8. Prašnost

8.1. Hygienický význam prašnosti prostředí

Stájové ovzduší je znečištěno prachovými částicemi, které tvoří velmi výraznou škodlivou příměs stájového vzduchu. Podle svého složení, velikosti a podle množství v jednotce vzdušného objemu znamenají větší či menší nebezpečí pro zdraví hospodářských zvířat. Zatímco prach ve stájovém ovzduší představuje prokazatelně v určitých koncentracích závažnou zátěž dýchacích cest a spojivek zvířat a lidí, po rozptýlení v okolí stájí není obvykle jeho imisní působení příliš závažné. Daleko větší význam mají prachové částice jako nosiče mikroorganismů, bakteriálních endotoxinů a prachových látek, včetně amoniaku.

Hlavním zdrojem prachu ve stájích jsou obvykle suché krmné směsi. Množství prachu, které se z těchto směsí uvolňuje, se odhaduje na 0,1 % z celkového množství krmiv. K uvolňování prachu dochází hlavně při manipulaci s těmito krmivy, zejména při plnění zásobníků krmiv, zvláště nejsou-li jejich výdechové hlavice opatřeny žádnými filtračními zařízeními. Přibližně polovina tohoto množství se vlivem vlhkosti usadí hned ve stáji a odchází s exkrementy a smetky ve formě chlévské mrvy, močůvky, kejdy, či trusu, druhá polovina uniká ve formě úletů do ovzduší. Největší prašnost bývá zaznamenávána v chovech drůbeže, zejména mladších kategorií do stáří 20 týdnů.

Emisní koncentrace prachu z chovných objektů a zařízení závisí zejména na druhu krmiva, krmné a chovné technologii, druhu podestýlky a doby jejího uložení ve stáji, druhu, kategorii a stáří chovaných zvířat a celkové zoohygienické úrovni chovu. Průměrné koncentrace prachu v odpadním vzduchu emitovaném z chovných objektů a zařízení se pohybují od 0,5 do 20 mg.m3. Větší prachové částice, které často slouží jako nosiče mikroorganismů a pachových látek mají po opuštění stájí tendenci rychle klesat na zem. Další šíření prachových částic je závislé zvláště na klimatických podmínkách v různých obdobích roku. Přímý vztah mezi koncentracemi prachu uvnitř chovných objektů a v otvorech výduchů byl pozorován do vzdálenosti 3 m od stájí. Ve větších vzdálenostech již tento vztah nebyl prokázán. Např. 10 m od chovného objektu bylo naměřeno již pouhých 11 % z původní koncentrace výduchu. Za mezní hranici šíření prachu z objektů chovu zvířat za běžných klimatických podmínek se považuje vzdálenost 200 m. Pokud se však částečky prachu dostanou hned na výduchu ze stájí do poryvu silného větru mohou přenášet choroboplodné mikroorganismy, pachy, v případě endotoxinů možná i alergeny na mnohakilometrové vzdálenosti.

V odborné literatuře se objevily pokusy o snížení prašnosti ve stájích pomocí aditiv do krmných směsí. Např. přídavek zesíleného sulfonamidu Trimediazine BMP údajně snížil významně prašnost medikovaných krmných směsí a následně i emise prachu ve stáji. Možný vliv na životní prostředí nebyl zatím vyhodnocen. ( Minks aj., 1998 )

Podle původu může být prach ve stáji:

Organický – (částice steliva, krmiva, chlupy, kůže,…)

Anorganický – (jemně rozptýlené částice zeminy, omítky, dlažby apod.)

Ve stájovém prostředí se vyskytují zejména organické prachové částice (až 90%) rostlinného a živočišného původu s minimem podílu prachu anorganického (SiO2).

Tzv. zemědělský prach obsahuje rostlinné součásti, bakteriální a houbovité mikroorganismy, roztoči, fragmenty hmyzu, další elementy + myko- a endotoxiny (alergogenní látky).

