ÚVODNÍ STRÁNKA


Poruchy chování koček

Původ

Životní prostor koček

Nejčastější poruchy chování





















Ke stažení














Poruchy chování koček 

Nejčastější poruchy chování

Poruchy eliminačního chování

Značkování

Četnost poruch chování koček
graf

Značkováním rozumíme sprejování malého množství moči na vertikální objekty ve stoje nebo, méně často, na horizontální povrchy v podřepu. Jedná se o instinktivní chování, volně žijící kočky značkují jako přirozený způsob označování teritoria. U domácích koček a kocourů slouží pro vzájemnou komunikaci, předávání informací podobně jako otírání tváře a škrábání.

Z evolučního hlediska má značkování význam pro koordinaci prostorových pohybů koček, aby se zabránilo nežádoucímu přímému kontaktu s jinými kočkami. Má význam pro reprodukční chování a přilákání společníků.

Značkování v domácnosti je velmi závažný problém, dochází ke zničení vybavení bytu, zničení oděvů (boty, oblečení) a nepřijatelný je i přetrvávající odér. Kočka po značkování normálně močí do kočičího WC.

Při vertikálním značkování si kočka nejprve vybere svislý povrch (nábytek, stěna), očichá místo, pak následuje „zapření se“ do podlahy, freezing, otočení ke stěně, zaujme rovný postoj, ocas zdvižený, pozorujeme chvění špičky ocasu a vypustí horizontálně proud moči. Při značkování horizontálních předmětů je v podřepu, stejně jako u normálního močení.
U značkování na horizontální povrchy je potřeba odlišit, zda se nejedná o onemocnění močových cest nebo tak kočka reaguje na znečištěné, plné kočičí WC. Může být problém odlišit postoj při značkování horizontálních ploch a při normální urinaci. Je třeba specifikovat objekt, na který je značkování/urinace prováděna. Množství moči při značkování není indikátorem. Kastrované kočky obvykle značkují méně, značkuje jen asi 10 % kastrovaných kocourů a 5 % kastrovaných koček. Kočky značkují především v období estru.


Příčiny značkování:

Při řešení tohoto problému je třeba nejprve zjistit:

-        dobu trvání tohoto problému

-        zda má kočky přístup ven

-        zda kočka žije ve společnosti jiných koček, a jaké je její postavení

-        očekávání, flexibilitu a spolupráci majitele

-        finanční možnosti

Nejprve je třeba zjistit, zda je u dané kočky splněno 5 pilířů.

Mezi příčiny tohoto chování patří hormonální vliv, proto je častější u kocourů. Existují zde vrozené predispozice, genetické rozdíly. Někteří neznačkují vůbec, jiní značkují i po kastraci.

Vliv mají zejména sociální stimuly, jiné kočky v domácnosti nebo nová kočka anebo nový pes v domácnosti. Stimulačně může působit i pozorování koček venku. V „multi-cat“ domácnostech značkující kočky představují asi 71 %, neznačkující kočky (21 %). Je třeba, aby došlo k ustanovení systému „sdílení času a prostoru“.

Dalším stimulem je stres, který může vyvolat návštěva nebo neznámý předmět v domě, změna životního stylu domácnosti/rodiny, přestěhování, noví/odešlí členové rodiny, zvýšení úzkosti nebo nervozity jako následek po potrestání po značkování (úzkost). Samo značkování vede ke snížení stresu či úzkosti a zvyšuje sebejistotu kočky nebo kocoura.

Jak postupovat pokud kočka značkuje


Terapie značkování

V případě, že je značkování způsobeno faktory prostředí a sociálními.

Identifikovat stresor, příčinu. Vyloučit zdravotní příčiny. Zrekonstruovat 5 pilířů. Optimalizovat stav kočičích WC. Vyčistit správně místa, kde kočka značkovala, zamezit na tato místa přístup. Případně provést další terapii za pomoci feromonů.

Optimalizace kočičího WC

Platí, že počet záchodků rovná se počet koček + 1. Pokud má domácnost více pater, zajistit nejméně 1 záchodek na každé patro. Umístit je dále od misky na vodu a krmení. Neumísťovat WC do míst se zvýšeným pohybem – např. chodby, vchody, okna, klapky, aby kočky měly klid při eliminaci. Záchodek musí být dostatečně velký (1,5x délka kočky od čumáku po kořen ocasu), krytý nebo otevřený (kočky častěji preferují otevřený). Vrstva podestýlky musí být dostatečná – nejméně 3-4 cm. Čistit záchodek 2x denně, kompletně vyprázdnit 1x týdně. Nepoužívat steliva s deodoranty.

Terapie značkování

Eliminovat sexuálně motivované značkování. Identifikovat stresor. Použít na místech kde značkuje feromony (Feliway). Ustanovit 5 pilířů. Zvážit výživové doplňky určené proti stresu. Zvážit psychofarmaka.

