ÚVODNÍ STRÁNKA

DRŮBEŽ

Úvod

Anatomie a fyziologie ptáků

Manipulace s drůbeží

Způsoby chovu
kura domácího

Přehled významných onemocnění drůbeže

Neinfekční choroby

Virové choroby 

Bakteriální choroby

Mykotická onemocnění 

Ektoparazitózy

Endoparazitózy

Vakcinační program


Ke stažení














DRŮBEŽ

Virové choroby


AVIÁRNÍ INFLUENZA

Ptačí chřipka je kontagiózní onemocnění drůbeže a celé řady dalších druhů ptáků. Vysocepatogenní kmeny jsou příčinou hromadných úhynů drůbeže, což vedlo i k vytvoření druhotného názvu pro toto onemocnění – klasický mor drůbežeNízkopatogenní kmeny mají vysokou morbiditu, mortalita je variabilní.

Aviární influenza (vysocepatogenní) je řazena mezi nebezpečné nákazy a její výskyt je povinné hlásit Evropské komisi a členským státům EU. 

Původce: čeleď: Orthomyxoviridae, typ A

Orthomyxovirus typu A patří mezi RNA viry a tento typ způsobuje chřipku nejen u ptáků, ale i u prasat, koní a také lidí. Chřipka může postihnout rovněž psy nebo kočky.

Virus je ničen teplotou 70 °C již za 1 sekundu. Lze ho zlikvidovat rovněž běžnými dezinfekčními prostředky.

Orthomyxoviry jsou klasifikovány do typů A, B, C.

Na svém povrchu mají chřipkové viry antigenní struktury:

hemaglutinin (H) a neuraminidáza (N).


Hemaglutinin umožňuje adhezi viru na hostitelskou buňku. Neuraminidáza zajišťuje průnik viru do buňky.  Existuje 16 forem hemaglutininu a 9 forem neuraminidázy.


Jednotlivé subtypy chřipkových virů jsou vyjádřeny vždy kombinací H a N.

Mutace chřipkových vírů

Viry chřipky mají vysokou schopnost variability, a to díky těmto nástrojům, které ji umožňují:


Antigenní drift (posun) – umožňuje bodové mutace H a N v rámci vlastního genomu viru (uvnitř jednoho viru).

Antigenní shift (zvrat) – umožňuje výměnu genových segmentů mezi dvěma rozdílnými viry. Dochází tak k rekombinaci a je umožněn i mezidruhový přenos.

Díky těmto mechanismům jsou schopni vytvářet chřipkové viry zcela nové formy viru, unikat imunitním systémům hostitelů a napadat hostitele nové.


Patogenita chřipkových virů

Infekce drůbeže jsou nejčastěji vyvolány viry s hemaglutininy H5 , H7 a H9.

Aviární influenza viry rozlišujeme podle klinického průběhu a patologického poškození na:

NÍZKOPATOGENNÍ (low pathogenic avian influenza virus – LPAIV)

Tyto viry způsobují pouze mírné formy onemocnění doprovázené respiračními příznaky.

Vyvolávají respirační nebo střevní onemocnění chovných a výkrmových krůt a kachen všech věkových kategorií. Výjimečně mohou způsobovat hromadné onemocnění kura domácího na určitém místě (enzootie).

VYSOCEPATOGENNÍ (high pathogenic avian influenza virus – HPAIV)

Tyto viry vyvolávají vysoce kontagiózní onemocnění s těžkými klinickými průběhy a vysokou mortalitou (až 100 %).

V rámci těchto dvou skupin existuje řada subtypů a rizikem je možnost mutace LPAIV na HPAIV.

Výskyt

Aviární influenza se vyskytuje po celém světě. V České republice byla poprvé zaznamenána v roce 2006 v Hluboké nad Vltavou u uhynulé labutě. V roce 2007 byla detekována v chovech krůt a drůbeže. 

Jednalo se o vysoce patogenní kmeny způsobené subtypem H5N1.

Na přelomu roku 2016 a 2017 byl výskyt ptačí chřipky v ČR opětovně potvrzen, a to u labutí na Znojemsku a ve dvou malých chovech na jižní Moravě. Drůbež uhynula v Moravském Krumlově a Ivančicích. V tomto případě se jednalo o kmen H5N8.

Ke dni 9. 10. 2017 bylo potvrzeno na území ČR celkem 39 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky – všechna ohniska byla zlikvidována a uzavřená pásma vymezená kolem potvrzených ohnisek byla zrušena. Od 23. 6. 2017 je Česká republika opět prostá vysoce patogenní ptačí chřipky. Status prostý byl udělen od OIE (Světové organizace pro zdraví zvířat).

Další výskyt ptačí chřipky vyloučit nelze.

SVS

Vnímavost a zdroj infekce

Přirozeným rezervoárem ptačí chřipky jsou volně žijící migrující ptáci, u kterých probíhá onemocnění zpravidla bez klinických příznaků. Mezi tyto druhy patří např. kachny, husy, labutě, racci apod. Vodní druhy ptáků jsou vůči chřipce velmi odolné

K onemocnění je vnímavá veškerá drůbež (vodní i hrabavá) a rovněž také další druhy ptáků (včetně exotických). Nejvíce citlivé jsou krůty, slepice a pštrosi.

U holubů se zatím ptačí chřipka nepotvrdila.

Přenos infekce

K přenosu infekce dochází horizontální cestou. Virus se přenáší přímým kontaktem a kapénkovou infekcí (aerogenní přenos). Velký význam má také perorální přenos skrze trus nebo kontaminované krmivo či vodu. Významným zdrojem této kontaminace je zejména vodní drůbež, která vylučuje virus trusem ještě několik týdnů po infekci. Mechanicky může být virus přenášen také pomůckami, nářadím, oblečením nebo auty.  Potvrzen byl také u ptáků vertikální přenos přes násadová vejce.

K přenosu infekce na jiné druhy zvířat nebo na člověka může docházet v případě výskytu vysocepatogenních forem chřipkových virů (např. H5N1, H5N8). Přenos ptačí chřipky z člověka na člověka zatím prokázán nebyl.

