Etologie - biologická věda, která se zabývá chováním živočichů.
Termín "etologie" byl použit již v 18. stol. ve francouzské akademii věd biologem G. Saint-Hillarym jako termín pro označení života zvířat v daném prostředí, což dnes odpovídá termínu "bionomie".
Historie poznávání zvířat byla vždy spojena s poznáváním jejich chování. Již z období 34 tis. až 10 tis. let př. n. l. jsou známy kresby zvířat, na kterých člověk zachytil chování zvířat při lovu. Základem poznání chování zvířat je popis všech zjistitelných aktivit - projevů.
Chování zvířat bylo využito při domestikaci jednotlivých druhů.
Při chovu zvířat v zajetí se chování zvířat může stát ukazatelem vhodnosti nebo nevhodnosti použité technologie, či jejich prvků, zejména tam, kde se uplatňuje řada nových a netradičních forem chovu (Hrouz, J. Etologie hospodářských zvířat. 1. vyd. Brno: MZLU, 2000).
Znalost chování zvířat se výrazně uplatňuje při ochraně zvířat v přírodě a u vzácných a ohrožených druhů i při jejich návratu (reintrodukci) do volné přírody. Znalost chování má velký význam i při reprodukci genofondu vzácných druhů v zoologických zahradách (Veselovský, Z. Etologie Biologie chování zvířat. 1. vyd. Praha: Academia, 2005).
Etologie se postupně stala interdisciplinárním oborem vycházejícím z několika biologických disciplín, jakými jsou zoologie, fyziologie, genetika a ekologie. Dnešní etologické disciplíny představuje přehledně následující graf (Franck, D. Etologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1996):
V současné době se etologických poznatků využívá i k ochraně a zajištění pohody (welfare) zvířat v zemědělských chovech, laboratorních zvířat a zvířat v zoologických zahradách (Veselovský, Z. Etologie Biologie chování zvířat. 1. vyd. Praha: Academia, 2005).