Použití feromonů.

Feliway Clasic diffuser umístit vždy 1 na 50-70 m2. Použít vodu, dezinfekční prostředek na bázi alkoholu. Feliway spray použít na objekty a místa, kde značkovala (1x denně po dobu
30 dní).

Majitel by si měl uvědomit, že značkování je normální, teritoriální chování koček, není to abnormální chování, ani způsob protestu. Je nutné ukončit neefektivní metody, pokud je používal – např. strkání čumáku k loužičce, fyzické trestání, přenášení na kočičí WC a držení zde silou. Všechna tato opatření vedou jen ke vzniku strachu z majitele a po provedení značkování nemají smysl. Někdy je třeba přistoupit ke změně způsobu chovu, popřípadě najít nový domov pro jinou kočku v domácnosti. Zakázat kočce vstup do určitých místností, provést „zaslepení“ oken, aby nereagovala na podněty zvenčí. Dopřát jí častější pobyt venku, nebo zajistit náhradní aktivity.

Doporučuje se umístit na značkovací místa misku se žrádlem, popřípadě pokud značkuje na více místech, více misek na žrádlo. Je možné vyzkoušet balení značkovacího místa, např. do plastové fólie, alobalu, oboustrannou lepicí pásku, čímž dojde ke snížení atraktivity pro kočku.

Nejběžnějším chirurgickým zákrokem je kastrace. U samců může být efektivita až 90 %,
u samic pokud značkujících během estru. K identifikaci viníka v „multi-cat“ domácnosti existují chemické markery, jako sodium fluorescein (inj., orálně). Doporučuje se aplikovat je pozdě odpoledne a zjišťují se značky ve tmě pod UV světlem.

Pokud kočka značkuje na max. 3 - 4 místech, je možná změna značkovacích míst.

Nežádoucí eliminace

graf

Na grafu je uvedena četnost a příčiny nežádoucích eliminací u koček. Mezi prokázané zdravotní příčiny patří porucha/infekce GIT nebo UGT. Jako pravděpodobné zdravotní příčiny mohou být abnormálně suchá stolice, meléna, kožní infekce na bázi ocasu. Příčinami související s událostí rozumíme opuštění, dovolenou majitelů, změnu prostředí, pobyt v nemocnici. Strach z jiné kočky vede ke schování se před ní a eliminace v úkrytu.

Koťata začínají používat WC box ve věku 3 – 5 týdnů. Pokud ne, pak je příčinou většinou nedostatečná socializace nebo rané odebrání od matky (před fixací návyku). Výhodou u koťat je, že dochází k vyprázdnění několik minut po krmení.

Pokud tedy kotě přeneseme na wc ihned po nakrmení, většinou potřebu vykoná bez problému.

WC box pro koťata by měl mít nízké stěny a měl by být umístěn v blízkosti krmení.

Příčinou nežádoucí eliminace mohou být patofyziologické změny v organizmu. Patří sem felinní urologický syndrom, cystitis, uretritis, močové kameny, prostatitis, vaginitis, enteritis, colitis, zácpa, tuhá stolice, průjem.

Tyto stavy vedou obvykle k neustálému vyhledávání nových míst pro eliminaci a tak dochází k eliminace po celém bytě.  Obvykle toto chování zmizí po vyléčení zdravotního problému.

Další příčinou je naučená averze k toaletě. Ta může vzniknout, pokud je stále nečisté kočičí WC, averze k používanému stelivu, při nevhodně umístěném nebo malém boxu. Negativně se může projevit, pokud došlo k vystrašení kočky při pobytu v boxu nebo při používání boxu více kočkami. Averzi k boxu může způsobit sám majitel, pokud nutil kočku k dlouhému pobytu v něm jako „potrestání“ po značkování nebo eliminaci mimo WC.

Tyto příčiny se projeví tím, že kočka váhá se vstupem na WC, po eliminaci rychle opustí box, mňouká, nezahrabává výkaly, je nervózní. Potřepává packami po kontaktu se stelivem, sedí na kraji WC tak, aby při eliminaci nedošlo ke kontaktu s WC. Nevykazuje preeliminační škrábání a posteliminační zahrabání moči.

Dalšími příčinami poruch eliminačního chování mohou být impulsy z okolí. Někdy se stává, že přijde nová kočka a výkaly nové kočky v kočičím WC „nevoní“ původní kočce.  Další příčinou může být zanechání kočky o samotě příliš dlouho a „nespokojenost“ kočky s majitelem, kdy provede něco na protest.

Poruchy eliminace se mohou také přidružit k jiným behaviorálním problémům, např. strach z jiné kočky v domě, schovávání se před ní a eliminace v úkrytu.