Klinické příznaky

Projev onemocnění je vysoce variabilní a je podmíněn druhem hostitele a virulencí daného chřipkového viru. U zvířat se mohou vyskytovat mírné příznaky postižení horních cest dýchacích nebo klinické projevy mohou zcela chybět. K tomu dochází při infekci LPAIV.

Nízkopatogenní kmeny vyvolají změny v příjmu krmiva a vody, mírné průjmy a u nosnic pokles snášky. U krůt dochází k depigmentaci skořápek a ke změně tvaru vajec. Chřipka patří mezi infekce, které mohou být příčinou nachlazení drůbeže. Postižení ptáci jsou apatičtí, přítomen je kašel, zánět spojivek a vodnatý výtok z nosních dutin. Inkubační doba je 3-7 dní a nekomplikovaná forma odezní do dvou týdnů. Rizikem tohoto onemocnění je sekundární bakteriální infekce (E-coli, Salmonella, Mycoplasma, apod.), která může průběh zkomplikovat a vést k úhynům.  

Vysocepatogenní kmeny způsobují akutní generalizované onemocnění, které má vysokou mortalitou a dříve tak bylo označováno jako klasický mor drůbeže. K úhynům dochází i bez sekundární bakteriální infekce. U fatální formy dochází k systémovému postižení. Nejedná se pouze o onemocnění respiračního traktu.
Může docházet k náhlým úhynům, kdy často nejsou přítomny žádné příznaky, nebo dochází k akutnímu průběhu onemocnění. Zvířata jsou apatická, přestávají snášet a je u nich zjišťován výrazný vodnatý průjem (zeleně zbarvený). Dochází k dehydrataci. Onemocnění je doprovázeno vysokou teplotou. Respirační příznaky zahrnují silný kašel a výtoky z nosních dutin. V souvislosti s postižením oběhového systému jsou na končetinách, hřebíncích a lalůčcích patrné otoky, cyanóza (namodralé zbarvení kůže) a mohou se objevit i krváceniny. V poslední fází se mohou projevit nervové příznaky. Zvířata trpí inkoordinací pohybu a obrnou křídel. Zpravidla leží a mají vytočenou hlavu směrem dozadu. U vysocepatogenních kmenů dosahuje mortalita až 100 %.

Diagnostika

Průkaz onemocnění je založen na klinických příznacích a patologických nálezech.


Při pitvě jsou patrné záněty vzdušných vaků, nosních dutin a při sekundární bakteriální infekci bronchopneumonie.


U nízkopatogenních kmenů však ptačí chřipku nelze rozeznat od jiných původců nachlazení u ptáků. Přesné potvrzení je možné laboratorními metodami (hemaglutinační test, hemaglutinačně inhibiční test).

Vysocepatogenní kmeny mají charakter morového onemocnění. Typický je obraz hemoragické septikémie. Při pitvě jsou patrné výlevy krve, překrvené a zvětšené orgány.  Pitevní nález je opět podobný jiným onemocněním jako je Newcatleská choroba. Přesná detekce je možná laboratorním průkazem viru. Konečnou diagnózu lze tak vždy stanovit na základě virologického nebo serologického vyšetření.

Terapie a prevence

Mírné formy respiračního onemocnění lze řešit podpůrnou terapii a sekundární infekce antibiotiky.  Aviární influenza však patří mezi nebezpečné nákazy. Jakýkoliv výskyt ptačí chřipky se řeší radikálně – vymezením ohniska, které je zlikvidováno.  Dochází k likvidaci veškeré drůbeže v hospodářství a jiných druhů ptáků, u kterých byla infekce potvrzena. Těla jsou pak neškodně odstraněna.  Kolem ohniska je stanoveno ochranné pásmo a pásmo dozoru.

Vakcinace proti aviární influenze je dostupná, ale nelze ji použít, protože jsme ptačí chřipky prostí. 
Je připravena pro výjimečné případy.

Prevence spočívá v dodržování zásad hygieny chovu. Ve velkochovech funguje černobílý provoz, kdy veškerý materiál, ale i pracovníci procházejí přes hygienickou smyčku a chov je vůči vnějšímu světu uzavřen.  Důležitým nástrojem k prevenci nejen ptačí chřipky je také dodržování turnusového systému chovu, kdy po každém vyskladnění se provádí mechanická očista, dezinfekce a desinsekce chovných zařízení.


Zásady pro chovatele drůbeže

Chovatel by měl zajistit, aby drůbež nepřicházela do kontaktu s volně žijícím ptáky. Ideální je chov v uzavřených objektech. 

Rovněž krmivo i voda by měla být zabezpečena proti vnějším vlivům. Venkovní nádrže pro chov by měly být chráněny před volně žijícími ptáky vhodným způsobem – sítě, ploty, apod. 

V případě zvýšeného úhynu nebo změn chování je chovatel povinen konzultovat situaci s veterinárním lékařem. Při podezření z nákazy je nutné kontaktovat KVS SVS a postupovat dle jejich pokynů. 

Chovatel se musí řídit dle povinností chovatele, které jsou uvedeny v právních předpisech. Snaha zatajit výskyt onemocnění je pod sankcí podle veterinárního zákona.


 

NEWCASTLESKÁ NEMOC

Newcastleská nemoc je jedno z nejčastějších respiračních onemocnění hrabavé drůbeže všech věkových kategorii. Jedná se o vysoce kontagiózní onemocnění ptáků, které svým průběhem a klinickými příznaky získalo druhotný název – pseudomor drůbeže.

Newcastleská nemoc je řazena mezi nebezpečné nákazy a její výskyt je povinné hlásit Evropské komisi a členským státům EU. 

Původce: čeleď: Paramyxoviridae, rod: Avulavirus

Jedná se o obalený virus, který je ve vnějším prostředí poměrně odolný a vůči běžným dezinfekčním přípravkům je rezistentní.

Výskyt

Onemocnění je celosvětově rozšířeno.

Ohnisko Newcastleské choroby bylo potvrzeno v malochovu drůbeže v Šanově ve Zlínském kraji dne 13. dubna 2018. Jednalo se o první výskyt nákazy na území ČR po 20 letech. Od tohoto data již k žádnému novému potvrzení nákazy v chovech na území ČR nedošlo.  V září 2018 byla OIE – Světovou organizací pro zdraví zvířat Česká republika uznána prostá nákazy Newcastle.

