ÚVODNÍ STRÁNKA

VČELY

Úvod

Anatomie včelstva

Výživa, termoregulace
a rojení včel

Virové choroby včel

Bakteriální choroby včel

Plísňové choroby včel

Parazitární choroby včel



Ke stažení















VČELY

Parazitární choroby včel

VARROÓZA

- kleštíkovitost

Jedná se o parazitární onemocnění včelího plodu a dospělých včel, která je v ČR řazena mezi nebezpečné nákazy.

Původce

Původcem tohoto parazitárního onemocnění je Varroa destructor. Jedná se o parazita z čeledi čmelíkovitých. Mladé samičky jsou žlutobílé, později červenohnědé až hnědé. Mají nápadný hřbetní štít. Ten překrývá 4 páry nohou směřujících kraniálně a laterálně a ústní ústrojí. Samečci jsou menší.. Mají okrouhlý tvar těla a jsou šedobílí.

Výskyt

Toto onemocnění ohrožuje chovy včel téměř po celém světě. Na včele medonosné byl původce zjištěn poprvé koncem padesátých let v Číně. Do západní Evropy se rozšířil z bývalého SSSR. V roce 1978 byl zjištěn na východním Slovensku. V roce 1981 byl zjištěn v okrese Ústí nad Orlicí. Dnes se vyskytuje na celém území ČR, prevalence je 100 %. Kromě Austrálie je problém s varroázou na všech kontinentech.

Vnímavost

Hostitelem je včela východní (Apis cerana) a včela medonosná (Apis mellifera). Na včele východní se roztoči rozmnožují jen na trubčím plodu. U včely medonosné parazitují roztoči na dělnicích, trubcích i matce a rozmnožují se na plodu trubčím i dělničím. Roztoč napadá trubčí plod 10 x více než plod dělničí.

Zdroj infekce

Roztoči se šíří přirozeně zalétáváním  včel (trubci, dělnice, matky), a to do vzdálenosti 5 - 10 km za rok. Šíření na větší vzdálenosti je možné přemísťováním včelstev, zasíláním matek. Roztoč se může šířit i plásty nebo úly. Zdrojem jsou také plásty nebo úly. Na plástech s plodem přežívá 40 dnů, na uhynulých včelách 16 až 17 dnů, mimo včelu 6 - 7 dnů.

Nakažení

Parazituje na plodu i dospělých včelách, kdy samičky roztoče aktivně přecházejí na dospělé včely nebo nezavíčkovaný plod.

Podmiňující faktory

Podmiňujícím faktorem pro rozmnožování V. destructor  i na dělničím plodu včely medonosné je délka vývoje plodu v zavíčkovaných buňkách.

Vývoj kleštíka

Oplozené samičky sají hemolymfu včel a ve vhodném okamžiku před zavíčkováním přecházejí na nezavíčkovaný plod. V buňce saje parazitují na larvách opět sáním hemolymfy. Po zavíčkování nakladou samičky obvykle 2 – 5 vajíček. Z vajíček se líhnou larvy, jejichž vývoj probíhá od protonymfy na deutonymfu. Z neoplozených vajíček se líhnou samečci a jejich vývoj trvá 7 dní. Z oplozených vajíček se líhnou samičky a jejich vývoj trvá 9 dní. Ještě v buňce dojde ke spáření, po kterém samečci hynou. Líhnoucí se včela opouští buňku s ,,matkou,, a se 2-3 oplozenými dcerami.  Samečci a nedospělé samičky hynou. Samičky po několika dnech opět napadají otevřený plod.

Závažným problémem je také přenos virových onemocnění. 

Klinické příznaky onemocnění

V důsledků sání hemolymfy včel a plodu dochází k oslabení celého včelstva. Zkracuje se délka života včel a líhnou se poškozené včely.  Ke klinickým příznakům dochází až při silném zamoření 5 – 10 tisíc roztočů, k čemuž obvykle dochází po 2 – 3 letech u včelstev bez předchozího napadení. Včelstva většinou hynou v zimě, kdy 50% a vyšší napadení podletního plodu vede k poškození zimní generace včel a úhynu včelstva většinou v zimním období. Důvodem úhynu je především krátkověkost včel způsobená jejich oslabením a doprovodnými virózami. K úhynu však může dojít i na podzim. Rychlý vývoj během jedné sezóny může mít varroáza tehdy, když si včelstva při loupeži přinesou velké množství roztočů ze slabších nebo kolabujících silně napadených včelstev.  Roztoč se může uplatňovat jako vektor jiných původců, např. virů. Oslabení včel a obejití bariéry pak vede k uplatnění viróz nebo dalších chorob.

Charakteristické příznaky jsou neklid, masivní napadení včel a plodu roztoči, přítomnost poškozených včel. Rizikem je výskyt klinických příznaků jiných onemocnění jako je mor včelího plodu, hniloba včelího plodu, akutní paralýza včel).

