ÚVODNÍ STRÁNKA

ČINČILY

Úvod

Význam chovu činčil

Anatomie činčil

Fyziologie činčil

Reprodukce

Mláďata činčil

Výživa činčil

Chov činčil

Chovné zařízení pro činčilu

Zdravotní péče

Vybraná onemocnění činčil

Endoparazité činčil

Ektoparazité u činčil

Mykotická onemocnění

Další život ohrožující stavy

TraumataKe staženíFYZIOLOGIE ČINČILZákladní fyziologické údaje

Fyziologie trávení činčil


Základní fyziologické údaje

Činčily se dožívají v zajetí až 10 let v závislosti na podmínkách chovu a veterinární péči. Popsány jsou ale i případy, kdy se činčily dožily až 20 let.

V laboratorních podmínkách se mohou činčily dožívat až 15 let.

Důležitým faktorem ovlivňujícím délku života u samic je i intenzita využívání pro reprodukci.

Samice váží 400–600 gramů. Samci jsou o něco menší a dosahují hmotnosti 400–500 gramů.

 

Dechová frekvence

Až 100 dechů za minutu.


Srdeční frekvence
Pohybuje se od 100 do 150 tepů za minutu.

Tělesná teplota

Pro měření teploty používáme u činčil lubrikovaný pružný digitální teploměr. Fyziologická rektální teplota se u činčil pohybuje od 37 do 38 °C.

 

Fyziologie trávení činčil

Obdobně jako u koně, králíků či morčat dochází k trávení a fermentaci objemného krmiva obsahujícího vlákninu ve slepém střevě. Trávení zde ale není tak dokonalé jako u koní, viz fyziologie trávení králíků.

U morčat a činčil dochází k zachycování bakterií ze slepého střeva pomocí hlenu, který je přítomen v tlustém střevě. Díky antiperistaltice se bakterie dostanou zpět do slepého střeva s příměsí nebo bez příměsí zažitiny, která prošla do tlustého střeva. Díky tomu nedochází ke ztrátě bakterií a částečně může dojít k dalšímu využití prošlé zažitiny.

Tento mechanismus se liší od králíků a zajíců, kteří nevyužívají hlenovou past pro bakterie, ale jejich zpětný výplach. Bakterie a živiny jsou z přední části tlustého střeva díky proudu tekutiny a antiperistaltice vypláchnuty zpět do slepého střeva. Tato metoda je účinnější, a proto, je tlusté střevo činčil a morčat relativně větší než u králíků.

Fyziologie trávení může být i důvodem, proč jsou králíci rychlejší než ostatní přibližně stejně velcí savci z řádu hlodavců.

Množství živin by u činčil bylo vyloučeno bez možnosti vstřebání, z tohoto důvodu dochází u činčil k cékotrofii – viz králíci.

Činčily vylučují trus zejména v noci. Produkují dva typy trusu. Cékotrofy a běžný trus ve formě pelet. Cékotrofy jsou bohaté na dusík a opětovně je požírají v dopoledních hodinách.