Přenos infekce

K přenosu infekce dochází přímým i nepřímým kontaktem. Může se tak přenášet kapénkovou infekcí (aerogenní inhalace), ale také skrze kontaminované krmivo, vodu nebo pomůcky. Přenášet se může také mechanicky hmyzem nebo jej mohou roznášet lidé.  K přenosu může docházet také vertikální cestou – z nosnice na vejce.

Vnímavost a zdroj infekce

Kromě hrabavé drůbeže mohou onemocnět všechny druhy domácích i volně žijících ptáků. Vnímavost jednotlivých druhů je rozdílná. Vysoce vnímavá je vůči onemocnění hrabavá drůbež včetně bažantů, ale také někteří exotičtí ptáci. Vůči onemocnění jsou také signifikantně vnímaví holubi nebo např. běžci.

Onemocnět mohou také savci včetně člověka, u kterého toto onemocnění způsobuje silné záněty spojivek, které časem samy odezní. Postiženi mohou být hlavně ošetřovatelé, chovatelé nebo laboratorní pracovníci.

Zdrojem infekce bývají nemocní ptáci, kteří vylučují virus zejména trusem, ale infekční jsou všechny sekrety a exkrety.  Rezervoárem tohoto onemocnění jsou všichni volně žijící ptáci a také vodní drůbež.

Klinické příznaky a patologické nálezy

Průběh onemocnění je variabilní, může být akutní až chronický a je dán:

-          druhem, věkovou kategorií a imunitou hostitelů

-          dávkou viru, způsobem infekce, tropismem (afinitou) a patogenitou viru

-          stresovými faktory prostředí a přítomností sekundárních onemocnění

Mezi všeobecné příznaky onemocnění patří: slabost, apatie, inapetence, načepýřené peří, vodnatý až krvavý průjem, cyanóza hřebínků a lalůčků, zvýšená tělesná teplota. V konečné fázi dochází ke ztrátě vědomí a kómatu.  K úhynům může docházet také bez příznaků.

Pro Newcastleskou chorobu jsou typické také respirační příznaky.  Objevuje se kýchání, chrapoty při dýchání, které je ztížené (dyspnoe). Postižení oběhového systému vede k otokům v oblasti krku, očí. Patrné jsou výtoky z nosu a očí (rhinitidy a konjunktivitidy). Vyskytnout se mohou také nervové příznaky, kdy dochází k inkoordinaci pohybů a křečím. Drůbež není schopna se pohybovat, dochází k parézám a paralýzám končetin a křídel.  Patrné může být strnutí všech svalů a prohnutí v oblasti páteře (opistotonus) nebo tortikolis (svalové strnutí šíje). U drůbeže je tortikolis a opistotonus pozorovatelný zkroucením nebo zvrácením krku na stranu. U nosnic je patrný pokles snášky nebo její úplné zastavení.


Dle příznaků rozlišujeme:

Velogenní forma

Je způsobena vysoce patogenními kmeny a může být ve formě viscerotropní nebo neurotropní. Vyvolává akutní onemocnění všech jedinců v hejně. Způsobuje nejen vysokou morbiditu, ale také mortalitu, která může být až 100 %. Může docházet i k náhlým úhynům. Zpravidla je pozorována slabost, drůbež je apatická, má načepýřené peří. Objevuje se prudký pokles snášky, která se může úplně zastavit. Vejce mohou mít tenkou skořápku nebo jsou atypického tvaru.

Viscerotropní forma

– charakteristické jsou otoky na obličeji, ztížené dýchání, cyanóza lalůčků nebo hřebínků a silný krvavý průjem. Důležité jsou nálezy v gastrointestinálním traktu, kde jsou hemoragické změny. 


Neurotropní forma

– je spojena s postižením respiračního a nervového systému. Hemoragické změny v GIT nejsou dominantní. 


Mezogenní forma

Jedná se o pneumotropní formu, která se projevuje akutními respiračními příznaky. U mladé drůbeže se mohou projevit příznaky nervové. Mortalita je zde nízká (do 50 %).


Lentogenní forma

Probíhá subklinicky nebo se mohou objevovat mírné respirační příznaky. Často jediným příznakem je pokles snášky.

 

Newcastleská choroba u holubů

Je vyvolána holubím paramyxovirem a projevuje se u nich především nervovými příznaky, které vedou k poruchám příjmu potravy a v důsledku tohoto k úhynům.


Diagnostika

Klinické příznaky i pitevní nálezy jsou velmi nespecifické a jsou společné pro celou řadu dalších onemocnění. Svým průběhem je onemocnění podobné chřipce, infekční laryngeotracheitidě nebo mykoplasmóze. Nervové příznaky jsou společné se salmonelózou nebo paratyfem drůbeže. U živých zvířat je možné detekovat virus v trusu nebo ve výtěru z dýchacích cest. Stanovit lze také protilátky serologickým vyšetřením. Standardně se využívá hemaglutinačně inhibiční test nebo ELISA.

Zde je nutné rozlišovat postinfekční a postvakcinační protilátky.

Terapie a prevence

Léčba není možná. V případě výskytu virulentních forem viru jsou nařízena mimořádná veterinární opatření. Je vymezeno ohnisko nákazy, ve kterém jsou všichni nakažení a vnímaví ptáci utraceni. Prevence spočívá v ochraně chovů před zavlečením a šířením nákazy, viz aviární influenza.

Pro hrabavou drůbež existuje vakcína, která je povinná ve všech reprodukčních chovech a chovech nosnic 

- více než 500 ks chovaných nosnic pro produkci konzumních vajec

Vakcinace je rovněž povinná pro drůbež, která se účastní výstav. Vakcína zcela nezabraňuje infekci. Zvyšuje pouze infekční dávku nutnou k propuknutí onemocnění. 

Pro holubí paramyxovirus existuje samostatná vakcína. Pro exotické druhy ptáků nejsou vakcíny pro drůbež a holuby účinné. Žádná speciální vakcína se pro ně nevyrábí.

