ÚVODNÍ STRÁNKA



Poruchy chování

Etologie

Behaviorální medicína

Obecné příčiny poruch 
chování

Náprava poruch chování


















Ke stažení














Poruchy chování


Náprava poruch chování

Nejlepší léčba poruch chování spočívá v prevenci. (habituace, socializace, desenzitizace). Je potřeba si uvědomit, že porucha chování snadno vznikne, ale velmi těžko se odstraňuje.

Kárání je možné použít jen v okamžiku přistižení „při činu“. Kárat by se mělo strohým, přísným hlasem. Je potřeba dávat pozor na fyzické tresty!! Pokud budeme trestat rukou, může to vyvolat strach z rukou.

Obecná terapeutická doporučení

Mezi obecná terapeutická opatření patří změna sociálních podmínek a podmínek prostředí. Zvířeti můžeme dopřát více prostoru, změnit místa a čas venčení, změnit dobu krmení, podávat jiné krmivo, změnit frekvence čištění WC u koček, izolovat nebo naopak zvíře socializovat a můžeme do určité míry změnit i klimatické podmínky v chovu.

Modifikace chování je dlouhodobé, náročné na čas, cit a schopnosti majitele.

Principy systematické behaviorální terapie

I. P. Pavlov provedl klasický pokus, kdy nepodmíněný podnět (krmivo) evokuje vrozenou reakci bez předchozího učení – slinění (nepodmíněná reakce = vrozená reakce (slinění) na nepodmíněný podnět). Pokud původně neutrální stimul (např. zvonek, světlo) budeme spojovat s podáním krmiva, vyvolá se podmíněný podnět, kdy původně neutrální stimul (zvonek, světlo) získá schopnost vyvolat vrozenou reakci (slinění)
Americký psycholog a neobehaviorista Burrhus Frederic Skinner (1904 - 1990) při svých proslulých pokusech poukázal na to, jak výrazně odměna mění a formuje chování.

 

Farmakologická intervence

Mluvíme o behaviorální farmakologii, kdy většina léků používaných k ovlivnění chování zvířat je převzata z humánní medicíny a léčebný účinek i dávku lze pouze odhadovat.

Dělení psychofarmak dle behaviorálního účinku

Antipsychotika

Antidepresiva

Anxiolytika

Stabilizátory nálady

ß-blokátory

Antagonisté opiátů

Progestiny