MS Excel - příklad 33

 

1. Zadání hodnot obsahu HMF pro čerstvý med a med po 6 měsících do tabulky (např. buňky B3:B12 a C3:C12); Po výpočtu popisných charakteristik souborů pomocí známých statistických funkcí Excelu (PRUMĚR, MEDIAN, SM.ODCH.VÝBĚR, VAR.S.) a vzorce pro SEM: SD/ODMOCNINA(10) zadáme do buňky B18 výpočet párového t-testu pro otestování rozdílu průměrů obou datových řad pomocí menu: Vložit funkci - Statistické - TTEST:

2. V dialogovém okně zadat do pole Pole1 (příp.Matice1 - podle verze MS Excel) rozsah buněk pro čerstvý med - B3:B12 a do Pole2 (Matice2) rozsah buněk pro med po 6 měsících - C3:C12 (lze označit pomocí myši v tabulce). Do řádku Strany (příp. Chvosty - podle verze MS Excel) zadat 2 (dvojstranný t-test) a do řádku Typ zadat 1 (párový t-test: spárované výběry). Výsledek je zobrazen po stisku tlačítka OK:

3. Zobrazení výsledků výpočtů:

4. Výsledek párového t-testu: p=0,001256079 představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě průměrů obou datových řad (pravděpodobnost chyby a). Protože je tato pravděpodobnost menší než 0.01, znamená to, že mezi průměrným obsahem HMF v čerstvém medu a v medu po 6 měsících byl zjištěn statisticky vysoce významný rozdíl. 

 

5. Grafické zobrazení vypočtených výběrových popisných charakteristik souborů (graf vytvořen obvyklými nástroji Excelu z označených buněk ):

 Závěr: Protože mezi průměry obou srovnávaných souborů  byl zjištěn statisticky vysoce významný rozdíl (p<0,01), obsah HMF v medu po 6 měsících je vysoce významně vyšší než v čerstvém medu.

 

Zpět