Terapie nežádoucí eliminace

Na prvním místě je léčba souvisejících zdravotních problémů, po léčbě se chování obvykle vrátí do normálu. Dále je to léčba souvisejících behaviorálních problémů. Bývá nutná změna přístupu a zvýšení pochopení majitele, že se jedná o problém, ne o vzdor nebo protest. Ukončit neefektivní metody. Opoždění potrestání o 1 – 2 sekundy ztrácí smysl, jde o trestání za chování v okamžiku potrestání. Nemá smysl uzavírat kočku v toaletě po eliminaci mimo WC. Jemné potrestání v okamžiku podřepnutí - zatleskání, hození novin, zasyčení, dlouhé „přičichnutí“ může vést k tomu, že kočka přesune eliminaci na dobu, kdy není nikdo v okolí.

Použití komerčně dostupných repelentů je neefektivní.

Ve specifických případech může pomoci medikace pomocí anxiolytik, např. diazepam, buspiron. Jejich použití má smysl v případech, kdy se kočka WC vyhýbá z důvodu strachu
a současně se u ní dosud nevyvinula silná preference eliminace na jiných místech.

Pomoci mohou specifické změny prostředí. Tím rozumíme zvýšení atraktivity kočičího WC.

Čistit kočičí WC častěji změnit stelivo, zvýšit počet WC s různými stelivy, preferovaná jsou komerční steliva na bázi jílu (velikost částic 5-6 mm) s deodoranty, absorbenty, aditivy,
s podílem prachových částic. Doporučuje se vyčištění problémových míst, protože reziduální pachy eliminace mohou stimulovat kočku k eliminaci na stejném místě. Nepoužívat prostředky obsahující amoniak.

Pokud lze, udržovat kočku mimo místa eliminace (dát vodu do vany). Umístit WC na eliminační místa a po navyknutí na nové místo postupně vracet WC box do původní pozice.

Změnit charakter preferovaných povrchů. U koček eliminujících na různých místech na stejné povrchy použít k zakrytí lepenku, plast, staré koberce, noviny a ponechat je na místě několik týdnů, až kočka začne používat WC. Postupně pak krycí materiál odstraňovat.

Můžeme uvěznit kočku do uzavřené místnosti nebo klece s WC boxem na několik týdnů, kdy kromě klece se stelivem a WC box není žádná jiná možnost eliminace.

Upravit můžeme pach kočičího WC. Kočky mají silně vyvinutý čich a mohou dávat přednost

krytému záchodu s filtrem. Je potřeba čistit WC každý den. Můžeme se pokusit upravit kočce jídelníček a nekrmit ji silně zapáchající stravou. Používat vysoce kvalitní průmyslově vyráběné krmivo. Jako nejlepší se jeví zemitá podestýlka tvořící hrudky (lze lehce odstranit).

Nedoporučují se podestýlky s bílými krystalky, protože neabsorbují moč.

Agrese a strach

Agrese

Kočky vykazují různorodou škálu chování vyplývajících z agresivity a strachu. Následující graf ukazuje, jak velký podíl zaujímá agrese vůči lidem a kočkám.

graf

Existuje mnoho způsobů dělení agrese u koček. Hovoříme o agresi dominantní, defenzivní, strachové, zapříčiněné bolestí, přesměrované apod.

Pokud kočka svým agresivním chováním způsobí poranění majitele, které vyžaduje lékařské ošetření, nelze to řešit jen radou majiteli, ale zde je již místo pro behavioristu.

Při zjišťování příčin, je třeba se ujistit, jak je naplněno 5 pilířů. Všechny instrukce majitelovi je lépe podávat písemně, aby bylo jasné, že majitel ví, co se od něho očekává.

Agrese motivovaná strachem/anxieta

Potřeba je zjistit, jaké situace vedou k tomuto chování. Je dobré natočit tyto situace na video. Lze pak vyhodnotit z řeči těla kočky, vokalizace a přístupu majitele, kde je problém. Někdy k vyprovokování stačí i oční kontakt. Ofenzivní agrese – kočka se učí, že agresivním chováním odrazuje člověka od kontaktu s ní. Pokud vykazuje kočka toto chování dlouhodobě už od kotěte, je pravděpodobné, že nedošlo ke správné socializaci. U některých koček jsou genetické predispozice k agresivnímu chování, což brání k vytvoření si vztahu s člověkem.

Pokud kočka dříve nevykazovala agresivní chování, je zjevné, že je to reakce na nějaký podnět z prostředí. Například když pokouše a poškrábe majitele, když se jí snaží silou dát do přenosky, Kočka tak reaguje v situacích, kdy nemůže uniknout do bezpečí. Řešením je vyhýbat se takovým situacím, dopřát kočce možnost úkrytu. Doporučuje se kočce dávat odměny, když sama přijde k majiteli. Zvyšování kontaktu musí být pozvolné, vyžaduje to trpělivost a čas.

