9

8

7

7

9

8

9

3

4

9

8

8

5

6

10

7

8

2

3

10

9

10

5

6

11

8

8

2

3

11

9

8

7

8

12

6

7

2

2

12

8

9

4

5

 

Průměr:

8,167

8,417

5,333

5,500

Průměr:

9,833

10,167

6,833

7,750

 

L. polovina:

8,292

6,854

L. polovina:

10,000

8,646

P. polovina:

5,417

P. polovina:

7,292

Podlaha:

6,750

Podlaha:

8,333

Hlava:

6,958

Hlava:

8,958

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.33

Výsledky měření ze dne 29.10.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

29.10.2004

 

Hala č.: 14A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 12A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 1 (Pokusná skupina 1)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 1

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

11

10

12

13

1

6

7

6

7

2

12

15

13

13

2

6

5

8

8

3

14

15

13

14

3

5

6

9

9

4

15

14

10

10

4

7

10

7

10

5

12

12

12

11

5

7

7

8

8

6

13

15

11

10

6

8

8

7

8

7

16

17

10

10

7

8

8

7

6

8

17

14

7

8

8

6

7

8

9

9

12

13

4

5

9

7

8

9

9

10

10

11

4

5

10

7

8

7

8

11

11

10

4

5

11

8

14

8

10

12

9

9

0

3

12

13

13

6

7

 

Průměr:

12,667

12,917

8,333

8,917

Průměr:

7,333

8,417

7,500

8,250

 

L. polovina:

12,792

10,708

L. polovina:

7,875

7,875

P. polovina:

8,625

P. polovina:

7,875

Podlaha:

10,500

Podlaha:

7,417

Hlava:

10,917

Hlava:

8,333

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.34

Výsledky měření ze dne 05.11.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

5.11.2004

 

Hala č.: 14A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 12A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 1 (Pokusná skupina 1)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 1

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

12

15

12

11

1

12

12

13

13

2

13

13

13

13

2

11

12

13

12

3

12

13

10

11

3

12

12

15

14

4

14

13

8

9

4

12

12

15

14

5

14

14

8

7

5

14

14

15

15

6

13

13

8

8

6

16

15

14

13

7

12

13

9

8

7

15

15

12

13

8

14

13

11

12

8

16

14

12

12

9

14

15

8

8

9

14

14

11

12

10

14

15

3

4

10

13

14

11

10

11

15

14

3

4

11

13

14

8

9

12

14

14

0

2

12

15

14

6

7

 

Průměr:

13,417

13,750

7,750

8,083

Průměr:

13,583

13,500

12,083

12,000

 

L. polovina:

13,583

10,750

L. polovina:

13,542

12,792

P. polovina:

7,917

P. polovina:

12,042

Podlaha:

10,583

Podlaha:

12,833

Hlava:

10,917

Hlava:

12,750

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.35

Výsledky měření ze dne 12.11.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

12.11.2004

 

Hala č.: 14A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 12A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 1 (Pokusná skupina 1)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 1

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

11

11

11

11

1

12

11

11

12

2

11

12

13

12

2

11

11

12

11

3

14

13

12

12

3

10

12

14

14

4

14

14

11

11

4

12

13

17

16

5

14

13

8

9

5

14

16

19

18

6

14

13

8

8

6

16

17

17

19

7

12

13

9

9

7

17

16

15

16

8

13

12

8

8

8

16

15

16

15

9

11

12

6

8

9

16

15

15

15

10

11

10

6

5

10

15

17

13

14

11

10

10

4

5

11

15

16

11

12

12

11

10

2

3

12

17

17

9

9

 

Průměr:

12,167

11,917

8,167

8,417

Průměr:

14,250

14,667

14,083

14,250

 

L. polovina:

12,042

10,167

L. polovina:

14,458

14,313

P. polovina:

8,292

P. polovina:

14,167

Podlaha:

10,167

Podlaha:

14,167

Hlava:

10,167

Hlava:

14,458

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.36

Výsledky měření ze dne 01.10.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

1.10.2004

 

Hala č.: 11B

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 11A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 2 (Pokusná skupina 2)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 2

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

6

6

5

5

1

7

6

5

7

2

6

5

6

6

2

6

6

6

7

3

6

5

6

6

3

7

6

6

7

4

6

6

7

7

4

7

7

8

8

5

6

5

6

6

5

7

6

9

8

6

6

6

7

7

6

6

7

8

9

7

6

6

6

6

7

7

7

9

9

8

6

6

7

6

8

7

8

7

8

9

6

6

7

6

9

8

7

7

8

10

6

6

7

5

10

8

8

7

8

11

6

6

5

6

11

8

8

7

7

12

6

7

5

5

12

7

8

6

6

 

Průměr:

6,000

5,833

6,167

5,917

Průměr:

7,083

7,000

7,083

7,667

 

L. polovina:

5,917

5,979

L. polovina:

7,042

7,208

P. polovina:

6,042

P. polovina:

7,375

Podlaha:

6,083

Podlaha:

7,083

Hlava:

5,875

Hlava:

7,333

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.37

Výsledky měření ze dne 08.10.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

8.10.2004

 

Hala č.: 11B

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 11A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 2 (Pokusná skupina 2)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 2