 

INFEKČNÍ BRONCHITIDA

Jedná se o vysoce kontagiózní onemocnění respiratorního a urogenitálního aparátu. Hlavním příznakem tohoto onemocnění jedlouhodobě výrazný pokles snášky a slabá deformovaná skořápka snesených vajec. Toto virové onemocnění představuje při výskytu značné ekonomické ztráty pro chovatele.

Původce: virus z čeledi Coronaviridae, rod: Coronavirus

Virus je vysoce hostitelsky specifický. Ve vnějším prostředí je málo odolný.

RNA virus, který má afinitu k respiračnímu nebo urogenitálnímu traktu.

Výskyt

Kmeny tohoto viru jsou rozšířeny po celém světě. Neustále vznikají nové kmeny viru a protilátky získané proti jednomu typu nemusí být účinné vůči jinému.

Vnímavost a zdroj infekce

Virus infekční bronchitidy způsobuje onemocnění pouze u kura domácího.

Vůči onemocnění jsou vnímaví mladší jedinci. Zdrojem onemocnění jsou dlouhodobí přenašeči (latentní infekce).

Nemocná drůbež může i po vyléčení virus přenášet a dlouhodobě šířit (20 týdnů).

Přenos infekce

K přenosu dochází kapénkovou infekcí. Virus se šíří i na velké vzdálenosti, a to aerosolem. V rámci nepřímého přenosu se uplatňuje i šíření kontaminovaným krmivem, vodou nebo pomůckami či oděvem. K vertikálnímu přenosu skrze vejce nedochází. Uplatňuje se pouze horizontální přenos.

Klinické příznaky

Inkubační doba onemocnění je velmi krátká (18-36 h). K rozšíření onemocnění dochází u většiny ptáků v hejnu. Projev onemocnění závisí na věku, zdravotnímu stavu, zoohygienických podmínkách chovu a také na virulenci daného kmene. Průběh onemocnění je závažnější v chladnějším období, ve vlhku a při vysoké koncentraci zvířat.

Onemocnění je součástí syndromu respiračních infekcí u drůbeže, a patří tak mezi infekce, které mohou být příčinou nachlazení drůbeže. Při souběžném průběhu více infekcí naráz bývá průběh onemocnění závažnější.

Mladá drůbež

U mladé drůbeže se onemocnění projevuje akutním hromadným onemocněním dýchacích cest.  Kuřata jsou apatická a nepřijímají krmivo. Výsledkem je snížená konverze krmiva a zaostávání v růstu. Z respiračních příznaků je patrné kašlání. Viditelné jsou také výtoky z nosu a záněty spojivek (konjunktivitida). Postižení dýchacího aparátu se projevuje rovněž namáhavým dýcháním – dyspnoe. Mortalita bývá nízká, pokud se ale onemocnění komplikuje dalšími původci, může docházet k úhynům. Kuřata hynou na udušení nebo úplné vyčerpání.

Kmeny, které mají afinitu k ledvinám (nefropatogenní kmeny), vyvolávají kromě respiračních příznaků také postižení ledvin. Dochází k apatii a zvýšené produkci moči, což se projevuje vlhkou podestýlkou.  U kuřat dochází k dehydrataci. Mortalita je u nefropatogenních kmenů vyšší (až 60 %).

Časná infekce kuřiček (do dvou týdnů věku) způsobuje ireverzibilní (nevratné) změny na gonádách. Na pohlavních orgánech jsou postiženy vejcovody. V dospělosti pak k ovulaci dochází, ale ke snášení nikoliv. Dochází tak k falešné snášce. Tento zdravotní stav je nezvratný a léčit se nedá.

Dospělá drůbež

U dospělé drůbeže jsou respirační příznaky onemocnění velice mírné. Infekční bronchitida se projevuje zejména nižší konverzí krmiva a sníženým přírůstkem, což představuje ekonomické ztráty v chovech brojlerů. U nosnic se onemocnění projevuje výrazným poklesem snášky (až o 70 %). U skořápek mohou být pozorovatelné různé abnormality.

Vejce mohou být zcela bez skořápky nebo je skořápka deformovaná, bezbarvá nebo zesílená. 
Zhoršená je i kvalita bílku, který bývá vodnatý.

V chovech nosnic pro produkci konzumních vajec tak rovněž způsobuje ekonomické ztráty. V reprodukčních chovech nosnic vede ke sníženému líhnutí a snížené biologické hodnotě násadových vajec.  Kromě snížené snášky může být zaznamenán u dospělé drůbeže průjem a načepýřené peří.

Diagnostika

Průkaz onemocnění dle klinických příznaků je komplikován podobností s jinými příčinami respiračních onemocnění. Pro infekční bronchitidu je charakteristické náhlé a rychlé vzplanutí v hejnu. Z nebezpečných nákaz je infekční bronchitidě podobná cholera drůbeže, ptačí chřipka nebo newcastleská choroba. Náhlý pokles snášky má i neinfekční příčiny. Infekční bronchitida tak patří do syndromu poklesu snášky s infekční i neinfekční etiologií.

Pitevní nález odhaluje při otevření dýchacích cest serózní až mukopurulentní exsudát v nosních dutinách. Tento vodnatý až hlenohnisavý výpotek lze detekovat i v průdušnici nebo průduškách. Vzdušné vaky mohou být postiženy kaseózním zánětem, kdy je přítomen výpotek sýrovitého charakteru. V plicích se může rozvinout pneumonie (zápal plic). Při postižení nefropatogenními kmeny jsou nálezy na ledvinách, které bývají zvětšené a bledé v důsledku hromadění solí kyseliny močové.  V močovodech pak mohou být přítomny močové kameny (uráty), které mohou vést až k ucpání močovodů. Postižení vejcovodů vede k falešné snášce, kdy k ovulaci dochází, ale vajíčko ve žloutkové kouli vejcovodem neprochází. Zůstává v dutině tělní. Neprůchodnost vejcovodů může vést ke vzniku žloutkové peritonitidy. Vejcovody se zkracují a zmenšují (atrofie). Atrofií mohou být postiženy také vaječníky.

Atrofie je zmenšení fyziologicky vyvinutého orgánu nebo tkáně.

Hypoplazie je neúplné vyvinutí orgánu do jeho fyziologické velikosti při vývoji.