Biologická agresivita prachových částic je dána jeho dráždivými účinky na sliznici, především dýchacích cest. Může však docházet i k poškození jiných tkání, např. spojivek, kůže apod., v závislosti na složení jednotlivých částic prachu a jejich velikosti. Podle ní je pak možné usuzovat na hloubku průniku v dýchacích cestách, podle chemického složení na dráždicí efekt napadených tkání.

Pohyb prachových částic závisí na jejich velikosti. Velmi drobné prachové částice vykonávají tzv. Brownův pohyb a nesedimentují. Všechny ostatní částice sedimentují.

Rychlost sedimentace prachových částic uvádí tabulka č. 9:

Tabulka č.9  Rychlost sedimentace prachových částic

částice

průměr v μm

Sedimentace cm . s-1

Hrubá prachová částice

500 – 50

300 - 15

Střední prachová částice

50 - 10

15 – 0,6

Jemná prachová částice

10 – 0,5

0,6 – 2 . 10-2

Velmi jemná prachová částice

0,5 – 0,1

2 . 10-2 – 2 . 10-4

 

Hygienický význam prachu je dán jeho vlastnostmi a to zejména velikostí prachových částic, jejich složením, tvarem, specifičností povrchu, elektrickým nábojem, absorpční schopností povrchu částic, případně chemickou agresivitou.

Větší částice (nad 100 μm) velmi rychle klesají k zemi a do dýchacích cest se prakticky nedostanou. Částice, jejichž velikost je mezi 100 a 10 μm jsou většinou zachyceny v horních cestách dýchacích, částice menší než 10 μm pronikají až do dolních partií dýchacích cest a bývají proto také nazývány hrudními částicemi. Částečně jsou odstraňovány aktivitou řasinkového epitelu, částečně pohlcovány bílými krvinkami (makrofágy) a ukládány v mezibuněčných prostorech a mízní tkáni. Prach tak zatěžuje samočistící mechanismy plic. Pracuje-li např. člověk v prašném prostředí, má mízní uzliny v plicích tmavé, plné nashromážděných prachových částic. Částice menší než 2,5 μm se dostávají až do plicních sklípků a jsou někdy nazývány respirabilními částicemi. Částice menší než 1 μm jsou z velké části opět strhávány vydechovaným vzduchem a dostávají se ven z organismu. Je to dáno rychlostí proudění vzduchu v jednotlivých částech dýchacího ústrojí a specifickou hmotností částic.

Účinek prachu je závislý na složení částic, na jejich biologické aktivitě a rozpustnosti v tělních tekutinách. Význam mají prachové částice také jako nosiče plynných znečištěnin, které jsou také transportovány do dolních partií dýchacích cest. Podle svého složení a látek, které jsou na něm zachycovány, má prach různé účinky. Může dráždit, způsobovat alergie nebo jiné obtíže. (Kazmarová, 1998)

Prach působí na zvířata přímo i nepřímo. Nepřímé působení  se projevuje ve snižování vlhkosti vzduchu, zmenšování intenzity slunečního záření a osvětlení stáje. Prach slouží jako nosič a živné médium pro mikroorganismy.

Přímo působí na povrch těla. Chemicky inertní prach znečišťuje kůži, kterou dráždí a vysušuje, vytváří se zánět, ucpávají se kožní póry. Chemicky aktivní prach (vápno, dezinfekční preparáty) může způsobit popálení nebo poleptání kůže. Dále působí na sliznice – dráždí je a způsobuje záněty, zejména očních spojivek. Významné je i působení na dýchací soustavu – při vdechování prachu dochází k zánětům nosní sliznice a průdušek. Prach zde zeslabuje lokální imunitu a to tím, že vysouší a zahušťuje ochranný hlen a poškozuje funkci řasinkového epitelu.

Průnikem prachu do alveolů a lymfatických cest vznikají pneumokoniózy, tzv. ,,zaprášení plic“. U zvířat je na rozdíl od lidí toto onemocnění velmi vzácné. ( Kursa aj., 1998 )

Pro udržení stájového prostředí na hygienické úrovni vyhovující organismu zvířat nejsou u nás dosud stanoveny limity nejvyšší přípustné koncentrace (záleží i na metodě měření). Orientačně lze říci, že prašnost by neměla překračovat hodnotu 10 mg.m-3, což odpovídá nejvýše přípustné hodnotě z hygienických předpisů platných pro pracovníky. Vzhledem k tomu, že v mnoha stájích, zejména pro prasata a drůbež dochází k překročení této hodnoty, jsou nutná taková technologická a technická opatření, která budou čistotu vzduchu zlepšovat.