Agrese motivovaná frustrací

Pokud tak kočka reaguje na mazlení, je nutné počkat, až kočka sama přijde a o kontakt si řekne. Třeba otíráním tváře. Majitel musí kontakt omezit jen na několik sekund, dobře číst řeč těla
a podle toho přerušit kontakt.

Nevhodná hra/predace

V mírných případech stačí vyhnout se situacím, kde kočka provádí tuto agresi. Zejména pokud se jedná o přepadání ze zálohy nebo chňapání po nohou. Stačí přemístit nábytek nebo dát kočce na krk zvoneček. Pokud je nezbytné nosit oděv na ochranu. Neposilovat chování, které vede ke vzrušení. Pokud majitel na kočce vypozoruje dle řeči těla, na co se chystá, je dobré odvést pozornost třeba hozenou hračkou. Je dobré hrát si s kočkou pomocí hraček umístěných na rybářském prutu, je to daleko od paží a nohou. Je třeba si s kočkou hrát často, případně ji umožnit přístup ven nebo nějak jinak obohatit její prostředí.


Řešení konfliktu mezi kočkami

Ke konfliktům dochází mezi kočkami v multi-cat domácnosti, při začlenění nové kočky, při narušení teritoria, na veterinární klinice, v případech agrese, v důsledku onemocnění.

V multi-cat domácnostech je třeba dodržovat zásadu n+1. Týká se to misek na krmení a vodu, škrabadel, pelíšků, míst na odpočinek a schovávání.

Jak začlenit novou kočku

Novou kočku je dobré umístit do samostatné místnosti, kde je dostatek potravy, vody, místo k odpočinku a WC. Je možné navonět věci v místnosti feromony samotné kočky pomocí stěrů z jejího pelíšku. Jakmile si zde zvykne, je třeba jí dovolit prozkoumávat další části bytu. Také stávající kočka musí mít možnost seznámit se s místností nové kočky. Dále se kočkám umožní vizuální kontakt na dálku. Pro předcházení případné agrese je možné kočky od sebe oddělit nějakou drátěnou nebo dřevěnou mřížkou. Je třeba jim dát čas na vzájemné seznámenía kontakt přerušit na základě řeči těla. Při přinesení nového kotěte je možné kotě nechat v přenosce v rohu místnosti, překryté dekou a dovolit rezidenční kočce se sním seznámit. Vhodné je podávat pamlsky.

Návštěva veterináře

Po propuštění z hospitalizace je třeba nejprve kočku v přenosce překrýt dekou, aby došlo k přiblížení pachů. Dobré je nechat kočku na 12 hod nebo přes noc samotnou v místnosti, aby došlo k obnovení pachu. Při kontaktu koček v případě syčení nebo agrese kočky oddělit, zkusit kontakt později nebo postupovat jako při začleňování nové kočky do domácnosti.

Nová kočka v teritoriu

Pokud není kastrována a nemá majitele – odchytit, vykastrovat a přemístit. Pokud má majitele – snažit se domluvit na kastraci, pokud je kastrována, domluvit, že bude pouštěna ven v jinou dobu než naše. Zabezpečit klapku proti vniknutí cizí kočky. Doma kočku nasytit zdroji žrádla a odpočinku. Zkusit zabránit přístupu cizí kočky na pozemek.


Ofenzivní agrese

Patří sem například hravá agrese ke člověku, teritoriální agrese, agrese mezi samci.

Jedná se o aktivní nevyprovokovaný agresivní útok. Jako ofenzivní/útočnou/dominantní agresi označujeme nevyprovokované ataky k netolerovanému jedinci. S hravou agresí se setkáváme u mladých koťat a u některých dospělých koček.

Ofenzivní/útočná/dominantní agrese se vyznačuje nevyprovokovanými ataky. Patří sem agrese rezidentní kočky vůči nově příchozí, agrese vůči bojácným kočkám, kočkám po operaci a boje mezi kocoury (teritoriální agrese). Teritorialita se objevuje u koček ve stáří 1 – 3 roky, v době kdy kočky dospívají povahově.

K ofenzivní teritoriální agresi dochází při setkání neznámých kocourů. Zaujímají strnulý postoj s nataženými končetinami, popisuje se zírání, postavení uší, naklánění hlavy ze strany na stranu, vrčení, pomalé otvírání a zavírání tlamy. Pokud jeden z kocourů odchází, boj nenastane.

Problém vy řeší většinou kastrace, kdy se popisuje snížení agrese až o 90 %. K terapii se teoreticky doporučuje progestin. Agrese se vrátí po vysazení terapie. Dalším řešením je najít nový domov (i kastrovanému) kocourovi. Nově příchozí kočka nebo kotě může také spustit teritoriální agresi. V přírodě se tak udržuje hierarchie. Většinou dojde k postupné desenzitizaci při vzájemném seznamování.