Přesný průkaz je možný pomocí metody PCR-RT nebo prostřednictvím izolace viru v laboratorních podmínkách.

Terapie

Účinná léčba není k dispozici. Terapie může být pouze podpůrná. Sekundární bakteriální infekci lze zabránit podáním antibiotik.

Prevence

Preventivní opatření spočívají v dobrém zdravotním stavu drůbeže a v udržování odpovídající zoohygieny chovu. Důležitým nástrojem k prevenci nejen tohoto onemocnění je ve velkochovech dodržování turnusového systému chovu, kdy po každém vyskladnění se provádí mechanická očista, dezinfekce a desinsekce chovných zařízení. V malochovech má význam chovat mladou a dospělou drůbež, od které se mohou kuřata infikovat, odděleně.

K dispozici je vakcína, která však pro malochovatele není příliš užitečná a účinná. U viru dochází ke vzniku nových typů viru. Vakcína účinná proti jednomu typu viru není účinná vůči jinému. Navíc vakcína poskytuje pouze krátkodobou ochranu.

Při využití živé vakcíny je riziko nákazy sousedního hejna, pokud není očkováno vůči stejnému typu.

 

INFEKČNÍ BURSITIDA

Jedná se o vysoce kontagiózní onemocnění, které postihuje hlavní mízní orgán u drůbeže, a to Fabriciovu burzu. Způsobuje akutní onemocnění u kuřat, které vede k imunosupresi.  Infekční bursitida je ekonomicky závažné onemocnění.

Druhotný název tohoto onemocnění je nemoc Gumboro.

Původce: virus z čeledi: Birnaviridae, rod: Avibirnavirus

RNA virus, který je velmi odolný ve vnějším prostředí. Značně rezistentní je také vůči dezinfekčním prostředkům.

Výskyt

Infekční bursitida je celosvětově rozšířené onemocnění. 

Poprvé se onemocnění objevilo v oblasti Gumboro v USA v roce 1957.

Vnímavost a zdroj infekce

Zdrojem infekce jsou nemocná zvířata, která šíří virus trusem. Vůči onemocnění jsou citlivá kuřata.  Zpravidla onemocnění celé hejno, a to v krátkém časovém úseku.

Přenos infekce

K přenosu infekce dochází přímým i nepřímým kontaktem prostřednictvím kontaminovaného krmiva, vody, ale také skrze pracovní pomůcky. Mechanicky může přenášet virus také člověk (oblečení) a rovněž živočichové (hmyz nebo potkani).

Patogeneze

Tento neobalený virus se množí v bílých krvinkách. Napadá nezralé B-lymfocyty, které jsou zodpovědné za tvorbu protilátek. Virus způsobí destrukci lymfocytů nejen v rozvíjející se Fabriciově burze, ale také v dalších lymfatických orgánech. Schopnost tvořit protilátky je silně narušena a organismus se dostává do závažné imunosuprese. Stává se tak velice citlivým vůči všem možným infekčním agens. Onemocnění u něj mohou vyvolat i běžné oportunní infekce.

Klinické příznaky

Onemocnění může probíhat bez klinických příznaků nebo v akutní formě. Klinicky se onemocnění projevuje vždy u kuřat starších 3 týdnů věku. U mladších jedinců se nevyskytuje. Nejvíce bývají postižena kuřata ve věku od 3 do 6 týdnů. V tomto období je Fabriciova burza u ptáků nejaktivnější.

Od 16. týdne věku Fabriciova burza atrofuje.

U kuřat dochází ke slabosti a apatii. Nejsou ochotny se pohybovat, kulhají a často pouze polehávají. Kuřata mají rozčepýřené peří a objevuje se u nich vodnatý průjem. V okolí vyústění kloaky bývá peří trusem znečištěné. Průjem má bílé zbarvení, což je dáno množstvím urátů, které jsou v trusu obsaženy. 

Oblast kloaky bývá navíc postižena zánětem a kuřata si ji vzájemně klovají. V konečném stádiu kuřata hynou celkovým vyčerpáním. Mortalita je dána virulencí daného kmene viru.  V případě, že onemocnění přežijí, rychle se zotavují a rovněž imunitní funkce se po čase obnovují.

Subklinický průběh onemocnění je závažnější a postihuje kuřata do 3 týdnů věku. Kuřata, která nejsou chráněna imunitou zprostředkovanou od nosnic, jsou postižena tímto onemocnění bez viditelných klinických příznaků.  V důsledku destrukce lymfocytů, se u kuřat projevuje silné oslabení imunity organismu, které vede k vyšší citlivosti vůči infekčním agens, viz výše. U jedinců (ve věku 3 až 6 týdnů) může onemocnění probíhat také subklinicky. Projevuje se u nich zaostáváním v růstu a sníženými hmotnostními přírůstky. Imunosuprese však u nich zpravidla odezní a ptáci se mohou úplně zotavit – v případě, že neonemocní jinou závažnou chorobou.

Patologické nálezy

Při pitvě je viditelné zánětlivé zvětšení Fabriciovy burzy. Mohou být patrné krváceniny. Zánětlivé změny jsou patrné i v okolí. Lze pozorovat záněty střeva, různé stupně zánětlivého postižení ledvin (nefritidy) a záněty nervové pleteně nohou (příčina kulhání). V pozdějším stádiu dochází u Fabriciovy burzy k atrofii. Je zmenšená, šedá a tuhá.

Diagnostika

Pro onemocnění je charakteristické prudké vzplanutí v celém hejnu, kdy klinicky patrné je ve věku 3 až 6 týdnů.  Morbidita je téměř 100 %, mortalita bývá nízká, u většiny jedinců dojde k zotavení.

Pro potvrzení klinických příznaků se odebírá vzorek změněné Fabriciovy burzy, který se vyšetřuje kultivací na kuřecích embryích nebo prostřednictvím PCR- RT.

Terapie a prevence

Léčba neexistuje. Výskyt tohoto onemocnění v chovu není snadné potlačit. Pokud se jednou objeví, má tendenci znovu vzplanout i po úplné depopulaci chovu a dezinfekci.  Proti infekční bursitidě existuje vakcína.


Účinnost očkování ovlivňuje imunita hejna. Při vakcinaci se musí provádět serologické vyšetření, aby se určilo, zda došlo k dostatečnému navození imunity (hladina protilátek) v daném hejnu.