Nejvýraznějším klinickým příznakem je úhyn celého včelstva zpravidla během zimování.

Diagnostika

V počátečním stádiu jsou klinické příznaky nevýrazné a stanovení diagnózy je obtížné, protože je roztočů ve včelstvu málo.

Základní metodou je průkaz samiček roztoče v zimní měli.  Každý chovatel má povinnost zaslat do 15. února směsný vzorek měli od svých včelstev.

Toto vyšetření je založeno na předpokladu, že část roztočů, kteří parazitují na včelách v zimním období uhyne a spadne na podložku umístěnou na dno úlu. Po vyjmutí podložky se měl zbaví uhynulých včel. Včely se  vyberou nebo se veškerý spad přeseje přes mateří mřížku  nebo síto o velikosti ok velkých nejméně 5 mm (aby se případně zachytil i brouk Aetina tumida).  Měl zbavená včel se na jednom stanovišti sesype dohromady a připraví se směsný vzorek. Tyto směsné vzorky měli se vyšetřují státních veterinárních ústavech nebo v jiných schválených laboratořích flotační metodou za použití stolního oleje  nebo průmyslového alkoholu.

Vyšetření zimní měli se stalo základní diagnostickou metodou v rámci metodiky tlumení varroázy, ale informuje nás pouze o účinnosti podzimního ošetření proti varroáze. Navíc vyšetření bylo koncipováno především pro zimování včelstev v jednom prostoru (jednom nástavku). V současnosti se zimuje ve více nástavcích, což znamená, že pod zimním chumáčem zůstává volné dílo, které může zachytit množství mrtvých roztočů a výsledek této metody je tak velmi zkreslený.

V jarním období jsou poté ošetřena všechna včelstva na stanovišti, což je největší negativum této metody, místo toho, aby byly ošetřeny jen včelstva, která jsou velmi zamořená. Výsledkem je tak nadměrné užívání léčiv a zbytečné zatěžování včelstev.

Nejdůležitějším je pro včelaře pravidelné sledování přirozeného denního spadu roztočů v letním období – tzv. letní monitoring varroázy. Letní monitoring je naprosto klíčový pro včasné cílené nasazení účinných opatření v závislosti na napadení jednotlivých včelstev. Nejdůležitější je provádění monitoringu v měsících červen – září.  Využívá se  zdvojená síťová podložka vložená na dno úlu nebo lépe celozasíťovaná dna – tzv.varroadna, která umožňují snadný a rychlý odečet počtu samiček bez kontaktu se včelami.

Při zjišťování roztoče V. destructor na včelách se vyšetřuje asi 1000 uhynulých nebo utracených včel  (100 g). Adspekce je nepřesná. Vhodná je metoda třepací. Včely se v  baňkách smísí s benzínem nebo vodou teplou 50 – 55oC. Asi po 15 minutách se baňky  umístí do třepačky. Po 15 minutách třepání se směs včel a roztočů přelije přes síto o velikosti ok 4 mm, kde se zachytí včely a následně přes plátno nebo gázu, kde se zachytí roztoči  Kromě třepací metody je možné použít i metodu termickou. Po 15 minutovém zahřátí včel na 46 – 49oC se roztoči uchycení na včelách  uvolní a opadávají.

Lze použít i jemný práškový cukr, je zde ale menší záchytnost.

Varroázu lze také diagnostikovat vyšetřením kukel zavíčkovaného trubčího nebo dělničího plodu. Doporučuje se vyšetřit asi 200 trubčích buněk. Na plodu se může varroáza diagnostikovat i vymytím odvíčkovaných buněk vodou s následným přecezením a adspekcí.

Terapie

Dříve se uplatňovala radikální likvidace, dnes je zaveden program celostátního tlumení varroázy.

Metody tlumení

V současné době se neobejdeme při tlumení varroázy bez použití chemických prostředků. Ostatní metody jsou považovány za doplňkové.

-          zootechnické

vyřezání trubčího plodu napadeného roztoči, tvorba smetenců, vložení nezavíčkovaného plodu jako pasti na roztoče a jeho zničení po zavíčkování a dále  vložení dvojité podložky na dno úlu

-          biologické

využití dravého roztoče Cheyletus eruditus poškozujícího V. destructor, šlechtění linií se zvláštním typem hygienického chování - včely najdou kuklu plodu se samičkami roztoče a odstraní ji

-          chemické

Syntetické akaricidy: amitraz pro fumigaci a syntetické pyrethroidy (acrinathrin a tau-fluvalinát) pro nátěr

Přirozené akaricidy: přípravek FORMIDOL s kyselinou mravenčí, kyselina šťavelová, mléčná a thymol

Systém tlumení varroázy v ČR s použitím syntetických akaricidů

Jarní období

Na jaře se provádí nátěr zavíčkovaného plodu a fumigační ošetření – do 15.4. (syntetické pyretroidy, M-1 AER). Ošetření je podmíněno intenzitou varroázy u chovatele- více než 3 roztoči na včelstvo.

