ÚVODNÍ STRÁNKA

KRÁLÍCI

Úvod

Anatomie a fyziologie králíků

Způsoby chovu králíků

Virové choroby 

Bakteriální choroby

Mykotická onemocnění 

Ektoparazitózy

Endoparazitózy

Prevence inf. onemocnění

Neinfekční choroby králíků

Ke stažení













Mykotická onemocnění

Původce: Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis

Jedná se o parazitární plísně, které jsou původcem dermatomykóz. Způsobují kožní onemocnění. 

Pro původce je charakteristické, že se živí keratinem a rostou pouze na kůži. 

Označujeme je jako dermatofytózy.

Výskyt, vnímavost a zdroj infekce

Dermatomykózy jsou vysoce kontagiózní onemocnění, které napadají hospodářská zvířata, zvířata chovaná v domácnosti a kvůli tomu, že nejsou zcela hostitelsky specifické, řadíme je také mezi obávané zoonózy. U hospodářských zvířat představují dermatomykózy značné ekonomické ztráty v nákladech na terapii a ochranných opatření.

Plísně se množí pomocí spór, které se vylučují do prostředí v odloučených šupinkách kůže, v chlupech nebo vlasech a jsou ve vnějším prostředí velmi odolné.

K přenosu infekce tak dochází nejen přímým kontaktem, ale také nepřímo. Vůči dermatomykózám jsou citlivější mláďata, která ještě nemají plně vyvinuté ochranné bariéry kůže (jejich pH kůže je vyšší oproti dospělým).  Ke vzniku onemocnění také přispívá narušení integrita kůže. K dermatomykózám jsou rovněž náchylnější jedinci s oslabeným imunitním systémem.

Výskyt dermatomykóz má sezonní charakter, kdy morbidita stoupá v chladnějším a vlhčím období roku. Vlhkost vzduchu je tedy významný faktor, ovlivňují výskyt dermatomykóz.

Dermatomykózy u králíků nejsou výjimečné.

Trichophyton mentagrophytes postihuje zejména králíky v králíkárnách, a to ve špatných zoohygienických podmínkách.

Microsporum canis je vůbec nejvýznamnější z dermatomykóz a postihuje králíky zejména v domácnostech.

Patogeneze

Dermatomykózy se živí na kůži keratinem.  Napadají kožní buňky, chlupové folikuly a způsobují šupinatění kůže, poruchu růstu chlupů a jejich vypadání. Microsporum canis ve srovnání s Trichophyton mentagrophytes způsobuje méně vážné příznaky a často probíhá pouze subklinicky.

Klinické příznaky

Pro dermatomykózy je charakteristická tvorba šupin. Na hlavě králíka se tvoři krusty, které mají žlutavé zbarvení. Dochází ke ztrátě osrstění a tvoří se alopetická ložiska. Jedná se o okrsky na kůži, které jsou zcela bez srsti (lysá). Pruritus (svědění) se přidává až sekundárně v přítomnosti bakteriální infekce.

Diagnostika

Průkaz spočívá v diagnostice chlupů, které se prohlédnou pod mikroskopem (trichoskopie). Pro diagnostiku se také využívá seškrabu kůže s následným pozorováním pod mikroskopem. Dostupná je také kultivace prostřednictvím speciálního kultivačního média DTM (dermatophyle test medium).

DTM

Obr. č. 1: Dermatophyle test medium

Terapie

Jedná se o vysoce kontagiózní onemocnění, kdy dermatomykózy mohou postihnout také člověka nebo se přenést na jiné druhy zvířat. Nutné je tak zbavit plísní nejen postiženého jedince, ale také provést mechanické čištění a dezinfekci prostředí (kotec, klec, ale i koberce, polštáře apod.), kde zvíře chováme.

K dispozici jsou antifungicidní spreje nebo šampóny pro lokální použití. V rámci léčby lze také využít chytré houby (Pythium oligandrum). Perorálně lze podávat roztok pro léčbu dermatofytóz, který obsahuje itrakonazol.

Prevence

Proti dermatomykózám existuje vakcína. Králíka lze vakcinovat proti Trichophyton mentagrophytes

Vakcína proti Trichophyton mentagrophytes (Trichopelen) je určena pro kožešinová zvířata, které nejčastěji tyto dermatomykózy trápí, tedy i pro králíka.  V rámci prevence je důležitá zoohygiena chovu, kdy prostředí může být pro králíky zdrojem infekce dermatomykózami.