 

INFEKČNÍ ENCEPHALOMYELITIDA

Aviární encefalomyelitida je vysoce kontagiózní onemocnění, které postihuje především kuřata. Jedná se o onemocnění s afinitou k nervovému aparátu. Charakteristickým klinickým příznakem je třes. Druhotný název pro toto onemocnění je tak epidemický tremor. Jedná se o ekonomicky závažné onemocnění, které způsobuje přímé ztráty na kuřatech, sníženou produkci nosnic a sníženou líhnivost.

Původce: virus z čeledi: Picornaviridae, rod: Tremovirus

Malý RNA virus, který je odolný ve vnějším prostředí a rezistentní vůči tukovým rozpouštědlům.

Výskyt

Poprvé se infekční encefalomyelitida objevila v roce 1930 v USA.

Onemocnění je aktuálně rozšířeno po celém světě.

Vnímavost

Vůči onemocnění je vnímavá hrabavá drůbež. Citliví jsou také holubi, husy nebo kachny. Klinické příznaky jsou ale patrné pouze u kura domácího, a to zejména u kuřat (do 6 týdnů věku).

Přenos a zdroj infekce

K přenosu dochází přímým i nepřímým kontaktem skrze kontaminované krmivo, vodu nebo různé předměty. Nemocná zvířata vylučují virus trusem. Infikovaná podestýlka je tak významným zdrojem této infekce. Uplatňuje se rovněž vertikální přenosprostřednictvím vajec. Významným přenašečem jsou infikované nosnice bez klinických příznaků, které snáší vejce obsahující virus. Vylíhlá kuřata jsou pak v líhni zdrojem infekce pro ostatní.

Klinické příznaky

Onemocnění má závažnější průběh u kuřat. Mortalita u nich může být velmi vysoká. 

Nejčastěji probíhá onemocnění ve věku od 2 do 4 týdnů.

Kuřata jsou oslabená, trpí průjmy a objevují se u nich nervové příznaky. Charakteristickým klinickým příznakem je u kuřat epidemický tremor, který se projevuje výrazným třesem v oblasti hlavy a krku. Kuřata trpí poruchou koordinace (ataxie) a záchvaty křečí.  V důsledku poškození mozku se dostavují paralýzy. Kuřata leží na boku a hynou v důsledku celkového vyčerpání. V případě, že přežijí, zůstávají zakrslí a mají trvalé následky. Přetrvává u nich kulhání a vyvíjejí se zákaly čočky, které vedou ke slepotě na jednom nebo obou očích.

U dospělé drůbeže se onemocnění projevuje pouze mírnými klinickými příznaky. U nosnic může v období virémie docházet k poklesu snášky (o 5 až 30 %) Pokles snášky není tak výrazný jako u jiných onemocnění. Snadno přehlédnutelné jsou u slepic příznaky oslabení a někdy může docházet, stejně jako u kuřat, k zakalení čočky, které vede k oslepnutí. Po 5 až 14 dnech je u slepic snáška obnovena a pokud nebyl postižen zrak, dochází k úplnému uzdravení nosnic. 

Diagnostika

Diagnostika je možná histologickým vyšetřením postižené tkáně – mozek. Pro vyšetření je možné použít také serologických metod.

Příznaky jsou obdobné jako u nutriční encefalomalácie.

Terapie a prevence

Léčba neexistuje. K dispozici je vakcína. Očkování se provádí ve velkochovech i v malochovech. Vakcinují se kuřice před zahájením snášky.

3 týdny po vakcinaci má kuřice dostatek protilátek, aby byla proti onemocnění chráněna po celé snáškové období.
Často se využívá kombinovaná vakcína proti aviární encefalomyelitidě a neštovicím u drůbeže.

VIROVÁ ARTHRITIDA/TENOSYNOVITIDA

Reovirová artritida je kontagiózní onemocnění hrabavé drůbeže, které postihuje klouby, šlachy, šlachové pochvy, ale také srdeční svalovinu.

Původce: virus z čeledi Reoviridae, rod: Reovirus

Virus je odolný vůči teplotě a tukovým rozpouštědlům.

Výskyt

Onemocnění bylo poprvé detekováno v roce 1957 v USA.

Jedná se o celosvětově rozšířené onemocnění. Výskyt tohoto onemocnění představuje ekonomické ztráty v chovech brojlerů zejména kvůli zvýšené mortalitě, sníženým přírůstkům a zvýšenému počtu konfiskací při porážce.

Vnímavost

Přirozeně se reoviry vyskytují u celé řady druhů ptáků. Projev reovirové artritidy byl však zaznamenán pouze u kura domácího a krůt. Vyšší citlivost vůči tomuto onemocnění je u kuřat masného typu. Nejvnímavější jsou jednodenní kuřata. U mladých kuřat je průběh onemocnění nejzávažnější.

Přenos a zdroj infekce

K přenosu infekce dochází nejčastěji přímým kontaktem nebo nepřímo prostřednictvím kontaminovaného prostředí. Zdrojem infekce je trus nemocných zvířat. Přenos je možný i vertikálně.

Při vertikálním přenosu dochází k zabití embrya nebo se pak líhnou kuřata, která jsou zdrojem infekce pro celé hejno.

Patogeneze

Reoviry byly prokázány jak u zdravé, tak nemocné drůbeže. Patogenita je ovlivněna dávkou viru, způsobem infekce, virulencí viru, ale také odolností jedince a přítomností sekundárních infekcí.

Průběh onemocnění může být komplikován a je závažnější 
při společné infekci reoviru s Mycoplasma synoviae nebo s kokcídiemi.

Po infekci orální nebo respirační cestou pronikají reoviry do jater, odkud se šíří co celého těla. Virus má tendenci přecházet do kloubů, kde přežívá i v přítomnosti protilátek. K vylučování viru dochází trusem. Významným spouštěcím faktorem je stres, který může vést k rozvoji reovirové artritidy i u starších věkových kategorií drůbeže nebo vzplanutí dosud subklinického projevu artritidy u zvířat.
Morbidita se pohybuje od 1 až do 90 %. Mortalita bývá nízká.