Pokud přineseme novou kočku, je dobré ji nechat samotnou v místnosti s miskou se žrádlem a vodou, vhodným pelíškem a záchodkem pro kočky. Neklidnou kočku necháme nějakou dobu o samotě, aby se aklimatizovala. Až je kočka připravená, postupně se seznamuje se členy domácnosti. Nechají se otevřené dveře pro prozkoumání bytu.

Kočky v domácnosti by měly mít oddělené pelíšky na spaní, oddělené misky se žrádlem daleko od sebe. Pokud je jedna z koček nepřizpůsobivá, nezbývá chovat jen jednu kočku v bytě.

Při ofenzivní hravé agresi u mladých koťat a u některých dospělých koček dochází ke kousání a drápání, které je většinou nebolestivé. Kočky mají zatažené drápy, kousnutí jen naznačují.

Příčiny hravé agrese jsou dané vrozenou predispozicí, neadekvátní péčí, nedostatkem příležitosti ke hrám/aktivitám. Dále to může být důsledek trávení dlouhé dobu o samotě, kdy se může projevit efekt sociální deprivace. Toto chování může být negativně posilováno člověkem, pokud dovolí ostřejší hry s kočkou a tato agresivní hra není potrestána důsledně nebo dostatečně.

Terapie:

Spočívá ve zvýšení pochopení chovatele. Agrese je normální forma hraní u koček s vyšší motivací ke hře nebo aktivitě a je u extrémně hravých koček normální.

Někdy je vhodné vyhnout se problémovým situacím nebo místům. Pomoci může ostříhání drápků.

Důležitý je tréning problémových situací, který spočívá v okamžitém a účinném (ne agresivním) potrestání ataků, např. zakřičením, zvýšením hlasu, postříkáním vodou. Lze uplatnit přesměrování ataku z člověka např. na hračku, balon. Pomoci může také změna životního stylu, zaměstnání kočky, zabavení, hraní.

Instrumentální agrese

Některé kočky se naučí používat agresi jako nástroj/behaviorální strategii k dosažení odměny od majitele - např. buzení majitele = hračka, krmení, tj. naučené chování, které se bude opakovat, dokud majitel nezmění přístup.

Terapie:

Nejúčinnější je ignorace. Je potřeba vydržet, ze začátku bude kočka žadonit intenzivněji, s vyšší agresí.

Defenzivní agrese

Jedná se o okamžitou sebeobranu, bezprostřední reakci na podněty.

Může to být odpověď na hrozbu nebo agresivní chování při ataku jiné kočky, člověka, která způsobí kočce bolest. Nebo je to asociální reakce ve snaze ukončit/předejít nechtěné sociální interakci s jinou kočkou/člověkem. Také tak může zareagovat starší kočka na hravé kotě nebo na nežádoucí mazlení majitele. Agresivní reakce při soutěžení, například při snaze jiné kočky sebrat jí kořist.

Za přirozenou reakci bez patologie považujeme stavy, kdy dojde např. seknutí drápky či kousnutí při obtěžování, při způsobení bolesti při hře s dětmi jako tahání za ocas, uši, přišlápnutí tlapky, ocasu. Je to normální reakce na poranění a léčbu poranění, která je bolestivá.

Strachová agrese nese příznaky strachu. Dilatace pupil, uši položené za hlavou, piloerekce nahrbené tělo s hlavou těsně u těla, končetiny zasunuty pod tělo, syčení a plivání, zaujímání polohy bokem k hrozícímu stimulu.

Jako tzv. Halloween cat je označení pro vysoce bázlivou kočku připravenou k útoku.

Příčinami strachové agrese je pravděpodobně genetický nebo raně vývojový faktor. Strach může být vyvolaný nějakou událostí (např. spadnutí knihy, zapnutí luxu) nebo vyvolaný sociálními interakcemi.

Terapiestrachové agrese spočívá ve vyhýbání se problémovým situacím a v behaviorální terapii desenzitizací.

V takových případech se doporučuje držet kočky v sousedních místnostech oddělených sítí nebo držet jednu z koček v kleci, druhou na volno v místnosti. Kočky mezi sebou udržují oční a senzorický kontakt, ale ne fyzický. Jakmile se budou k sobě chovat klidně, zkusit odstranit překážku. Krmivo je nejlépe nejdříve umístit do vzdálených rohů místností a postupně přibližovat ke dveřím, případně měnit místnosti.

Pokud je nutná medikace, používají se anxiolytika.

Patofyziologická agrese

Jedná se o defenzivní agresi k majiteli při vyvolání bolesti (např. při držení, přenášení). Příčinou takové bolesti nohou být nejrůznější traumata, neurologické poruchy (zvýšená citlivost), infekce, artritické změny, tumory atd.