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

5

5

4

5

1

7

6

5

6

2

5

5

5

4

2

4

5

5

5

3

4

4

4

5

3

5

4

5

6

4

5

4

4

5

4

6

6

5

6

5

4

5

7

5

5

5

5

5

5

6

5

5

5

6

6

6

5

6

7

7

4

5

5

6

7

6

7

8

7

8

6

6

5

4

8

8

8

6

6

9

6

5

4

5

9

8

7

5

6

10

5

6

5

4

10

8

7

6

5

11

5

6

4

4

11

6

7

5

6

12

4

4

3

3

12

7

8

6

5

 

Průměr:

4,833

5,000

4,583

4,667

Průměr:

6,333

6,250

5,583

5,833

 

L. polovina:

4,917

4,771

L. polovina:

6,292

6,000

P. polovina:

4,625

P. polovina:

5,708

Podlaha:

4,708

Podlaha:

5,958

Hlava:

4,833

Hlava:

6,042

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.38

Výsledky měření ze dne 29.10.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

29.10.2004

 

Hala č.: 11B

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 11A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 2 (Pokusná skupina 2)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 2

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

4

4

3

4

1

5

4

3

4

2

2

2

3

4

2

3

4

4

3

3

2

3

3

4

3

10

9

4

5

4

4

3

3

4

4

4

4

3

4

5

3

2

4

4

5

4

4

6

4

6

3

5

4

6

6

4

4

5

5

7

4

4

4

5

7

5

6

5

6

8

5

6

5

5

8

7

8

5

6

9

4

5

4

4

9

6

6

4

5

10

4

4

3

4

10

7

6

3

4

11

4

4

3

2

11

6

7

3

4

12

3

3

2

2

12

5

6

2

2

 

Průměr:

3,500

3,750

3,417

4,000

Průměr:

5,500

5,667

3,917

4,333

 

L. polovina:

3,625

3,667

L. polovina:

5,583

4,854

P. polovina:

3,708

P. polovina:

4,125

Podlaha:

3,458

Podlaha:

4,708

Hlava:

3,875

Hlava:

5,000

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.39

Výsledky měření ze dne 05.11.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

5.11.2004

 

Hala č.: 11B

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 11A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 2 (Pokusná skupina 2)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 2

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

8

8

8

8

1

12

12

13

12

2

7

8

8

8

2

11

12

12

12

3

7

8

9

8

3

12

12

12

13

4

8

7

8

8

4

11

11

12

12

5

7

8

10

10

5

12

11

13

13

6

8

8

9

10

6

11

10

12

13

7

8

9

9

10

7

12

11

10

12

8

7

8

10

10

8

12

12

10

11

9

8

7

10

10

9

12

11

9

9

10

8

8

9

9

10

10

11

8

9

11

9

8

8

9

11

10

11

9

9

12

8

8

8

8

12

11

10

9

9

 

Průměr:

7,750

7,917

8,833

9,000

Průměr:

11,333

11,167

10,750

11,167

 

L. polovina:

7,833

8,375

L. polovina:

11,250

11,104

P. polovina:

8,917

P. polovina:

10,958

Podlaha:

8,292

Podlaha:

11,042

Hlava:

8,458

Hlava:

11,167

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.40

Výsledky měření ze dne 12.11.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

12.11.2004

 

Hala č.: 11B

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 11A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 2 (Pokusná skupina 2)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 2

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

9

9

9

8

1

16

16

16

17

2

9

8

8

9

2

15

15

18

18

3

7

8

10

10

3

15

16

18

18

4

8

8

12

11

4

14

14

18

18

5

9

8

13

12

5

15

14

18

19

6

8

8

14

13

6

14

15

16

17

7

9

8

15

14

7

15

14

15

15

8

10

11

14

14

8

13

14

14

15

9

12

12

12

12

9

13

13

16

15

10

11

12

11

10

10

12

13

15

15

11

11

12

8

9

11

13

14

13

13

12

11

11

6

7

12

15

14

10

11

 

Průměr:

9,500

9,583

11,000

10,750

Průměr:

14,167

14,333

15,583

15,917

 

L. polovina:

9,542

10,208

L. polovina:

14,250

15,000

P. polovina:

10,875

P. polovina:

15,750

Podlaha:

10,250

Podlaha:

14,875

Hlava:

10,167

Hlava:

15,125

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.41

Výsledky měření ze dne 25.11.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

25.11.2004

 

Hala č.: 11B

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 11A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 2 (Pokusná skupina 2)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 2

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

14

13

13

14

1

21

21

22

21

2

13

13

13

14

2

20

21

21

22

3

12

13

14

15

3

21

21

21

22

4

12

12

15

14

4

21

20

22

22

5

14

13

15

16

5

21

22

22

22

6

14

13

17

16

6

22

23

21

22

7

14

13

17

17

7

23

22

20

21

8

14

15

17

18

8

22

23

21

19

9

15

15

16

17

9

23

22

20

20

10

17

16

16

15

10

22

22

19

19

11

17

17

14

13

11

22

22

17

17

12

17

18

11

11

12

23

23

14

16

 

Průměr:

14,417

14,250

14,833

15,000

Průměr:

21,750

21,833

20,000

20,250

 

L. polovina:

14,333

14,625

L. polovina:

21,792

20,958

P. polovina:

14,917

P. polovina:

20,125

Podlaha:

14,625

Podlaha:

20,875

Hlava:

14,625

Hlava:

21,042

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.42

Výsledky měření ze dne 04.12.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

4.12.2004

 

Hala č.: 11B

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 11A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 2 (Pokusná skupina 2)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 2