Klinické příznaky

Onemocnění má chronický průběh a často probíhá i zcela bez příznaků. Klinicky se objevují potíže pohybového systému.

Reovirová artritida se nejčastěji vyskytuje u brojlerů ve věku 4-7 týdnů a u krůt ve věku 5-8 týdnů.

Ptáci jsou obvykle v dobré kondici, ale odmítají se pohybovat, mají tendenci nadlehčovat postiženou končetinu. Mohou být letargičtí a vyčerpaní. Pravděpodobně i v důsledku sekundární bakteriální infekce se objevuje tzv. stunning syndrom. Na hlezenních kloubech (tarzometatarzální klouby) jsou patrné otoky. Otoky jsou postižena také chodidla. Zvířata kulhají. Ačkoliv jejich výživný stav je dobrý, zaostávají v růstu.

U starších chovných kohoutů může být zaznamenána ruptura šlachy dvouhlavého lýtkového svalu (m. gastrocnemius) a někdy i ruptura šlach ohybačů a natahovačů prstů. Kohouti se pohybují kolébavě v důsledku nepohyblivosti kloubů. 

Subklinický průběh onemocnění se zjišťuje až na jatkách, a to nálezem zduřelých kloubů a šlach na porážce.

Patologické nálezy

Akutní průběh se projevuje zánětlivými změnami v oblasti šlach končetin. Hlezenní kloub bývá naplněn větším množstvím výpotku. Na synoviální bláně mohou být patrné krváceniny. V chronickém stádiu jsou viditelné nálepy fibrinu, srůstání šlachových pochev a tvrdnutí. Kalcifikace vede ke ztrátě pružnosti a rupturám (prasknutí) šlach.

Na orgánech se mohou vyskytovat nekrotická ložiska, především na játrech, slezině nebo i v myokardu. 
Na ledvinách jsou rovněž zánětlivé změny (nefritidy).

Diagnostika

Diagnostika je založena na základě klinických příznaků a pitevního nálezu. Hlavním příznakem je kulhání. Na šlachách je viditelné typické zduření (ohýbače prstů a natahovače prstů). Pro konečnou diagnózu je nezbytná izolace a identifikace původce. 
Při hodnocení výsledků je nutné počítat s přirozeným výskytem reovirů v populaci drůbeže.

Terapie a prevence

Léčba neexistuje. Prevence spočívá v dodržování odpovídající zoohygieny chovu. Důležitým nástrojem k prevenci nejen tohoto onemocnění je také dodržování turnusového systému chovu, kdy po každém vyskladnění se provádí mechanická očista, dezinfekce a desinsekce chovných zařízení.

Vakcinace se provádí u kuřic, což zajišťuje v budoucnu přenos imunity i na kuřata. Vzhledem k výskytu velkého počtu sérotypů reovirů, které se u ptáků přirozeně vyskytují, není chráněnost vakcinovaných zvířat jednoznačná.

INKLUZNÍ HEPATITIDA

Jedná se o kontagiózní onemocnění postihující kura domácího, které způsobuje náhlé úhyny mladých kuřat.  Charakteristickým patologickým nálezem tohoto onemocnění je zánětlivé a nekrotické postižení jater. Mikroskopicky jsou pak patrné intranukleární inkluze v jaterních buňkách. Onemocnění může být doprovázeno anémií, krváceninami, respiračními a dýchacími příznaky

Původce: virus z čeledi Adenoviridae, rod: Aviadenovirus

Aviární adenoviry jsou rezistentní vůči dezinfekčním prostředkům a celá řada kmenů je termostabilní. 
Virus existuje v různých sérotypech.

Výskyt

Nemoc byla poprvé detekována v 70. letech 20. století. Adenoviry jsou u drůbeže široce rozšířené. Vyskytují se u nemocných i zdravých jedinců. Výskyt tohoto onemocnění je ovlivněn imunosupresí.

Spouštěcím faktorem bývá onemocnění způsobené infekční burzitidou 
nebo vertikálně přenesenou infekční anémií kuřat.

Vnímavost a zdroj infekce

K onemocnění jsou citliví kromě kura domácího také holubi, krůty a další druhy ptáků. Vůči onemocnění jsou citlivé hlavně mladá kuřata. Do prostředí se virus vylučuje trusem a sekrety dýchacích cest.

Přenos infekce

K přenosu onemocnění dochází horizontální i vertikální cestou. Nejčastěji se drůbež nakazí perorálně. Schopnost viru dlouhodobě přežívat ve vnějším prostředí vede k vysokému riziku infekcí a také reinfekcí jedinců v hejnu.

Patogeneze

Rozvoj onemocnění ovlivňuje virus, hostitel (věk, imunita) i prostředí (zoohygiena, sekundární infekce). Po průniku do organismu se adenoviry primárně množí ve sliznici střeva a v dýchacích cestách. Pomnožují se v jádrech vnímavých buněk za vzniku intranukleárních inkluzí. Většina slepičích adenovirů není schopna hemaglutinace na rozdíl od savčích adenovirů.

Klinické příznaky


Klinické příznaky mohou být různorodé. Časté bývá latentní stádium infekce.

Kuřata bývají oslabená, objevuje se u nich inapetence a rozdíly v hmotnostních přírůstcích. Mohou být pozorovány mírné průjmy a respirační příznaky. U kuřat ve věku 3-10 týdnů se rozvíjí anemie v důsledku krvácenin. Celkové vyčerpání vede k náhlým úhynům až u 20 % jedinců. Samotné onemocnění trvá do 3 týdnů a poté následuje spontánní uzdravení. U nosnic je patrný pokles snášky, který není nijak výrazný (o 10 %). Po 2 týdnech se snáška vrací k normální produkci.

Postmortální nález

Při pitvě je na těle patrná celková anémie. Na první pohled jsou zvětšené játra, která mají žluté zbarvení a jsou skrvnitá. Viditelné jsou na játrech drobné (petechie) nebo plošné krváceniny, které lze vidět i v podkoží nebo ve svalovině. Dochází k atrofii lymfatických orgánů. Fabriciova burza je zmenšená. Ledviny jsou anemické.

Mikroskopicky jsou pozorovatelné bazofilní intranukleární inkluze v hepatocytech (v počátečním stádiu onemocnění).