Idiopatická agrese

Jedná se o agresi bez zjevného důvodu. Nepatří do defenzivní/ofenzivní/patofyziologické agrese, i když někteří autoři ji řadí k defenzivní agresi. Projevuje se jako náhlá explozivní reakce na vážnou, dlouhodobou deprivaci, stress nebo strach. Tato agrese má často velmi bolestivé následky ve formě poškrábání, kousnutí.

Strach

Příčiny strachu jsou velmi různorodé. Mohou to být cizí lidé, členové rodiny, děti, zvířata, jiná kočka v domácnosti, různé specifické situace v prostředí, zvuky, hluky, stelivo, WC, pozice WC, pobyt venku atd.

Strach ze členů rodiny

Kočka se vyhýbá kontaktu nebo vykazuje strach v přítomnosti dané osoby. Většinou je to následek nějaké nežádoucí či nepříjemné zkušenosti jako je trestání kočky majitelem (např. při nežádoucí eliminaci, při destruktivním škrábání). Důvodem může být také příliš hrubé hraní si s kočkou, zamezení jejímu pohybu (např. na kočičím WC po nežádoucí eliminaci).

Ale také přehnaná péče majitele, kdy si vynucuje kontakt, držení nebo mazlení s bojácnou kočkou jako nástroj na snížení jejího strachu. To vždy vede ke zhoršení situace. Popisují se i vrozené dispozice, kdy se uplatňuje vliv genetiky na povahu a osobnost kočky.

Kočky z jednoho vrhu v různých prostředích vykazují podobné osobnosti. Chování matky a otce předurčuje chování potomstva.

Terapiespočívá v nápravě chyb majitele. Trestání je nepřípustné. Násilný kontakt s bojácnou kočkou není nástrojem ke snížení její bojácnosti. Je nejlépe se vyhýbat problémovým situacím, určit čas, místo a trvání sociálních interakcí. Osoba, které se kočka obává, musí krmit kočku, dávat jí pamlsky. Nesmí např. používat vysavač a nic, co by kočku děsilo.

Ostatní členové rodiny by měli dočasně kočku ignorovat při výzvě ke hře, mazlení a jiných sociálních kontaktech.

Nelze si vynucovat pozornost nebo kontakt od kočky. Naopak je třeba nechat ji, aby přišla, až sama bude chtít a odměnit pamlsky při samovolném příchodu. V blízkosti kočky dělat jen pomalé a klidné pohyby, vyhýbat se místu odpočinku kočky. Mazlení ukončit při náznaku negativní signalizace ze strany zvířete. V závažných případech jako dodatek k behaviorální terapii lze použít medikaci, zvláště při blízkém kontaktu kočky s obávanou osobou.

Strach ze stimulů/situací

Těmi mohou být např. zvuky, pobyt venku, jízda v autě. Je nutné se těmto stimulům/situacím vyhýbat. Doporučuje se odstranit nejdříve „malé strachy“, pak ty „velké“.

Při vystavování se „malému“ strachu, dojde k habituaci na „malý“ problém a po habituaci na „malý“ strach následuje terapie „velkého“ strachu. Je třeba postupovat pomalu a důsledně. Někdy se neobejdeme bez anxiolytické medikace.

Pokud je potřeba zvládnout např. strach ze steliva, WC, pozice WC nebo problémy s nežádoucí urinací/defekací je třeba povzbuzovat kočku v přístupu na WC a eliminaci, snižovat atraktivitu povrchů v domácnosti pro eliminaci a celkově usnadňovat habituaci kočky na eliminaci ve WC boxu. Pomoci může změna místa nebo změna steliva. Po návyku postupně navracíme box na původní místo.


Predatorní chování

Velké rozdíly mezi jednotlivými kočkami. Je třeba si uvědomit, že kočka je masožravec.

Stavba jejího těla je přizpůsobena pro predaci. Je to fyziologické chování. Loví hlavně malé hlodavce, ptáky a hmyz. Motivací k lovu není pocit hladu. Kočka je solitární lovec, predatorní chování vykazuje již ve věku 3 týdnů. Technika nahánění a uchycení kořisti je vrozená.

Prevencí je držet kočku doma, trestat ji v okamžiku donesení kořisti. Pořídit kočce zvoneček na krk. To sice nesníží „chuť“ lovit, ale sníží motivaci k lovu.

Při chytání domácích ptáků je možné využít nataženou past na myši u klece, pokusit se potrestat/vystrašit kočku v okamžiku lovu. Výsledkem může být, že se kočka vyhýbá kleci v přítomnosti člověka.


Obrázek č. 11: Predatorní chování koťata

Destruktivní škrábání

Setkáváme se s ním především u dominantních jedinců. Fyziologické škrábání je nutné pro obnovu růstu drápů, vizuální a olfaktorické značení teritoria. Zvýšenou incidenci škrábání pozorujeme při stresu, napětí a nejistotě.

Venku i doma si kočka vybírá specifické objekty pro škrábání. Stromy, plot, dřevěný nábytek, koberce, dveře atd.