V mnoha zemích jsou předepsány určité limitní hodnoty buď jako doporučené, nebo i právně závazné, které udávají nejvyšší přípustné koncentrace prachu ve stájovém vzduchu.   

Následující přehled shrnuje dostupné informace o limitních koncentracích v některých evropských státech.

Belgie: Není předpis pro zvířata. Z hlediska pracovního prostředí je limit 10 mg.m-3 pro celkovou koncentraci prachu a 5 mg.m-3 pro respirabilní část.

Česká republika: Není předpis pro zvířata. 10 mg.m-3 limit celkové koncentrace prachu pro pracovníky vystavené prachu bez fibrogenního účinku.

Dánsko: Není předpis pro zvířata. Do 1. 7. 1992 byla maximální přípustná koncentrace pro 8 hodinovou expozici pracovníka za den 5 mg.m-3 celkového organického prachu. Vzhledem k patrným problémům s lidským zdravím, byla maximální přípustná koncentrace celkového prachu snížena na 3 mg.m-3 při 8 hodinové expozici.

Finsko: 10 mg.m-3 pro organický prach při 15minutové expozici a 5 mg.m-3 pro 8hodinovou expozici (během celé pracovní doby).

Francie: 10 mg.m-3 celková koncentrace a 5 mg.m-3 respirabilní část prachu pro 8 hodin.

Itálie: Není předpis pro zvířata.

Německo: Není předpis pro zvířata.

Nizozemí: 10 mg.m-3 celková koncentrace a 5 mg.m-3 respirabilní část prachu.

Norsko: 5 mg.m-3 celkové koncentrace prachu pro pracovníky.

Rakousko: Není předpis pro zvířata. Z hlediska pracovního prostředí je limit 15 mg.m-3 pro celkovou koncentraci prachu  a 6 mg.m-3 pro respirabilní část.

Švédsko: 10 mg.m-3 nejvyšší přípustná celková koncentrace prachu pro zvířata.

Velká Británie: Není předpis pro zvířata. Pro pracovníky platí limity: 10 mg.m-3 celková koncentrace prachu a 5 mg.m-3 respirabilní část (Kic, 1996).

 

8.2. Zdroje prašnosti ve stájích

V dnešní době je zdrojem prašnosti ve stájích především:

a) prašná podestýlka

b) suché krmivo

c) prašná podestýlka a způsob podestýlání

d) zlomky srstí u savců (čištění zvířat ve stáji)

e) peří při ustájení drůbeže

f) úklid – zametání na sucho

g) vápenný prach (optická dezinfekce – aplikace desinfekčních preparátů v práškové formě)

 

Zviřování prachových částic je pak podmíněno provozem, charakterem a technologií ustájení, pohybem zvířat a intenzitou proudění vzduchu – resp. činností větracích zařízení (například u přetlakových větracích systémů se riziko zviřování zvyšuje) a hlavně způsobem dávkování krmiva. Jak je již výše uvedeno za maximální přípustný obsah prachu ve stájovém ovzduší je považována hranice 6–10 mg . m-3.

Například Zeman (1994) uvádí ve stájích pro prasata hodnoty 12,4 – 25,9 mg.m-3. Je velmi důležité, že množství prachu značně kolísá i během dne, v závislosti na provozu a klidu ve stáji (viz tabulka č.10). Hodnoty naměřeného prachu se mohou prudce zvýšit např. při ustájení nových zvířat, těsně po dávkování krmiv apod.