Letní období

Provádí se monitoring denní spadu roztočů. Je-li spad vyšší než 5 samiček použijí se dlouhodobé kontaktní nosiče (syntetické pyretroidy, Gabon), které se umístí mezi plásty. Používá se rovněž tam, kde při zimním vyšetření měli bylo více než 30 % stanovišť daného katastru s průměrným spadem vyšším než 3 roztoči na včelstvo. Doplňkovým ošetřením je využití odparných desek s kyselinou mravenčí.

Podzim a zima

Odstraňuje se poslední plod a klíckují se matky, aby se omezil výskyt plodu kvůli podzimnímu ošetření, které je nejúčinnější v bezplodovém včelstvu. Podzimní ošetření se provádí fumigací a aerosolem. Využívá se amitraz a syntetické pyretroidy- tau fluvalinát.

Fumigace - Varidol a proužky do úlu

Obr. č. 1: Fumigace - Varidol a proužky do úlu

Fumigace v úlu

Obr. č. 2: Fumigace úlového prostoru

Monitoring varroózy -spad měli

Obr. č. 3: Monitoring varroózy -spad měli

ROZTOČÍKOVÁ NÁKAZA

Jedná se o parazitární onemocnění, které se dříve vyskytovalo hojně na v ČR. Již od konce 80. let 20. století nebyl zaznamenán výskyt. Řadíme ji mezi nebezpečné nákazy.

Původce

Původcem onemocnění je roztoč roztočík včelí – Acarapis woodi. Dospělí roztoči mají čtyři páry nohou.  Mimo hostitele roztočík včelí přežívá maximálně 48 hodin.

Zdroj infekce

Do úlu se roztočík včelí dostává především s živými  včelami při rojení, zalétávání, loupeži.

Nakažení

Oplozené samičky vnikají do 1. páru vzdušnic mladých včel do věku 9 – 11 dní, dokud jsou chloupky v okolí průduchů měkké.

Vnímavost

Vnímavé jsou mladušky do 9 - 11 dní. Choroba postihuje dělnice, trubce i matku.

Podmiňující faktory

Klinický projev onemocnění je patrný u zimní generace včel, které jsou dlouhověké a může se v jejich dýchacím systému pomnožit několik generací roztočíka včelího.

Klinické příznaky onemocnění

Původce pronikádo vzdušnic, kde se namnoží, poškozuje vzdušnice a způsobuje jejich ucpání- obturaci. Postižené včely jsou oslabené, poškozené a obturované vzdušnice neumožňují dostatečný přívod kyslíku ke tkáním včetně létacích svalů, což vede k bezletnosti a případně i hynutí postižených včel.

Klinické příznaky se ve včelstvu objevují až po 3 - 4 létech. Postižené včely jsou oslabené a nemohou létat, protože poškozené vzdušnice znemožňují dostatečný přívod kyslíku ke tkáním včetně létacích svalů, což může vést i k úhynům. Typické je lezení po letáku, vyvrácená křídla. V zimním období je charakteristický neklid, kálení  v úle a hynutí na zásobách.

Diagnostika

Průkaz je založen na výše popsaných klinických příznacích, patologických změnách a identifikaci původce v laboratoři. Pro vyšetření je možné použít několik metod.

V našich podmínkách se nejvíce používala metoda adspekční, označovaná také jako „suchá metoda“. K vyšetření se odebírá 30 – 50 mrtvolek. Hruď včely se rozstřihne mezi prvním párem nohou a prvním párem křídel. Získaná přední část se hlavovým koncem nalepí na podložku, např. na dno zápalkové krabičky, ve které byly včely k vyšetření zaslány. Pinzetou nebo preparační jehlou se z hrudi odstraní svalovina. Takto připravený preparát se prohlíží v dopadajícím světle pod preparačním mikroskopem. Zdravé vzdušnice se jeví jako mléčně bílé trubice. Postižené vzdušnice jsou tmavě skvrnité. Změněné vzdušnice se pod preparačním mikroskopem vypreparují, přenesou na podložní sklíčko do kapky vody, zakryjí se krycím sklíčkem a prohlížejí pod mikroskopem při zvětšení 50 – 100x. Preparát je možné prosvětlit glycerinem nebo obarvit metylénovou modří. V preparátu se hledají roztočíci nebo jejich vývojová stádia.