Strategie instrumentálního škrábání

Např. u koček, které byly zvyklé chodit ven nebo do ložnice a nyní musí zůstat v domácnosti nebo mimo ložnici, mohou začít škrábat koberce před vstupními dveřmi nebo dveřmi do ložnice. Vysvětlení pro toto chování je vysoká motivace kočky jít ven, škrábání vyvolá pozornost majitele, což vede k vynucení hry nebo pamlsku.      

Dobré je pořídit atraktivní škrabadlo. Některé kočky preferují horizontální, některé vertikální umístění škrabadla. Většinou ale používají oba dva typy. Při umístění škrabadla je nutné myslet na to, že kočka škrábe natažená a tak je nutný dostatečný prostor, dle velikosti kočky. Pro umístění škrabadla je dobré zohlednit preference kočky. Důležité je, aby škrabadlo bylo zajištěno proti posunutí. Co se týká velikosti a tvaru – je dobré vyhovět preferencím dané kočky. Důležitý je i materiál, kočka chce zanechat stopy a obrousit si opotřebované části drápů. Nejvhodnější se jeví sisalový provaz, tvrdý papír nebo koberec. Kočky mohou škrábat na více místech v domácnosti a tak je dobré pořídit i více škrabadel. V případě vícepodlažního domu je nutné mít škrabadla ve všech patrech. Platí zásada 1+1.

Nedoporučuje se kočku nějak trestat nebo plašit při škrábání. Narušuje to vztah mezi člověkem a kočkou a může to být i kontraproduktivní – kočka používá škrábání i při stresu a tak může dojít ke zvýšené intenzitě škrábání.

Příprava místa pro škrábání

Způsobit pomocí nástroje škrábance. Přenést pomocí látky pach z předních tlapek nebo místa, kde kočka škrábala na škrabadlo. Použít šantu kočičí pro zatraktivnění. Je možné aplikovat preparát Feliscratch. Zpočátku pipetu aplikovat 1x denně, pak 1x týdně.

Pokud nechceme, aby kočka škrábala na určitém místě, je možné změnit kvalitu povrchu.

Někdy stačí např. přes křeslo, které škrábe přehodit ručník nebo jinou pokrývku. Lze obalit fólií nebo alobalem určité místo. Také je možné použít oboustrannou lepicí pásku.

Odstranění drápků z předních končetin je ještě možné v některých státech (severní Amerika), jinak platí zákaz poškozovat zvířata z důvodu jednodušší péče.

Poruchy sexuálního chování

Hypersexuální chování

Můžeme se s ním setkat u dominantního samce se samicemi a samci na jeho teritoriu. U samců bez příležitosti normálního sexuálního chování. Projevit se může tak, že se kocour pokouší o sex s dalšími samci, koťaty, neživými objekty (např. chlupaté hračky).

Uplatnit se může i hormonální vliv.

Nedostatečné sexuální chování u samců

Projevuje se tím, že zde není snaha o kopulaci s receptivními samicemi.

Příčinou mohou být nepříznivé environmentální podmínky, nedostatek zkušeností, mechanické obstrukce na penisu, velmi nízká dávka testosteronu, obezita, sezónní výkyvy, snížení sexuální apetence u chovných samců.

V takovém případě může pomoci aklimatizace na prostředí, „spřátelení“ s receptivní kočkou.

Nabízet vysoce receptivní samice.

 

Odmítnutí samce samicí

Příčinou může být stres, malnutrice, antipatie k samci. Doporučuje se nechat je spolu několik hodin nebo zkusit jiného samce.

Poruchy mateřského chování

Odmítnutí mláďat:

Kočka nevhodně nebo nedostatečně poskytuje mateřskou péči. Z tohoto důvodu hyne 8 – 19 % koťat. Důvodem může být, že kočka neodstraní placentu, koťata jsou mimo hnízdo, což vede k hypotermii. Může dojít k zalehnutí a zadušení koťat nebo opuštění vrhu.

Odmítnutá mláďata mají prázdný žaludek, plný močový měchýř.

Příčinou může být stres, excesivní vazba na člověka, ale také nedostatečná aktivita nebo vokalizace u koťat.

Kočka by měla mít aspoň 3 dny před porodem individuální box a mít možnost aklimatizace.

Preventivně je dobré mít porod pod kontrolou, poskytnout v případě potřeby kočce pomoc, přikládat koťata.

Kanibalizmus

Může se projevit v případech neobvykle početného vrhu, při druhé graviditě v sezóně, porodu mrtvých nebo nemocných koťat. Může jít o adaptační chování, kdy hypotermická nebo inaktivní a nemocná koťata jsou ve volné přírodě zabita. 

Důvodem může být prevence infekce sourozenců ve vrhu, prevence přilákání predátora a je to zdroj nutrice pro matku.

