MS Excel - příklad 3

 

1. Zadání hodnot výběrových souborů do tabulky (buňky B3:B12 a C3:C12); pro výpočet F-testu v buňce B15 vyvolat menu Vložit funkci - Statistické - FTEST (před nepárovým t-testem pro zjištění rozdílu mezi průměry souborů je nutno nejprve otestovat rozdíl rozptylů pomocí F-testu):

E_pr3a.jpg

2. V dialogovém okně zadat do pole Pole1 (příp.Matice1 - podle verze MS Excel) rozsah buněk výběrového souboru s přípravkem č.1 - B3:B12 a do Pole2 (Matice2) rozsah buněk výběrového souboru s přípravkem č.2 - C3:C12 (lze označit pomocí myši v tabulce). Výsledek je zobrazen po stisku tlačítka OK:

E_pr3b.jpg

3. Výsledek F-testu: p=0.09675 představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě rozptylů obou souborů (pravděpodobnost chyby a), tzn. že mezi rozptyly souborů byl zjištěn statisticky nevýznamný rozdíl. Výpočet nepárového t-testu pro otestování rozdílu průměrů obou souborů: v buňce B17 vyvolat menu Vložit funkci - Statistické - TTEST:

E_pr3c.jpg

4. V dialogovém okně zadat do Pole1 (Matice1) rozsah buněk výběrového souboru s přípravkem č.1 - B3:B12 a do Pole2 (Matice2) rozsah buněk výběrového souboru s přípravkem č.2 - C3:C12 (lze označit pomocí myši v tabulce). Do řádku Strany (příp. Chvosty - podle verze MS Excel) zadat 2 (dvojstranný t-test) a do řádku Typ zadat 2 (podle výsledku předchozího F-testu: dva výběry se shodným rozptylem). Výsledek je zobrazen po stisku tlačítka OK:

E_pr3d.jpg

5. Zobrazení výsledků výpočtů:

E_pr3e.jpg

6. Výsledek t-testu: p=0.005589 představuje pravděpodobnost nulové hypotézy o shodě průměrů obou souborů (pravděpodobnost chyby a), tzn. že mezi průměry souborů byl zjištěn statisticky vysoce významný rozdíl.

Závěr: Přípravky nemají shodné účinky na hladinu hořčíku krevního séra koní. Rozdíl v účinnosti přípravků je statisticky vysoce významný (p<0.01).

 

 

Zpět