Diagnostika

Průkaz je založen na patologických nálezech zjištěných při pitvě. Význam má také využití serologického a virologického vyšetření. Vzorky se odebírají z části střev, trusu nebo z dýchacích cest. Ze serologických metod se využívá imunofluorescenční test nebo ELISA. Průkazné jsou také inkluze pozorovatelné v rámci histopatologického vyšetření pod mikroskopem. Kultivace se provádí v buněčných kulturách nebo na kuřecích embryích.

Terapie a prevence

Léčba neexistuje. Prevence spočívá v odpovídající zoohygieně chovu a také v kvalitní výživě chovaných zvířat. Vakcinace z důvodu vysokého počtu sérotypů není propracována. Význam má prevence vůči onemocněním, které vyvolávají imunosupresi. Na potlačení průběhu tohoto onemocnění má pozitivní vliv přítomnost protilátek (získaných vakcinací) proti infekční burzitidě.

 

ADENOVIROVÁ SALPINGITIDA

Adenovirová salpingitida je vysoce kontagiózní hromadné onemocnění kura domácího, které se klinicky projevuje pouze u nosnic, a to poklesem snášky a zhoršenou kvalitou vaječné skořápky.

Salpingitida je zánět vejcovodu, který postihuje dělohu, 
kde se tvoří skořápka nebo postihuje zánětem vejcovod v celém jeho průběhu.  

Původce: virus z čeledi Adenoviridae

Původcem je původně kachní adenovirus.

Ptačí adenovirus způsobující toto onemocnění se od ostatních odlišuje schopností aglutinovat ptačí erytrocyty. Savčí erytrocyty není schopen hemaglutinovat.

Výskyt

Onemocnění se poprvé objevilo v 80. letech v Holandsku. 

Vyskytuje se v celé řadě států, včetně České republiky. Onemocnění se objevuje v malochovech i ve velkochovech.

Vnímavost a zdroj infekce

Přirozeným rezervoárem tohoto viru jsou vodní ptáci. U kachen a hus se však klinicky neprojevuje. Kur domácí není přirozeným hostitelem tohoto viru. Klinicky se onemocnění projevuje až u nosnic v produkčním věku. Těžší plemena nosnic a nosnice produkující hnědá vejce jsou postiženy častěji než slepice produkující bílá vejce.

Přenos a zdroj infekce

K přenosu infekce dochází u kura domácího především vertikální cestou. Virus infikuje kuřata již transovariálně. Díky vysoké nakažlivosti viru se virus v hejnu rychle šíří. K horizontálnímu přenosu dochází omezeně, kdy se nosnice nakazí přímo mezi sebou nebo perorálně kontaminovaným krmivem nebo vodou. K tomu dochází nejčastěji v klecových chovech nebo na podestýlce. Zdrojem infekce jsou zde pak sekrety a trus infikovaných nosnic.

Patogeneze

Po průniku do organismu je virus lokalizován ve vejcovodu. Množí se v děložní sliznici. Způsobuje zde zánět, který se následně rozšiřuje i do dalších částí vejcovodu. Na rozdíl od jiných ptačích adenovirů se nemnoží ve sliznici střevní. K vylučování trusem dochází vlivem jeho kontaminace exsudátem z vejcovodu.

Klinické příznaky

Klinické příznaky se objevují až u nosnic v produkčním věku, a to v období, kdy dochází k zahájení snášky.  U vertikálně infikovaných kuřat se klinické příznaky neprojevují. Prvními příznaky tohoto onemocnění jsou depigmentace a zdrsnění vaječné skořápky. Nosnice produkují vejce s tenkou a měkkou skořápkou, bílek může být vodnatý. V důsledku postižení tvorby skořápky v děloze, může být vejce i bez skořápky pouze s tenkou podskořapečnou blánou.

Krátce po výskytu změněných vajec dochází u nosnic k rychlému poklesu snášky (až o 50%), což trvá 2-10 týdnů. V jiných případech se objevuje opožděný nástup snášky a je také pozorována trvale nízká snáška.

Oplozenost a líhnivost u nezměněných násadových vajec není porušena, vejce se změněnou skořápkou se vyřazují. 

Průběh onemocnění je dán věkem a imunitou nosnic. Slepice neimunní vůči tomuto onemocnění vykazují dlouhodobý pokles snášky doprovázený předčasným pelicháním. Jiné klinické příznaky nejsou u nosnic pozorovány. Výjimečně se může objevit inapetence nebo průjem.

Diagnostika

Typickým klinickým příznakem je pokles snášky a změněná kvalita skořápek. Při pitvě nebývají nálezy výrazné, pokud není přítomná i bakteriální infekce. Na vaječnících a vejcovodech může docházet k atrofii. Pro laboratorní průkaz viru je nejvhodnější buněčná kultura z kachních nebo husích vajec. Lze provést průkaz protilátek prostřednictvím serologických metod.

Diferenciální diagnostika

Příčiny zánětu vejcovodu jsou vždy infekční a kromě adenovirové salpingitidy, primárním patogenem vejcovodu, může být infekční bronchitida nebo Newcastleská choroba. 
Z bakteriálních infekcí může salpingitidu vyvolat mykoplasmóza, salmonelóza nebo cholera drůbeže. Poruchy snášky může vyvolat také nedostatek vápníku v krmné dávce.

Terapie a prevence

Léčba neexistuje.V důsledku možného vertikálního přenosu je třeba předejít infekci vyvíjecích se vajec a používat násadová vejce ze zdravých chovů. Horizontálnímu přenosu lze zabránit odpovídající úrovní zoohygieny chovu. Význam má u tohoto onemocnění chovat odděleně různé věkové kategorie kura domácího a vodní drůbeže.

V rámci prevence existuje vakcína, která se aplikuje kuřicím před začátkem snášky.

Očkování se provádí mezi 14.-18. týdnem věku kuřic – nejpozději 3 týdny před začátkem snášky.

Vakcínou navozená imunita je celoživotní a redukuje množství vylučovaného viru. Vakcíny chrání celoživotně před infekcí a redukují množství vylučovaného viru. Protilátky se přenáší i na kuřata a chrání je tak v prvních týdnech života