Tabulka č.10  Srovnání prašnosti v jednotlivých systémech chovu prasat

charakter stáje

metoda filtrační

konimetr

metoda sedimentační

 ( za 7 dnů )

tradiční

0,65 – 1,4 mg / m3

5 – 6 . 103 / l

18 – 60 mg / cm2

průmyslové

2 – 8 mg / m3

1 – 3 . 105 / l

-

 

Zeman (1994) dále uvádí tyto hodnoty ve vepřínech: v klidu 5,4 – při krmení granulemi 12,5 – krmení sypkou směsí 22,2 – maximum při úklidu a ometání povrchů 25,9 mg . m-3.

Podle vlastních pozorování se množství prachu v ovzduší vepřínů – výkrmen zvětšuje v době krmení (maximum je do 5 minut po sesypu sypkého krmiva nebo granul do koryt nebo na podlahu) – podobné zvýšení nastává pohybem zvířat (po rozsvícení v bezokenních stájích) – a po skončení stájových prací, po zhasnutí a uklidnění zvířat se množství prachu ve vzduchu snižuje na výchozí hodnoty (Zeman, 1994).

 

8.3. Omezení prašnosti stájového prostředí

Celkové množství prachových částic ve stáji je výsledkem bilance, ve které na jedné straně dochází k produkci prachu z různých zdrojů uvnitř objektu a na druhé straně je komplex mechanismů působících k odstraňování prachu a tím vedoucích k snižování jeho koncentrace ve stájovém vzduchu. Tento proces je možné popsat jednoduchým modelem uvedeným na následujícím schématu (Kic, 1996)

Schéma č.1  Schéma bilance toků prachu ve stáji:

 

Vývojový diagram: alternativní postup: Odvod prachu ze stáje 26 – 46 %

8.3.1. Obecná opatření proti zvyšování koncentrace prachových částic ve stájích

 

·        nepoužívat a nemíchat ve stájích suchá silně prašná krmiva – sypké suché směsi nahrazovat granulemi výrazně prašnost nezlepšuje, spíše pak jejich vlhčení nebo zkrmování v kašovité formě

·        nepoužívat silně prašné stelivové materiály

·        nevířit prach usazený na stavebních konstrukcích

·        používat vhodná technologická opatření k dopravě a dávkování krmiv

·        předcházet zviřování prachu průvanem od nesprávně instalovaných a používaných větracích zařízení

·        pravidelně odstraňovat prach ze stájového zařízení a jiných ploch (např. stěn, stropů apod.)

·        včas odstraňovat výkaly a stelivo ze stáje

·        čistit zvířata nejlépe venku

·        optimalizovat větrací zařízení stáje

·        význam zvlhčování – udržovat vyšší relativní vlhkost vzduchu

Technika krmení a stav krmiva (suché nebo mokré) má omezený vliv na průměrnou prašnost během dne ve stáji pro výkrm prasat. Značné množství prachu pochází od zvířat samotných. Kic (1996) uvádí, že v obou případech krmení (suchým i mokrým krmivem) vzrostla koncentrace prachu během doby krmení následkem zvýšené aktivity zvířat. Krmná technika může ovlivnit aktivitu zvířat a tím mít nepřímý vliv na koncentraci prachu ve stájí.

Také některé další výzkumy prokázaly, že aktivita ve stáji pro prasata má velký vliv na koncentraci prachu ve stájovém vzduchu. K zvýšení koncentrace prachu dochází během intenzivních aktivit, jako je krmení, vážení prasat apod. Počet prachových částic stoupá během dne, kdy je aktivita vyšší než v noci.

 

8.3.2. Praktická opatření pro omezení prašnosti

Souhrnné hodnocení a srovnání některých nejobvyklejších metod vedoucích k snížení koncentrace prachu ve stájovém vzduchu je uvedeno v následující tabulce.

