ÚVODNÍ STRÁNKA

KRÁLÍCI

Úvod

Anatomie a fyziologie králíků

Způsoby chovu králíků

Virové choroby 

Bakteriální choroby

Mykotická onemocnění 

Ektoparazitózy

Endoparazitózy

Prevence inf. onemocnění

Neinfekční choroby králíků

Ke stažení














Způsoby chovu králíků


Velkochov králíků

Malochov králíků


Rozlišujeme extenzivní a intenzivní chovy králíků.

Intenzivní chov králíků se v Evropě začal rozvíjet v 60. až 70. letech 20. století.

Velkochov králíků

probíhá zpravidla ve velkých tunelových halách, které jsou většinou bez oken a je zde tak možné plně regulovat podmínky chovného prostředí. Chovatel může ovlivňovat úroveň osvětlení, teplotu, vlhkost i proudění vzduchu. Chovní králíci a výkrmoví brojleři mohou být chování samostatně nebo společně, což je méně výhodné kvůli rozdílným biologickým potřebám králíků (samice a rostoucí mláďata).

V chovech králíků se stejně jako v chovech prasat nebo drůbeže uplatňuje turnusový systém chovu. Je možné jej uplatňovat díky inseminaci, kdy se samice zapouští ve stejnou dobu. Lze tak získat skupinu králíčat stejného věku, která se pak umisťují do výkrmu.

V intenzivních chovech se králíci chovají v klecích, které jsou rozděleny dle kategorií. Chovné samice a samci jsou umisťováni do klecí individuálně.  Pro odchov a výkrm se využívají klece pro skupinové ustájení.

U brojlerových králíků by hustota osazení na konci výkrmu neměla překročit 45 kg/ m2.

Klecové technologie mohou být řešeny jako jednopodlažní nebo vícepodlažní. Jedno-etážové klece se využívají hlavně u chovných zvířat. Více-etážové klece jsou vhodné zvláště pro výkrm králíků. Mezi jednotlivými řadami kleci jsou manipulační chodby. Krmení i napájení bývá automatizováno. U brojlerových králíků se ke krmení využívá kompletní granulovaná krmná směs.

Podlahy jsou ve velkochovech králíků nejčastěji bezstelivové. Představují nejjednodušší prevenci šíření možný infekčních onemocnění. Navíc odpadá nutnost výměny podestýlky. Používají se roštové podlahy, které však mohou vést k tvorbě otlaků u těžších a krátkosrstých plemen. Před porodem je nutné samicím umisťovat do klece budník, aby nedošlo k propadnutí králíčat skrze rošty. Budník bývá ze dřeva nebo z plastu a je vystlán podestýlkou. Podlaha je u roštových podlah dvojitá. Pod samotným roštem je nepropustná podlaha se spádem, která umožňuje odvod moči a výkalů do sběrné jímky.

K zabránění otlaků může být přední část kotce z pevné podlahy nebo samotný rošt může být opatřen pogumováním.

Malochov králíků

V extenzivních chovech jsou králíci chování zpravidla ve venkovních králíkárnách nebo ve vnitřních králíkárnách obdobně jako ve velkochovech, ale v menším měřítku.

Venkovní králíkárny tvoří několik kotců v řadě s různým počtem pater. Díky otevřené přední stěně jsou tyto králíkárny dobře odvětrávány. Nevýhodou tohoto ustájení je ale nemožnost regulovat podmínky prostředí, kdy především v horkých létech a v zimě se mohou dostávat králíci do teplotního stresu, což ovlivňuje jejich reprodukci.

Obr. č. 1: Venkovní králíkárna

                    
           
              Obr. č. 2:
Velikost skupiny v kotci                                                  Obr. č. 3: Přístup k čisté a funkční napáječce

Negativně jsou ovlivněny také přírůstky u výkrmových králíků. Vnitřní králíkárny v malochovech poskytují králíkům lepší ochranu před nepřízní počasí, ale potýkají se s problémem vysoké vlhkosti, obtížným odvětráváním a vyšším rizikem respiračních infekcí. Určitým kompromisem mezi vnitřním a venkovním ustájením jsou králičince, kdy jsou králíci v králíkárně, která je umístěna pod přístřeškem ze tří stran uzavřeným. 

Teplotní podmínky jsou zde příznivější a je zde lepší odvětrávání než ve vnitřních králikárnách. Pro drobnochovatele a chovatele zájmových králíků je možné využít pro letní období voliér nebo přenosných výběhů.  Takovéto výběhy musí být vždy dobře uzavřeny, aby se zabránilo napadení králíků jinými domácími zvířaty nebo zvířaty volně žijícími.

V malochovech je nejstarším a nejpoužívanějším systémem ustájení chov na podestýlce.

Na pevných plných podlahách nejčastěji ze dřeva se přistýlají dřevěné hobliny, pelety nebo kvalitní sláma. Za nevhodné lze považovat piliny, které mohou dráždit respirační trakt králíků. 

Stelivo pomáhá simulovat přirozené podmínky prostředí králíků a v zimním období napomáhá regulovat klima kotců. Nevýhodou tohoto systému ustájení je spotřeba stelivového materiálu, nutnost pravidelné výměny steliva a riziko přenosu a perzistence infekčních onemocnění. V intenzivních chovech je chov na podestýlce z pohledu zoohygieny i ekonomiky nemožný.

V malochovech lze také využít systém roštových podlah, které se s ohledem na udržování maximální hygieny využívají v klecových systémech intenzivních chovů – viz výše.

V malochovech jsou roštové podlahy využívány zřídka.

V zahraničí, a to zejména u výstavních králíků se využívá vanového systému podlah, kdy se do klece vkládá plastová vana, která se plní podestýlkou. Čištění kotce lze provádět velmi rychle. Králík se přemístí do připravené druhé vany s čistou podestýlkou a původní vana v kotci se vysype, vymyje a připraví na další použití. Tento systém má velký hygienický potenciál.

Chov králíků v domácnosti 



Obr. č. 4 Chovné zařízení pro zakrslého králíka v domácnosti



Obr. č. 5: Vybavení klece králíka v domácnosti


 

Obr. č. 6: Vhodný úkryt pro králíka

                          

        Obr. č. 7: WC pro králíka v domácnosti                                                  Obr. č. 8: Riziko otravy pokojovými rostlinami                     



  Obr. č. 9: Přepravní box pro králíky


Obr. č. 10: Oddělený chov samce a samice králíka v domácnosti


Obr. č. 11: Pet králík na vodítku