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

5

6

4

6

1

10

11

11

11

2

5

4

5

5

2

11

12

13

12

3

5

6

5

5

3

13

14

11

11

4

6

5

5

5

4

14

15

10

11

5

6

6

6

7

5

14

15

12

11

6

7

8

8

7

6

14

15

11

11

7

5

8

6

7

7

15

15

11

11

8

10

9

6

7

8

13

14

12

10

9

12

10

6

6

9

12

13

12

12

10

10

11

6

7

10

12

13

12

13

11

10

10

6

6

11

13

13

12

11

12

10

10

4

4

12

13

14

11

10

 

Průměr:

7,583

7,750

5,583

6,000

Průměr:

12,833

13,667

11,500

11,167

 

L. polovina:

7,667

6,729

L. polovina:

13,250

12,292

P. polovina:

5,792

P. polovina:

11,333

Podlaha:

6,583

Podlaha:

12,167

Hlava:

6,875

Hlava:

12,318

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Tabulka č.43

Výsledky měření ze dne 22.12.2004 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

22.12.2004

 

Hala č.: 11B

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 11A

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

VevoVitall 2 (Pokusná skupina 2)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina 2

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

12

13

12

13

1

24

23

24

25

2

12

13

11

13

2

24

23

24

25

3

13

14

11

12

3

22

23

25

26

4

13

14

10

11

4

23

24

22

24

5

14

14

10

10

5

24

25

21

22

6

15

15

10

10

6

25

26

20

20

7

15

16

10

10

7

26

26

21

21

8

15

16

10

11

8

26

25

21

21

9

17

18

10

10

9

25

24

21

21

10

18

19

8

9

10

25

24

20

20

11

19

20

9

8

11

25

25

19

19

12

20

21

8

8

12

25

26

18

18

 

Průměr:

15,250

16,083

9,917

10,417

Průměr:

24,500

24,500

21,333

21,833

 

L. polovina:

15,667

12,917

L. polovina:

24,500

23,042

P. polovina:

10,167

P. polovina:

21,583

Podlaha:

12,583

Podlaha:

22,917

Hlava:

13,250

Hlava:

22,818

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

 

Dynamiku vývoje koncentrací amoniaku ve sledovaných stájích pak přehledně srovnávají grafy číslo 20 a 21.

Graf č.20

     

 

Graf č.21

     

   V grafu č.22 je srovnání průměrných stájových koncentrací amoniaku ve sledovaných halách, zvlášť za 1. a  2. část sledování, jakož i celkové shrnutí průměrných hodnot za celý experiment

 

Graf č.22

     

 

Ekonomické zhodnocení jednotlivých turnusů včetně klasifikace do jednotlivých skupin v systému zhodnocení zmasilosti SEUROP přinášejí následující tabulky. V tabulce č.44 je uvedeno zhodnocení za 1. sledované období (9-11/2004), v tabulce č.45 pak za období 2. (10-12/2004). Celkové vyhodnocení všech sledovaných hal je shrnuto v tabulce č.46.

 

Tabulka č.44

Vážní protokol klasif. jatečně upravených prasat (1. část studie)

 

třída

ks

zápočet kg

Ø zmasilost

Ø cena v živém Kč/kg

celková cena v Kč

Kontrola 1

S

13

1357,7

60,8

38,76

     52 626,71

E

264

28283,6

57,1

37,69

1 065 875,63

U

160

18339,4

53,0

35,50

   651 130,13

R

25

2920,0

48,4

33,34

     97 348,81

O

2

218,7

40,6

26,00

       5 686,86

N

1

76,8

56,4

18,30

       1 404,83

Odpočty

 

380,5

 

 

     - 9 855,00

 

 

 

 

 

 

Celkem

465

 

 

 

1 864 218,00

 

 

 

 

 

 

 

VevoVitall 1

S

21

260,0

61,1

37,99

     78 263,76    

E

309

34307,1

57,4

37,69

1 293 112,38

U

142

17232

52,8

35,09

   604 755,19  

R

8

990,9

47,7

31,93

     31 638,02

O

 

 

 

 

 

Konf

1

122,1

 

 

 

Odpočty

 

436,1

 

 

     - 8 340,00

 

 

 

 

 

 

Celkem

481

 

 

 

1 999 429,00

 

 

Tabulka č.45

Vážní protokol klasif. jatečně upravených prasat (2. část studie)

 

třída

ks

zápočet kg

Ø zmasilost

Ø cena v živém Kč/kg

celková cena v Kč

Kontrola 2

S

35

3633,9

60,7

36,00

   130 850,90

E

279

31003,9

57,5

36,06

1 117 885,20

U

88

10668,6

53,2

33,45

   356 917,70

R

8

979,2

48,3

30,87

     30 230,40

(O) N

1

70,8

56,3

17,90

       1 266,80

Pozasta- veno

2

222,3

 

 

 

Odpočty

 

409,5

 

 

   - 10 387,50

 

 

 

 

 

 

Celkem          

413

 

 

 

1 626 763,30

 

 

 

 

 

 

 

VevoVitall 2

S

23

2338,1

60,7

37,43

     87 518,54

E

295

30680,5

57,3

36,60

1 122 927,63

U

145

15717,3

53,1

34,88

   548 182,50  

R

17

1904,6

48,4

32,57

     62 040,36

(O) N

5

372,5

58,3

17,9

       6 667,33      

Konf

1

111,8

 