Tabulka č.11  Předpokládané snížení prašnosti ve stájovém vzduchu některými vybranými metodami

Technická metoda

Snížení prašnosti ( % )

Vysávání vysavačem

4 – 15

Týdenní mytí prasat a podlah

15 – 26

Sprchování podlah a zařízení vodou

20 – 26

Ionizace vzduchu

20 – 26

Bezpodestýlkové technologie (ve srovnání s podestýlkovými)

35 – 45

Aplikace tekutého krmení (ve srovnání se suchým krmením)

35 – 45

Filtrace vzduchu při recirkulaci

35 – 50

Využití elektrostatického filtru

40 – 50

Optimalizace polohy větracích vyústek

45 – 55

Přidávání tuku do krmiva

45 – 55

Odsávání při větrání (např. podtlakové větrání)

40 – 60

Postřikování a zmlžování řepkovým olejem

50 - 90

 

Na základě uvedených experimentů a praktických zkušeností je možné pro zemědělský provoz doporučit některá vhodná opatření. Zmenšení prašnosti ve stájovém prostředí v objektech pro chov zvířat lze napomáhat jednak zásahem do zdroje prašnosti a jednak zásahem do pole přenosu od zdroje prachu k exponovaným subjektům (zvířata, ošetřovatelé, technika aj.).

Zásahem do zdroje prašnosti je možné dosáhnout nejvýraznějšího zlepšení situace v té části objektu, kde není hlavním zdrojem prachových částic zvíře (např. přípravny krmiv). Vzhledem k tomu, že velmi výrazným zdrojem je např. technologie krmení, přispěje k zlepšení čistoty vzduchu ve stáji změna technologie a využívání techniky vedoucí k menší prašnosti, menšímu víření částic apod. Příkladem je např. využití mokrého krmení, tvarování krmiv apod. Další možností je mísení sypkých prašných materiálů s jinými vhodnými látkami. Tyto přídavné látky jsou zpravidla kapaliny. Při krmení sypkými krmivy je nejpoužívanější voda, syrovátka apod. Vhodné je i dostatečné zvlhčování krmiv v krmném korytu.

Jinou z možností zásahu vůči zdroji prachu je uzavření zdroje. Lze jej provést nejsnáze pevnými kryty. V praxi se jedná např. o zakrytování dopravníků, utěsnění dávkovačů apod. V zemědělských provozních podmínkách je však třeba otázku prašnosti zvažovat zejména již při výběru vhodné techniky krmení a volit pokud možno stroje a zařízení, které jsou uzavřené a prach z nich nemůže unikat (trubkové dopravníky jsou z tohoto hlediska výhodnější než žlábkové) a volit spíše uzavřené dávkovače krmiv.

Zásahem do pole přenosu prachových částic lze omezit např. šíření prachu v objektu konstrukčními úpravami objektu, rozdělením prostorů, oddělením zdrojů prašnosti do samostatných částí apod. Nejobvyklejší z těchto forem snižování prašnosti je účinné větrání, vedoucí k odvodu prachových částic mimo objekt. Přívod čerstvého čistého vzduchu a odvod kontaminovaného musí být řešen i s ohledem na další funkce, které musejí větrací zařízení zajišťovat.

Další z forem zásahu do pole přenosu je filtrace. V praxi bude zřejmě spíše využíváno různých druhů filtrů používaných ve vzduchotechnických zařízeních pro ochranu výměníků apod. Z uvedeného rozboru vyplývá však zcela zřejmě, že je nutné se těmito otázkami nadále zabývat v oblasti výzkumu.

Méně obvyklou formou zásahů, také v objektech pro prasata využitelnou v současné době spíše ojediněle, je koagulace aerosolových částic rozprašováním kapalného aerosolu s vysokou snášivostí (s nízkým povrchovým napětím), čímž dochází ke shlukování malých částic ve větší, které vlivem tíže sedimentují, případně i k přímému srážení částic kapkami rozprašovaného aerosolu. (Kic, 1996)

 

8.4. Metody stanovení prašnosti vzduchu ve stájích

Z řady charakteristik (koncentrace či množství prachu, stupeň disperzity rozptýleného prachu, jeho chemické nebo mineralogické složení, rozpustnost v biologických tekutinách aj.), které rozhodují o jeho biologické agresivitě a při běžném zoohygienickém vyšetřování se zjišťují pouze množství prachu resp. jeho částic a jejich velikost.

Rozlišujeme 2 druhy metod zjišťování prašnosti vzduchu.

 

8.4.1. Metody váhové (gravimetrické)

Stanovují množství prachu nejčastěji v mg.m-3 vzduchu.