Dále je možné použít metodu preparační. Včele se odstřihne hlava a přední část hrudi střihem vedeným za prvním párem nohou. Z kraniální části zbytku hrudi se odřízne kotouč o tloušťce 1mm, který se přenese na hodinové sklíčko s kyselinou mléčnou nebo 5% NaOH nebo KOH. Po 15 – 20 minutách se z vymacerovaného kotouče vypreparují vzdušnice a prohlížejí se opět pod mikroskopem.  Výše popsaný kotouč hrudi je možné vyšetřovat také kompresní metodou po roztlačení mezi dvěma skly.

Metodiky OIE ještě uvádějí metodu třecí. Pro vyšetření se použije 20 - 200 včel, kterým se  odstraní křídla a nohy. Včely se přenesou  do 100 ml nádobky s 25 ml vody. Provede se trojnásobná homogenizace obsahu. Homogenát se přecedí přes síto o velikosti ok 0,8 mm. Filtrát se doplní do  objemu 50 ml, odstředí se při 1500 g po dobu 5 minut. Supernatant se sleje a mikroskopuje se sediment  prosvětlený kyselinou mléčnou. Metoda je rychlá, ale může zachytit i jiné druhy roztočíků nacházejících se na povrchu těla včely.

Diferenciální diagnóza

Při kálení v úlu, na letáku nebo přední stěně úlu je třeba odlišit především úplavici a nosemovou nákazu včel. V případě zimního úhynu včelstva varroázu.

Terapie

V současné době se u nás neprovádí, protože se tlumí společně s varoázou. Podzimní ošetření fumigační nebo aerosolovou metodou je účinné i při akarapóze.

Prevence

Zjištění příčin zimních úhynů, vyhledávání a utracení divokých včel a rojů. Dodržování postupů při tlumení varroázy včel je i prevencí akarapózy.

Opatření

Monitoring výskytu vyšetřováním včelstev komerčních chovatelů matek.


TUMIDÓZA

Původce

Původcem je brouk pocházející z jižní Afriky, z čeledi lesknáčkovitých, Lesknáček úlový (Aethina tumida). Tento brouk se živí na přezrálém ovoci. Je také popsáno příležitostné přiživování ve včelstvech, a to na včele medonosné kapské. U tohoto plemene však nezpůsobuje významné škody, protože má toto plemeno vytvořené účinné obranné mechanismy. Zavlečením na jiné kontinenty se však dostal do kontaktu s jinými plemeny včely medonosné, které se tomuto brouku nedokáží účinně bránit.

Výskyt

Brouk se rozšířil v USA, v Austrálii, v Africe a v roce 2004 i na jihu Evropy v Portugalsku, kde se jeho další šíření podařilo zastavit. V roce 2014 se však objevil v Itálii, ale zatím tento brouk nepředstavuje reálnou hrozbu pro české včelařství. V ČR je tumidóza zařazena mezi nebezpečné nákazy, ačkoliv toto označení není úplně přesné, protože se nejedná stejně jako v případě napadení včelstva včelomorkou o onemocnění včelstev.

Životní cyklus leskňáčka úlového

Lesknáček úlový je příkladem potravního parazita, který představuje pro včelstvo fakultativního škůdce. Samičky vyhledávají úly podle čichu, kde po vlétnutí na plástech se zásobami začínají klást vajíčka. Samičky kladou průměrně 10-15 vajíček denně po dobu 3-4 měsíců. Vylíhlé larvy se živí pylem a medem. Před zakuklením larvy opouštějí úlové prostředí a samotné zakuklení probíhá mimo úl v půdě až 50 cm hluboko. Larvy během konzumace pomocí svých výkalů podporují zředění a rozkvašení medu, což ho činí pro samotné včely nepoživatelným. Z napadených včelstev se šíří velmi typický pach způsobený kvasnými procesy. Není-li v blízkosti včelstvo, mohou dospělci přežívat i mimo např. na přezrálém ovoci.

Diagnostika

Přítomnost jedinců v úle. se dá prokázat jednoduše pozorováním. Charakteristický je zápach v podobě rozkvašeného medu a samotná přítomnost larev.

Tlumení a prevence

Přirozená rezistence evropských plemen včel je na velmi nedostatečné úrovni. Bylo prokázáno i krmení larev tohoto brouka včelami. Úplně jiná je situace u kapského plemene včel, které tohoto brouka při vletu zazdí pomocí propolisu. Zkouší se různé typy pastí, které by zabránily úspěšnému dokončení vývoje a nedovolily by zakuklení larev v půdě. Zkouší se i látky hormonální povahy jako juvenoidy, které by mohly ovlivnit vývoj leskňáčků, kdy zasažené larvy nejsou schopny dospět a dále se jako dospělci množit.

Mimořádně důležité je zabránit dalšímu rozšíření tohoto škůdce do dalších oblastí, kde se včela medonosná chová. V rámci EU je objevení jedinců leskňáčka úlového povinné hlášením a kontrole jsou podrobeny zásilky ovoce z míst jeho výskytu.