 

 

Odpočty

 

414,7

 

 

   - 10 760,00  

 

 

 

 

 

 

Celkem

486

 

 

 

1 816 576,25

 

Tabulka č.46

Vážní protokol klasif. jatečně upravených prasat (souhrnné údaje za celé sledování)

 

třída

ks

zápočet kg

Ø zmasilost

Ø cena v živém Kč/kg

celková cena v Kč

Kontrola celkem

S

48

4991,6

60,75

37,38

   183 477,61

E

543

59287,5

57,30

36,875

2 183 760,83

U

248

29008

53,10

34,475

1 008 047,83

R

33

3899,2

48,35

32,105

   127 579,21

O

2

218,7

40,6

26,00

       5 686,86

N

2

147,6

56,35

18,10

       2 671,63

Pozasta-veno

2

222,3

 

 

 

Odpočty

 

790,0

 

 

   - 20 242,50

 

 

 

 

 

 

Celkem

878

 

 

 

3 490 981,30

 

 

 

 

 

 

 

VevoVitall celkem

S

44

4398,1

60,90

37,71

   165 782,30

E

604

64987,6

57,35

37,145

2 416 040,01

U

287

32949,3

52,95

34,985

1 152 937,69

R

25

2895,5

48,05

32,25

     93 678,38

O

 

 

 

 

 

N

5

372,5

58,3

17,9

       6 667,33

Konf

2

233,9

 

 

 

Odpočty

 

850,8

 

 

   - 19 100,00

 

 

 

 

 

 

Celkem

967

 

 

 

3 816 005,25

 

Ve studii byly dále vyhodnoceny údaje související se zdravotním stavem sledovaných zvířat. Úhyny a nutné porážky prasat jsou uvedeny v tabulkách č. 47, 48 a 49.

 

Tabulka č.47

1. Kontrolní a pokusná skupina (haly č. 12A a 14A) (1. část studie)

 

 

[ks]

[kg]

[%]

Úhyny

Kontrola

6

370

1,2

VevoVitall

6

290

1,2

 

 

 

 

 

Nutné porážky

Kontrola

26

1005

5,2

VevoVitall

10

390

1,97

 

 

 

 

 

Celkem

Kontrola

32

1375

6,4

VevoVitall

16

680

3,15

 

 

Tabulka č.48

2. Kontrolní a pokusná skupina (haly č. 11B a 11A) (2. část studie)

 

 

[ks]

[kg]

[%]

Úhyny

Kontrola

50

1925

10

VevoVitall

4

230

0,8

 

 

 

 

 

Nutné porážky

Kontrola

32

1575

6,4

VevoVitall

14

655

2,8

 

 

 

 

 

Celkem

Kontrola

82

3500

16,4

VevoVitall

18

885

3,6

 

Tabulka č.49

Celkové vyhodnocení studie

 

 

[ks]

[kg]

[%]

Úhyny

Kontrola

56

2295

5,6

VevoVitall

10

680

1

 

 

 

 

 

Nutné porážky

Kontrola

58

2580

5,8

VevoVitall

24

1045

2,4

 

 

 

 

 

Celkem

Kontrola

114

4875

11,4

VevoVitall

34

1725

3,4

 

 

V tabulce č.50 je závěrečný přehled vybraných sledovaných parametrů užitkovosti.

Tabulka č.50

 

Naskladňovací

hmotnost celkem

Doba výkrmu

Ø váha 1 ks na jatkách

Realizační cena Kč/ks

Ø přírůstek na KD

Spotřeba jádra na 1 kg přírůstku

 

 

 

 

 

 

 

Kontrola 1

24,6

109

110,1

4008,7

0,733

2,41

VevoVitall 1

30,4

115

113,7

4156,3

0,767

2,54

 

 

 

 

 

 

 

Kontrola 2

28,9

112

112,8

3983,4

0,734

2,51

VevoVitall 2

24,6

103

105,2

3737,8

0,791

2,47

 

 

 

 

 

 

 

Kontrola

26,75

110,5

111,45

3996,05

0,7335

2,46

VevoVitall

27,5

109

109,45

3947,05

0,779

2,505

 

 

 

 

 

 

 

Kontrola                   [%]

100

100

100

100

100

100

VevoVitall [%]

102,80

98,64

98,21

98,77

106,20

101,83

 

 

Závěry provedené studie

Z výše uvedených výsledků sledování za příslušné období lze učinit následující závěry:

1.     V podmínkách velkochovu prasat v České republice byl jednoznačně prokázán pozitivní vliv preparátu VevoVitall® v koncentraci 0,5% v kompletních krmných směsích na snížení hladin amoniaku v halách vykrmovaných prasat, v průměru o 26,83%

2.     Za sledované období byl prokázán významný vliv preparátu VevoVitall® na snížení počtu uhynulých, či nutně poražených zvířat.

3.     Výše uvedené skutečnosti se projevily na významně lepší ekonomické realizaci u  pokusných hal oproti halám kontrolním.