 

8.4.1.1. Sedimentace prachu do nádob

Provádí se jako dlouhodobý odběr, při kterém se sleduje prašný spad po dobu 28 – 30 dní. K odběru se používá skleněných válců (nádob – sklenic) o výšce 25 – 30 cm a o průměru 18 – 20 cm (vhodné jsou zavařovací tzv. masovky o obsahu asi 1 l). Stavíme je na stanoviště tak, aby nemohly být náhodně znečišťovány, např. na dno plechové roury apod. Do lahví dáme 100 ml destilované vody, aby se již usazený prach nemohl zvířit.

Po době expozice nádobu uzavřeme a správně označenou ji dopravíme do laboratoře ke stanovení množství sedimentovaného prachu, případně k jeho další  analýze.

Stanovení celkového prašného spadu:

Obsah nádoby se důkladně vypláchne destilovanou vodou a přelije do předem odvážené misky, na níž se voda odpaří a obsah vysuší v sušárně při 105°C do konstantní hmotnosti. Po zvážení misky s prachem stanovíme množství prachu (celkové) v mg na plochu otvoru nádoby za dobu expozice a přepočteme na g na m2 za 28 – 30 dní takto: váha celkového množství prachu * faktor = g . m-2 za 28 – 30 dní, při čemž

 

                                28 resp. 30 dní * 10.000 cm2 ( tj. m2 )

faktor ( F ) =

                          počet dní skut. expozice * plocha otvoru nádoby v cm2

 

Stanovení anorganického podílu prachu:

Po zvážení vysušeného prachu dáme misku do spalovací pece, kde se prach spaluje ½ hodiny při 600 – 650°C nebo prach spálíme vyžíháním. Po vychladnutí zvážíme a množství anorganického podílu opět přepočteme na g.m -2  (množství anorganických látek, tj. hmotnost popela x F).

 

Stanovení organických látek:

Provede se jen výpočtem, tj. rozdíl mezi hmotností celkového množství prachu a hmotností popela a přepočet opět na g.m-2 resp. na % celkového množství prachu.

POZN. Prach ve stáji obsahuje převážně látky organické.

Popel se může podrobit další chemické analýze.

 

8.4.1.2. Metody filtrační

Metoda vatových filtrů – přes tyto filtry se prosaje známý objem vzduchu a z rozdílu hmotnosti filtru před a po prosátí vzduchu vypočítáme hmotnost prachu v daném objemu vzduchu.

Metody rozpustných filtrů (sacharóza, dusičnan draselný, kyselina salicylová aj.) – po prosátí vzduchu se filtr rozpustí, odpaří a měří se přímo hmotnost prachu.

Metoda těkavých filtrů (antracen, naftalin aj.) po prosátí vzduchu se oddestilují a zbylý prach se zváží.

Metoda membránových filtrů se provádí za pomoci různých druhů sání (např. i běžných vysavačů pro domácnost) a sond, do kterých se vkládají filtry. Množství prosátého vzduchu se při tom měří průtokoměry (je třeba vždy určit). Odběr trvá poměrně dlouho (několik hodin), což je často obtížně proveditelné. Množství prachu se vypočte jako rozdíl hmotnosti filtru po a před odběrem známého množství vzduchu.

 

Nejčastější chyby gravimetrických metod

- nepřesné stanovení množství prosátého vzduchu

- rozdílná propustnost prachu přes filtry

- odpařování zbytků rozpouštědel

- hygroskopičnost filtrů

- nepřesné vážení filtrů

 

Výhody gravimetrických metod

Při tomto způsobu stanovení prašnosti dochází zpravidla k nahromadění většího množství prachu, který pak můžeme využít k další analýze (velikost prachových částic, jejich mineralogické či chemické složení).

 

8.4.2. Metody číselné (konimetrické)

Stanovují počet prachových částic v 1 ml vzduchu nebo usazených na 1 cm2 plochy. Tento způsob je pro biologické hodnocení prašnosti vzduchu vhodnější, protože lépe informuje o disperznosti prachových částic v ovzduší.

