RFLP – restrikční reakce
RFLP (restriction fragment length polymorphism, polymorfismus délky štěpných fragmentů) je metoda, jejíž podstatou je enzymatické štěpení molekul DNA ve specifickém štěpném (restrikčním) místě enzymem, který se nazývá restrikční endonukleáza.
Princip
Každý typ restrikční endonukleázy štěpí cílovou DNA v různých místech, v závislosti na sekvenci DNA. Po rozdělení vzniklých fragmentů pomocí gelové elektroforézy lze na základě velikosti a počtu fragmentů sledovat rozdíly ve studovaných sekvencích, tzv. polymorfizmy. Polymorfizmy v délkách restrikčních fragmentů jsou způsobeny přestavbami (např. inzercemi, delecemi a substitucemi bazí) ve studované sekvenci, které způsobí změnu počtu restrikčních míst.

Obr.: Příklad restrikční endonukleázy HaeIII a jejího štěpného místa
Průběh
- příprava reakční směsi (produkt PCR a specifická restrikční endonukleáza v určitém vhodném poměru)
- inkubace 37 °C 1h
- analýza štěpných fragmentů DNA na agarózovém gelu a vyhodnocení výsledků
Využití
Tato metoda může být využita např. k určení pohlaví u ptáků (bude prakticky prováděno na cvičeních), určení otcovství (test paternity), v kriminalistice k identifikaci osob, studiu polymorfismu a příbuznosti jedinců, druhů (př. studium příbuznosti člověka a ostatních primátů), porovnání virulence, kmenů nebo serotypů různých původců infekčních onemocnění.

Obr.: Určení otcovství na základě metody RFLP: DNA je izolovaná např. z buněk bukální sliznice a využita k amplifikaci specifické sekvence. Produkt amplifikace (amplikon) je následně rozštěpen enzymem a výsledné fragmenty jsou separovány gelovou elektroforézou. Výsledné fragmenty lze využít k vyloučení nebo potvrzení otcovství.
O zavedení metody se zasloužil Alec Jeffreys
Tyto výukové materiály byly spolufinancovány Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

OPVK
Veterinární a farmaceutická univerzita BrnoPalackého 1/3, 612 42 Brno
tel.: +420 54156 1111
IČ 62157124