 

 

10.3.2. Praktické zkušenosti s použitím preparátu Calprona PB 3 ve výkrmu prasat

Cílem práce bylo ověřit použití preparátu Calprona PB3 v podmínkách velkovýrobní technologie v České republice s přihlédnutím k následujícím prioritám:

1.     Ověřit vliv preparátu Calprona PB3  na hladinu amoniaku ve stájovém ovzduší.

2.     Prokázat případný vliv preparátu Calprona PB 3 na zdravotní stav a welfare ustájených zvířat.

3.     Vyhodnotit ekonomický přínos při použití preparátu Calprona PB 3  ve výkrmu prasat

 

K provedení studie byla po dohodě s vedením vybrána společnost Agropodnik Znojmo a.s, farma Jezeřany. Do sledování bylo zařazeno celkem 1600 kusů vykrmovaných prasat, z nichž 800 kusů bylo zařazeno do pokusné skupiny (přídavek Calprona PB 3) a 800 kusů zařazeno do skupiny kontrolní (výživa realizována následnou řadou kompletních krmných směsí, bez přídavku preparátu Calprona PB 3).

 

Zařazení sledovaných zvířat do jednotlivých skupin je uvedeno v následující tabulce:

Tabulka č.51

 

Skupina pokusná (Calprona PB 3)

Skupina kontrolní

Označení haly

hala 4

hala 2

Počet zvířat

800

800

Nastájeno dne

28.12.2004

19.1.2005

Vystájeno dne

4.5.2005

25.5.2005


Z tabulky vyplývá, že časový posun mezi pokusnou a kontrolní skupinou byl velmi malý (22 dnů), což umožnilo objektivní srovnání měřených hodnot.

Pro stanovení koncentrace amoniaku v ovzduší bylo použito plynového analyzátoru – přístroje Dräger Multiwarn II., Fabr Nr./Serial No.: ARNJ-2946, výrobce Dräger Sicherheitstechnik GmbH

 

Počet a rozmístění měřících stanovišť

Horizontální uspořádání stanovišť

Ve sledovaných halách byla zvířata ustájena po 10 kusech v 1 kotci. Po obou stranách centrální chodby bylo po 2x20 kotcích ( t.j. počet 80 kotců v 1 hale). Měřící stanoviště byla zvolena tak, aby mezi jednotlivými místy měření nebyly více než 3 neměřené kotce, tzn. z hlediska vertikálního bylo v každé hale celkem 22 měřících stanovišť – viz následující schéma:

Schéma č.6  Horizontální rozmístění měřících stanovišť

                                                                                                     

Vertikální uspořádání stanovišť

Měření emisí amoniaku v jednotlivých kotcích bylo prováděno ve 2 výškových úrovních:

1.     úroveň podlahy

2.     úroveň hlavy zvířat (závislost na stáří)

 

Dávkování a aplikace preparátu Calprona PB 3  pokusným zvířatům

Přípravek Calprona PB 3 byl zvířatům podáván perorálně, a to v dávce 0,7 % (tj. 7 kg preparátu na 1 tunu kompletní krmné směsi). Toto dávkování zajišťovalo stálou koncentraci 0,49% kyseliny benzoové v krmné směsi (4,9 kg na 1 tunu směsi). Výživa zvířat byla realizována standardní řadou kompletních krmných směsí. Krmivo bylo před podáním vlhčeno vodou (údaj chovatele).

 

Ostatní prováděná sledování a měření

Z důvodů možnosti posouzení vlivu preparátu Calprona PB 3  na zdravotní stav zvířat byly v průběhu trvání studie monitorovány veškeré úhyny a nutné porážky zvířat.

Pro celkové zhodnocení případného ekonomického přínosu přípravku Calprona PB 3  pro chovatele byly sledovány další údaje, jako:

1.     naskladňovací hmotnost zvířat

2.     doba výkrmu

3.     průměrný přírůstek živé hmotnosti na kus a den

4.     spotřeba jádra na 1 kg přírůstku živé hmotnosti

Veškerá výše uvedená data byla vyhodnocena z turnusových listů vedených chovatelem.

 

Výsledky a jejich hodnocení               

Výsledky naměřených koncentrací amoniaku ve stájovém ovzduší jsou uvedeny v tabulkách číslo 52 až 61.

 

Tabulka č.52

Výsledky měření ze dne 25.02.2005 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

25.2.2005

 

Hala č.: 4

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 2

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

Pokusná skupina (Calprona PB 3)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

8

9

7

9

1

14

14

7

8

2

7

6

7

6

2

9

9

9

10

3

12

11

10

10

3

13

15

11

13

4

9

10

9

11

4

13

13

12

12

5

10

10

11

12

5

17

17

15

14

6

13

13

11

12

6

14

16

14

14

7

9

8

9

9

7

15

15

17

17

8

12

13

10

12

8

17

17

18

17

9

6

8

10

11

9

14

12

14

16

10

10

10

14

13

10

15

15

17

17

11

8

9

5

8

11

10

12

7

6

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

Průměr:

9,455

9,727

9,364

10,273

Průměr:

13,727

14,091

12,818

13,091

 

L. polovina:

9,591

9,705

L. polovina:

13,909

13,432

P. polovina:

9,818

P. polovina:

12,955

Podlaha:

9,409

Podlaha:

13,273

Hlava:

10,000

Hlava:

13,591

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

Při prvním prováděném měření dne 25.2.2005 byla u kontrolní skupiny zvířat zaznamenaná průměrná koncentrace amoniaku v hale ve výši 13,432 ppm oproti hodnotě 9,705 ppm v hale pokusné, což reprezentovalo redukci o 27,75%.