 

8.4.2.1. Konimetr (Zeiss Jena)

Tento přístroj slouží k zachycování  prachových částic ze vzdušného aerosolu a k optickému stanovení počtu a velikosti těchto částic (viz obrázek č. 72).

Obrázek č.72  Přední strana konimetru s popisem jednotlivých součástí

Skládá se ze dvou částí, a to z části vzduchové a části optické. Část vzduchová je tvořena pístem zakončeným tryskou, která nasává vzduch. Množství nasávaného vzduchu lze nastavit dle předpokládané prašnosti v ovzduší na pístu konimetru (1, 2,5, nebo 5cm3). Část optická je tvořena z otočného kruhového podložního sklíčka opatřeného lepkavým nátěrem, který tvoří směs želatiny s glycerinem. Na podložním sklíčku je od sebe odděleno čtyřicet políček (= čtyřicet zorných polí), určených k zachycení nasátých prachových částic. tzn., že s jedním podložním sklíčkem může být provedeno maximálně 40 měření. K optické části také řadíme okulár, opatřený mikrometrickým měřítkem, které slouží k odlišení prachových částic větších než 5μm.

Podložní sklíčko se připravuje v laboratoři, kdy je v bezprašném prostředí pokryto horkou směsí želatiny s glycerinem a po ztuhnutí směsi je instalováno do konimetru, případně uzavřeno do prachotěsných kazet (pro budoucí použití)

Postup při práci s konimetrem:

1. Kontrola čistoty odběrového pole

Provádí se před odběrem vzorku vzduchu. Příslušné zorné políčko umístíme pod objektiv optické části otáčením kruhového podložního skla tak, aby se číslo příslušného zorného pole krylo s červenou  značkou na horní straně rámu přístroje (viz obrázek č.73).

Obrázek č. 73  Ukazatel polohy pozorovacího pole pod objektivem přístroje

 

2. Je-li kontrolované pole čisté, nastaví se pod trysku vzduchové části přístroje. To se provede otočením kruhového podložního skla o 180°. Kontrolou správnosti postupu by měla být shoda čísla odběrového pole s černou značkou na spodní straně rámu přístroje (viz obrázek č.74).

Obrázek č. 74  Ukazatel polohy pozorovacího pole pod tryskou vzduchové části přístroje

 

3. Otočením ovládacího prvku na zadní straně přístroje otevřeme nasávací trysku (viz obrázky č.75 a 76)

Obrázek č.75  Tryska konimetru v poloze ZAVŘENO

Obrázek č.76  Tryska konimetru v poloze OTEVŘENO

 

4. Nastavení požadovaného objemu analyzovaného vzduchu.

Provádí se otáčením pístu vzduchové části přístroje a lze využít 3 možností nastavení. Pro volbu příslušného objemu nasávaného vzduchu (1cm3, 2,5cm3 nebo 5cm3) se rozhodujeme na základě předpokládané prašnosti prostředí. Čím vyšší je predikce prašnosti, tím nižší množství vzduchu odebíráme k analýze a naopak. Pro odhad objemu vzduchu je zapotřebí jistých praktických zkušeností odebírající osoby, k orientačnímu stanovení potřebného objemu vzduchu, lze použít hodnot uvedených v následující tabulce:

Tabulka č.12  Odhad množství odebíraného vzduchu v závislosti na předpokládané prašnosti

při předpokládaném počtu prachových částic

nastavený objem nasátého vzduchu v  ml

do 50

5

50 – 500

2.5

nad 500

1

 

5. Nasátí vzorku vzduchu

Provede se stlačením spoušťového ústrojí na vzduchové části konimetru. Po spuštění píst vypustí přes trysku vysokou rychlostí stanovený objem vzduchu a usměrní jej na příslušné odběrové políčko podložního skla, ve kterém následně dochází k zachycení prachových částic na lepivé vrstvě.

 

6. Přesunutí odběrového pole pod mikroskop.

Sledované pole přesuneme pod objektiv mikroskopu opětovným otočením kruhového podložního skla o 180°. O správnosti nastavení odběrového pole svědčí jeho shoda s červenou značkou na rámu přístroje.