Na vyvolání se může podílet environmentální stres, nevhodné místo pro porod

Hormonální kanibalizmus

Nedostatečná hormonální inhibice predatorního instinktu (hormony odpovědné za mateřské chování jsou pravděpodobně odpovědné i za inhibici predatorního chování)

Jako prevence hormonálního kanibalizmu se popisují progestiny.

Kanibalizmus může mít podobu infanticidy cizími samci, např. u lvů dochází k zabití mláďat jiných samců, aby došlo k vyvolání nové říje u lvice.

Jako falešný kanibalizmus se označuje, pokud dojde například k evisceraci při excesivním čištění koťat (vytržení pupečníku) u neurotických koček.

Kradení koťat není neobvyklé, kočky bez vlastních koťat mohou krást a vychovávat cizí koťata. Může se objevit během pseudogravidity, kdy vlivem hormonálních změn nebo v důsledku pokusů koťat o sání dojde k vyvolání laktace u kočky.

Poruchy příjmu potravy

Anorexie

Může se objevit u nervózních koček. Příčinou bývá nemoc, zejména nemoci poškozující čich. Může se jednat o následek emočního nebo psychického stresu. Tím může být hospitalizace, nový člen domácnosti nebo ztráta majitele nebo společníka.

Averze k žrádlu by mohla být i následek poruch činnosti GIT vlivem konzumace nevhodného krmiva, averze ke krmnému místu (např. krmná miska v blízkosti WC).

Problémem je, že při anorexii se během několika dnů začne rozvíjet hepatická lipidóza.

Řešením může být násilné krmení, medikace na podporu chuti nebo zavedení sondy a krmení sondou. Je dobré vyzkoušet jiné krmivo, případně jiné krmné místo (tmavé, skryté).

 

Pica

Tímto termínem se označuje konzumace nepoživatelných materiálů (např. vlasy, srst, vlněné/bavlněné oblečení, provázky). Primárně je popisováno u siamských koček. Není rozdíl mezi kočkami a kocoury.

Většinou se objevuje mezi 2 – 8 měsíci stáří. Často vede k obstrukce GIT.

Příčinou bývají genetické faktory, nebo se jedná o přesměrované sání nebo třeba predatorní chování, nebo jako součást stresová stereotypie.

Terapeuticky lze uplatnit použití vodní sprchy (z dálky), aplikaci mentolového nebo eukalyptového oleje a deodorantů na předměty. Pokud to lze tak i odepřít přístup ke konzumovaným materiálům. Dále se doporučuje změnit krmivo, častější krmení a zvýšení příjmu vlákniny. V případě přichycení při činu fyzické potrestání.

 

Fytofagie

Je to přirozené chování, jde zejména o požírání trávy pro čištění GIT. Problém může být toxicita rostlin!!

Nestačí postavit květináče nahoru, kočky využívají 3D prostor. Lze použít sprejování odpudivými látkami (pepř, ocet, citronová šťáva), sprejování vodou, použít pasti na myši, folie, deodoranty.


Obrázek č. 12: Fytofagie

Hrabání květináčů

Kočky je mohou používat jako WC. Je možné tomu zabránit pomocí sítí, pletiva, štěrku.

Jako repelenty lze použít formalínové kuličky proti molům do půdy.

Konzumace substrátu pro rostliny může být známkou onemocnění, anémie, nedostatku minerálů. Pomoci může záměna zeminy za méně atraktivní nebo použití štěrku, oblázků, fólie nebo pletiva. Také je možné odstranit rostliny.

 

Stereotypie

Jedná se o repetitivní chování bez významu. Nejčastěji se projevuje jako grooming, excesivní olizování a pica.

Můžeme se setkat s projevy halucinační stereotypie ve formě zírání, chytání stínů, odlesků světla.

Alimentární stereotypie se projevuje jako polydipsie, polyfagie, pica.

Lokomoční stereotypie se zase projevuje náhlými pohyby (běh, skákání), potřásání m hlavou, packami, švihání ocasem nebo jako freezing, vokalizace, kvílení.

Neurostereotypie

Může vést k agresivnímu kousání ocasu/pacek, škrábání tváře drápy.

Stereotypie jsou často spojeny s nedostatečnou péčí, nedostatkem motorických/psychických stimulů, environmentálním stresem, somatickou poruchou nebo nemocí.

V případech, kdy dochází k automutilaci je nutno navštívit veterináře, aby se vyloučením onemocnění potvrdila nebo vyvrátila porucha chování (např. z 800 koček s dermatitis pouze 4.3 % s prokázanou psychogenní dermatitis).

Terapie je stejná jako u psů. Základem je vyřešit vyvolávající příčinu. Umožnit motorické/mentální/sociální aktivity a denní rutinu.

K zabránění sebepoškozování je možné nasadit např. alžbětinský límec.

V závažných případech je nutná medikace (diazepam, fluoxetin)








Četnost poruch chování koček