 

 

Tabulka č.53

Výsledky měření ze dne 04.03.2005 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

4.3.2005

 

Hala č.: 4

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 2

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

Pokusná skupina (Calprona PB 3)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

8

7

9

9

1

12

13

15

14

2

10

8

7

8

2

13

12

12

11

3

14

14

14

13

3

14

14

17

16

4

12

10

10

10

4

14

14

14

14

5

17

16

10

10

5

15

15

19

18

6

15

14

14

14

6

16

16

16

15

7

15

14

11

10

7

15

16

20

19

8

15

14

14

14

8

20

20

18

18

9

11

12

10

8

9

14

15

16

17

10

13

13

14

14

10

19

19

19

19

11

12

11

4

4

11

16

16

10

12

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

Průměr:

12,909

12,091

10,636

10,364

Průměr:

15,273

15,455

16,000

15,727

 

L. polovina:

12,500

11,500

L. polovina:

15,364

15,614

P. polovina:

10,500

P. polovina:

15,864

Podlaha:

11,773

Podlaha:

15,636

Hlava:

11,227

Hlava:

15,591

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

Při měření dne 4.3.2005 byla v kontrolní hale naměřena průměrná hodnota 15,614 ppm amoniaku, v hale pokusné pak hodnota 11,500 ppm (o 26,35% nižší).

 

 

Tabulka č.54

Výsledky měření ze dne 11.03.2005 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

11.3.2005

 

Hala č.: 4

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 2

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

Pokusná skupina (Calprona PB 3)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

13

13

15

15

1

17

17

7

6

2

14

14

11

12

2

18

18

7

7

3

14

14

16

15

3

18

19

10

10

4

16

18

15

15

4

17

18

11

12

5

14

15

14

14

5

22

20

12

11

6

19

19

18

19

6

20

19

19

19

7

14

14

13

14

7

24

24

14

14

8

19

20

19

19

8

23

24

23

24

9

14

15

11

12

9

19

20

10

10

10

18

18

19

19

10

22

22

23

22

11

14

15

9

10

11

19

19

3

4

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

Průměr:

15,364

15,909

14,545

14,909

Průměr:

19,909

20,000

12,636

12,636

 

L. polovina:

15,636

15,182

L. polovina:

19,955

16,295

P. polovina:

14,727

P. polovina:

12,636

Podlaha:

14,955

Podlaha:

16,273

Hlava:

15,409

Hlava:

16,318

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

Při třetím měření dne 11.3.2005 byla v hale s kontrolní skupinou zvířat detekována průměrná hodnota amoniaku ve výši 16,295 ppm, v hale se zvířaty pokusnými pak 15,182 (redukce o 6,83%).

 

 

Tabulka č.55

Výsledky měření ze dne 18.03.2005 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

18.3.2005

 

Hala č.: 4

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 2

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

Pokusná skupina (Calprona PB 3)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

0

0

0

2

1

4

4

2

2

2

0

4

0

2

2

2

5

3

3

3

4

3

0

4

3

6

5

0

0

4

3

3

2

3

4

4

4

4

3

5

3

2

0

2

5

7

6

0

0

6

5

5

4

4

6

5

5

4

4

7

2

2

0

5

7

5

6

0

0

8

5

5

5

5

8

8

8

8

8

9

2

2

0

2

9

4

5

3

0

10

3

3

5

5

10

5

5

7

7

11

0

2

0

4

11

4

4

0

0

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

Průměr:

2,455

2,818

1,455

3,455

Průměr:

4,909

5,182

2,818

2,455

 

L. polovina:

2,636

2,545

L. polovina:

5,045

3,841

P. polovina:

2,455

P. polovina:

2,636

Podlaha:

1,955

Podlaha:

3,864

Hlava:

3,136

Hlava:

3,818

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

Dne 18.3.2005 byly naměřeny následující hodnoty: hala kontrolní – průměrná hodnota amoniaku v ovzduší stáje ve výši 3,841 ppm, hala pokusná 2,545 ppm, což je o 33,74% méně.

 

 

Tabulka č.56

Výsledky měření ze dne 25.03.2005 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

25.3.2005

 

Hala č.: 4

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 2

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

Pokusná skupina (Calprona PB 3)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

0

0

0

0

1

2

0

6

7

2

0

0

0

0

2

4

4

4

4

3

4

4

0

0

3

5

4

8

9

4

4

4

4

3

4

7

8

7

6

5

6

7

0

2

5

6

5

8

8

6

8

7

7

6

6

9

10

10

9

7

6

5

2

2

7

8

8

9

8

8

7

7

6

6

8

9

9

10

9

9

5

6

0

0

9

7

8

8

8

10

8

7

8

8

10

10

9

9

10

11

5

4

0

0

11

7

6

4

5

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

Průměr:

4,818

4,636

2,455

2,455

Průměr:

6,727

6,455

7,545

7,545

 

L. polovina:

4,727

3,591

L. polovina:

6,591

7,068

P. polovina:

2,455

P. polovina:

7,545

Podlaha:

3,636

Podlaha:

7,136

Hlava:

3,545

Hlava:

7,000

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

Při měření dne 25.3.2005 jsme zaznamenali v kontrolní hale průměrnou hodnotu amoniaku 7,068 ppm, v hale pokusné pak pouze 3,591, což znamenalo redukci koncentrace amoniaku ve stájovém prostředí o 49,19%.

