ÚVODNÍ STRÁNKA


Poruchy chování králíků

Původ

Smysly a komunikace

Sociální chování

Reprodukce

Potravní chování

Nácvik na záchodek

Nejčastější poruchy chování














Ke stažení














Poruchy chování králíků 

Nejčastější poruchy chování

Kousání a hrabání  

Králíci mají drápy určené k hrabání nor. V přírodě jsou také zvyklí okousávat řadu věcí rostlinného materiálu. Je to pro ně přirozené chování i v domácnosti. Pokud není tato jejich potřeba uspokojena, vede to k destruktivnímu chování a může to být pro ně i nebezpečné. Králíci mohou překusovat kabely nebo hrabat díry v polstrování. Je třeba domácnost zabezpečit tak, aby kabely nebyly přístupné a cenné věci byly z dosahu. Existuje řada hraček pro králíky, které jsou vhodné ke kousání. Použít se dají i hračky pro papoušky. Mohou se umístit na podlahu nebo zavěsit např. na klec nebo střechu králičího domečku. Králíci se tak věnují hlodání a žvýkání, které je také dobrou prevencí dentálních problémů. Dostatek sena k dispozici v kleci umožňuje hrabání a aranžování provizorních nor.

Environmentální enrichment

Malé klece určené pro chov králíků jsou nedostatečné z hlediska welfare. Neumožňují dostatečný pohyb, hlodání a prozkoumávání okolí. Malé klece jsou vhodné jen pro odpočinek v noci nebo v případě zabezpečení pokud nikdo není doma, zvláště tam, kde je chováno dohromady více zvířat.

Obrázek č. 5: Klec na odpočinek


Je dobré umožnit králíkům pohyb po bytě, případně venku na postroji a vodítku. Je nutné se ubezpečit, že trávník, na kterém se pohybují, nebyl ošetřen pesticidy nebo jinými chemickými látkami. Venkovní ohrádky mají své výhody i nevýhody. Umožňují králíkům hrabání
a zkoumání. Je ale třeba se ubezpečit, že je zajištěna ochrana proti predátorům a mít králíka pod dohledem. Problém může nastat v případě horkého, studeného nebo jinak nepříznivého počasí. Králíci venku se mohou také dostat do kontaktu s mouchami, blechami a komáry. V případě much je třeba nejlépe 2x denně kontrolovat zvířata na přítomnost larev. Před komáry je dobré chránit zvířata sítí. Je nutné králíky kontrolovat na přítomnost parazitů v srsti. Použití citronelly kolem obydlí je také protektivní, ale nesmí se dávat dovnitř nebo na králíka, protože při péči o srst ji může pozřít.


Obrázek č. 6: Volný pohyb pod dozorem


Způsob jak chovat králíka bez poruch chování:

1.     Socializovat ho s lidmi od mládí


Obrázek č. 7: Socializace


2.     Vždy při manipulaci zajistit dostatečnou oporu pro tělo a končetiny


Obrázek č. 8: Manipulace


3.     Chovat více než 1 králíka, je to pro ně přirozenější


Obrázek č. 9: Skupinový chov


4.     Zajistit hračky na hlodání a místo na hrabání

Obrázek č. 10: Pamlsek na hlodání

5.     Zajistit denně možnost pohybu a zkoumání prostředí


Obrázek č. 11: Možnost zkoumání prostředí

-        Umožnit přístup do části bytu

Obrázek č. 12: Zpřístupněná část bytu


-        Brát ho na procházky, ujistit se, že tráva není ošetřena herbicidy a pesticidy


Obrázek č. 13: Procházka v postroji

-        Vytvořit venkovní ohradu, ujistit se, že je chráněn před predátory, hmyzem a špatným počasím

6.     Kastrovat samce jako prevenci před nežádoucím močením



.