 

7. Vystředění a zaostření prachové stopy

Vycentrování prachové stopy do středu zorného pole provádíme dvěma posuvnými šrouby na zadní straně přístroje a zaostření obrazu provedeme pomocí mikrošroubu na pravé části rámu (viz obrázek č.77). Pro lepší viditelnost prachové stopy je zapotřebí přístroj orientovat proti zdroji světla.

Obrázek č.77  Ovládací prvky optické části přístroje

 

8. Spočítání prachových částic

Pro nejpřesnější stanovení je nutné spočítat prachové částice v celém zorném poli. Při zachycení vysokého počtu částic (100 a více) je však takovéto stanovení prakticky nemožné, neboť již spočítané částice nelze nijak označit, a může tedy dojít k jejich opakovanému započítání. V tomto případě využijeme naznačených dvou výsečí (tvar písmene X) na okuláru a spočítáme částice v obou výsečích. Poté otočíme okulárem mikroskopu přibližně o 90° a opět provedeme spočítání částic ve výsečích. Po spočítání převedeme počet částic na celou plochu zorného pole. Vycházíme z toho, že výseč svírá úhel 9° a spočítáme-li prachové částice ve 4 výsečích, je tímto způsobem zahrnuto do výpočtu 36° kruhového zorného pole. Pro přepočet na celou plochu zorného pole pak výsledné množství částic ve čtyřech výsečích násobíme 10x.

 

9. Stanovení velikosti prachových částic

Na otočném okuláru přístroje je u výše zmíněných výsečí vždy jedna čára zdvojena. Vzdálenost mezi zdvojenými čarami je 5μm. Otáčením okuláru a posouváním těchto čar po zorném poli můžeme zjistit, zdali je prachová částice menší než 5μm (tedy nebezpečná), případně větší (méně nebezpečná). Tímto způsobem lze poměrně snadno vyhodnotit podíl jednotlivých frakcí prachové stopy a vyjádřit jeho biologickou agresivitu.

 

10. Vyjádření počtu zachycených prachových částic na 1ml vzduchu.

 

8.4.2.2. Počítání prachových částic na sklíčkách

Ke stanovení používáme sklíček umístěných ve stáji na různých podložkách (venku na větrných směrovkách). Jde o běžná podložní sklíčka opatřená lepkavým nátěrem (např. směs 100 ml 2% želatiny a 25 ml horkého glycerinu, za horka zfiltrovaná), zkontrolovaná na čistotu (stupeň zaprášení) a přenášena v prachotěsných kazetách se na zvolených stanovištích umístí jedno do polohy horizontální (prach sedimentující) a jedno do polohy vertikální (prach navátý).

Po době expozice, která se volí podle předpokládaného stupně prašnosti 1/2 až 3 hodiny, se sklíčka sejmou z podložky a přenesou (opět v kazetě) do laboratoře k vyhodnocení.

Vyhodnocení se provádí tak, že pod běžným mikroskopem při zvětšení objektivu 20x a s okulárem s mřížkou o známé velikosti počítáme prachové částice na 15 místech sklíčka (v 15 zorných polích) a pak přepočteme počet prachových částic na 1 cm2 za skutečnou dobu expozice (počet na každém z obou sklíček zvlášť ) podle vzorce:

b – průměrný počet částic v mřížce jednoho zorného pole

a – strana mřížky v μm

a provedeme další přepočet na 1 hodinu expozice. Zeman (1994)

 

8.4.2.3. Absorpce v kapalinách i v pevném prostředí

K provedení je zapotřebí soustavy impinger – nasávací zařízení – plynoměr (průtokoměr) (impinger = kapalinový prachoměr)

Princip metody:

Přes nádobku (impinger) s kapalinou (nejčastěji alkohol) prosáváme vzduch po dobu 20 minut rychlostí 4 l.min-1. Poté odebíráme alkohol se zachyceným prachem a částice počítáme pod mikroskopem ve 4 Bürkerových komůrkách.

 

8.4.2.4. Zachycování a počítání na membránových filtrech

Kromě hmotnostního vyjádření se počítají částice pod mikroskopem.

 

8.4.2.5. Termo – a elektro- precipitace