 

 

Tabulka č.57

Výsledky měření ze dne 01.04.2005 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

1.4.2005

 

Hala č.: 4

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 2

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

Pokusná skupina (Calprona PB 3)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

0

0

0

0

1

6

6

6

6

2

3

3

3

2

2

8

9

5

5

3

6

5

5

5

3

7

7

8

8

4

6

6

4

4

4

14

14

14

15

5

5

5

7

6

5

10

10

11

11

6

8

8

6

6

6

13

13

14

14

7

7

7

7

7

7

14

13

18

17

8

9

10

7

8

8

21

20

19

19

9

6

7

7

8

9

12

12

14

14

10

8

8

9

8

10

13

13

15

16

11

5

5

0

0

11

9

9

7

6

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

Průměr:

5,727

5,818

5,000

4,909

Průměr:

11,545

11,455

11,909

11,909

 

L. polovina:

5,773

5,364

L. polovina:

11,500

11,705

P. polovina:

4,955

P. polovina:

11,909

Podlaha:

5,364

Podlaha:

11,727

Hlava:

5,364

Hlava:

11,682

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

6. měření provedené dne 1.4.2005 prokázalo průměrnou hodnotu koncentrace amoniaku v hale s kontrolní skupinou zvířat ve výši 11,705 ppm, v hale pokusné 5,364 (redukce o 54,17%).

 

 

Tabulka č.58

Výsledky měření ze dne 08.04.2005 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

8.4.2005

 

Hala č.: 4

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 2

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

Pokusná skupina (Calprona PB 3)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

0

0

0

0

1

0

2

3

2

2

0

0

0

2

2

3

3

3

2

3

4

4

2

2

3

4

3

4

5

4

5

5

4

4

4

9

8

6

6

5

4

5

3

4

5

7

7

6

5

6

5

6

6

5

6

8

8

7

7

7

5

5

5

5

7

9

9

6

7

8

6

7

6

7

8

10

10

8

9

9

5

6

0

0

9

10

10

3

5

10

4

4

6

5

10

11

11

12

13

11

5

6

0

0

11

8

9

0

0

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

Průměr:

3,909

4,364

2,909

3,091

Průměr:

7,182

7,273

5,273

5,545

 

L. polovina:

4,136

3,568

L. polovina:

7,227

6,318

P. polovina:

3,000

P. polovina:

5,409

Podlaha:

3,409

Podlaha:

6,227

Hlava:

3,727

Hlava:

6,409

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

Následující týden (8.4.2005) byly zjištěny následující hodnoty: stáj kontrolní 6,318 ppm amoniaku, stáj s preparátem Calprona PB 3,568 ppm, tzn. šlo o snížení koncentrace tohoto plynu o 43,53%.

 

 

Tabulka č.59

Výsledky měření ze dne 15.04.2005 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

15.4.2005

 

Hala č.: 4

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 2

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

Pokusná skupina (Calprona PB 3)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

0

0

0

0

1

3

0

9

9

2

0

0

0

0

2

5

6

7

7

3

3

5

0

0

3

10

10

10

11

4

3

3

2

2

4

13

11

10

9

5

6

7

0

0

5

15

15

8

10

6

5

6

5

7

6

17

18

13

14

7

3

5

0

0

7

23

22

12

17

8

6

5

7

5

8

18

18

20

20

9

4

4

0

0

9

19

18

16

14

10

3

4

9

10

10

18

17

24

25

11

2

0

0

0

11

11

11

3

2

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

Průměr:

3,182

3,545

2,091

2,182

Průměr:

13,818

13,273

12,000

12,545

 

L. polovina:

3,364

2,750

L. polovina:

13,545

12,909

P. polovina:

2,136

P. polovina:

12,273

Podlaha:

2,636

Podlaha:

12,909

Hlava:

2,864

Hlava:

12,909

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

Největšího rozdílu mezi jednotlivými halami bylo dosaženo při 8. měření dne 15.4.2005. V kontrolní hale byla zjištěna průměrná hodnota amoniaku v ovzduší 12,909 ppm, v hale pokusné pak pouze 2,750 ppm. Jednalo se tedy o snížení koncentrace amoniaku o 78,70%.

 

 

Tabulka č.60

Výsledky měření ze dne 22.04.2005 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

22.4.2005

 

Hala č.: 4

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 2

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

Pokusná skupina (Calprona PB 3)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

4

3

2

3

1

2

2

6

6

2

6

5

5

4

2

6

7

4

4

3

7

7

4

4

3

7

8

8

8

4

11

10

9

10

4

12

12

14

15

5

10

10

6

5

5

8

10

10

9

6

12

12

10

11

6

17

17

11

11

7

8

9

6

7

7

13

12

12

13

8

11

12

13

13

8

16

15

19

22

9

5

6

6

5

9

12

12

8

8

10

8

8

9

10

10

15

16

19

20

11

4

6

3

3

11

9

8

4

4

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

Průměr:

7,818

8,000

6,636

6,818

Průměr:

10,636

10,818

10,455

10,909

 

L. polovina:

7,909

7,318

L. polovina:

10,727

10,705

P. polovina:

6,727

P. polovina:

10,682

Podlaha:

7,227

Podlaha:

10,545

Hlava:

7,409

Hlava:

10,864

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

9. měření dne 22.4.2005 pak potvrdilo stabilní vliv testovaného přípravku na kvalitu stájového ovzduší. Při tomto měření byly v kontrolní hale zjištěny průměrné koncentrace amoniaku ve výši 10,705 ppm, v hale pokusné pak 7,318 ppm. Jednalo se tedy o snížení ve výši 31,64%.

 

 

Tabulka č.61

Výsledky měření ze dne 29.04.2005 (všechny hodnoty NH3 jsou uvedeny v jednotkách ppm)

Dat. měření:

29.4.2005

 

Hala č.: 4

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Hala č.: 2

Levá polovina haly

Pravá polovina haly

Stanoviště č.

Pokusná skupina (Calprona PB 3)

Stanoviště č.

Kontrolní skupina

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3 úroveň hlavy

NH3 podlaha

NH3    úroveň hlavy

1

5

6

0

2

1

3

4

4

4

2

4

4

2

2

2

5

4

3

4

3

6

6

2

0

3

8

8

6

5

4

7

7

8

7

4

11

10

11

10

5

5

5

0

0

5

4

4

7

8

6

8

8

5

6

6

18

17

10

11

7

5

6

0

2

7

10

11

13

13

8

9

7

9

10

8

16

16

17

17

9

4

4

0

0

9

13

13

8

9

10

5

6

7

6

10

15

15

20

19

11

4

4

0

0

11

9

10

0

0

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

Průměr:

5,636

5,727

3,000

3,182

Průměr:

10,182

10,182

9,000

9,091

 

L. polovina:

5,682

4,386

L. polovina:

10,182

9,614

P. polovina:

3,091

P. polovina:

9,045

Podlaha:

4,318

Podlaha:

9,591

Hlava:

4,455

Hlava:

9,636

 

 

Hala celkem:

Hala celkem:

 

Poslední měření v realizované studii bylo provedeno dne 29.4.2005. Byly zjištěny následující hodnoty amoniaku: stáj kontrolní 9,614 ppm, stáj pokusná 4,386 ppm. Jednalo se tedy o snížení ve výši 54,38%.

 

 

Dynamiku vývoje koncentrací amoniaku ve sledovaných stájích pak přehledně srovnává graf č.23.

Graf č.23

     

 

Z grafu jednoznačně vyplývá významný a stabilní vliv přípravku Calprona PB 3 na trvalé snižování emisí a koncentrací amoniaku ve stájovém prostředí. Tento vliv byl potvrzen i při razantní změně režimu větrání ve druhé dekádě měsíce března 2005.

 

V tabulce č. 62 jsou uvedeny průměrné hodnoty naměřených koncentrací amoniaku v testovaných stájích za celé sledované období (od 25.2.2005 do 22.4.2005).

Tabulka č.62

 

Skupina kontrolní

Skupina pokusná

NH3 [ppm]

10,750

6,591

[%]

100

61,31

Redukce NH3 [%]

- 38,69

 

 

Naměřené hodnoty průměrných koncentrací amoniaku za celé sledování jsou graficky upraveny v grafu č.24.

Graf č.24

     

 

 

Výsledky sledování zdravotního stavu zvířat

Ve studii byly dále vyhodnoceny údaje související se zdravotním stavem sledovaných zvířat. Úhyny a nutné porážky prasat jsou uvedeny v tabulce č.63.

Tabulka č.63

 

 

[ks]

[kg]

[%]

Úhyny

Kontrola

23

1000

2,7

Pokus

60

2380

7

 

 

 

 

 

Nutné porážky

Kontrola

28

1460

3,3

Pokus

26

1409

3

 

 

 

 

 

Celkem

Kontrola

51

2460

 

Pokus

86

3789

 

 

Výsledky sledování vybraných parametrů užitkovosti

V tabulce č.64 je závěrečný přehled vybraných sledovaných parametrů užitkovosti.

Tabulka č.64

 

Naskladňovací

hmotnost celkem [kg]

Doba výkrmu [dnů]

Ø váha 1 ks na jatkách [kg]

Ø přírůstek na KD [kg]

Spotřeba jádra na 1 kg přírůstku [kg]

Kontrola

849       průměr 28,70

126

116,9

0,702

3,14

Pokus

859       průměr 25,70

127

107,1

0,630

3,24

 

 

Závěry provedené studie

Z výše uvedených výsledků sledování za příslušné období lze učinit následující závěry:

1.     V podmínkách velkochovu prasat v České republice byl jednoznačně prokázán pozitivní vliv preparátu Calprona PB 3 na snížení hladin amoniaku ve stájovém ovzduší v halách vykrmovaných prasat v průměru o 38,69 %.

2.     Za sledované období nebyl v podmínkách monitorovaného chovu prokázán kladný vliv preparátu Calprona PB 3 na snížení počtu uhynulých či nutně odporažených zvířat, jakož i na sledované parametry užitkovosti zvířat. Tyto skutečnosti však byly ovlivněny terénními (nestandardními) podmínkami provádění studie. Sledovaný preparát byl totiž nasazen v hale č.4, což je dle informací faremního zootechnika, Ing. Gottlieba hala trvale zdravotně problematická neboť v ní dochází k mísení zvířat ze stájí s různou nákazovou situací, a po osazení haly dochází pravidelně v poměrně krátkém časovém období k propuknutí různých zdravotních problémů. K objektivnímu vyjádření k působení sledovaného preparátu na zdravotní stav a užitkovost zvířat lze doporučit opakování studie na menším počtu zvířat za zcela standardních podmínek.

3.     Výše uvedené skutečnosti mohly být s vysokou pravděpodobností i příčinou, že ve studii nebyl prokázán přímý ekonomický přínos preparátu Calprona PB 3 v podmínkách sledovaného chovu.