UNISTAT - příklad 29

 

1. Zadání hodnot do tabulky MS Excel, označení sloupců pro výběrové soubory Hluk50dB a Hluk100dB; pro výpočet Nepárového t-testu (včetně F-testu) zvolit menu Statistika1 - Parametrické testy - t- a F-testy. V dialogu vybrat příslušné proměnné (Hluk 50dB, Hluk 100 dB) a stisknout tlač. Další:

2. V dalším dialogu zatrhnout F-test (test rozdílu rozptylů) a obě varianty t-testu: pro společný rozptyl i pro různé rozptyly (až podle výsledku F-testu rozhodneme, která varianta bude vhodná) :

 

3. Zobrazení výsledku testů:

 

Nejprve hodnotíme výsledek F-testu: protože testujeme nulovou hypotézu H0:s12=s22(shodu rozptylů), výsledkem je dvoustranná pravděpodobnost p = 0,2702 (pravděpodobnost chyby α pro tento test). Protože je tato p > 0,05, znamená to, že rozdíl mezi testovanými rozptyly je statisticky nevýznamný na hladině významnosti 0,05 (platí tedy hypotéza H0:s12=s22), tj. rozptyly obou souborů jsou shodné. Jako vhodný typ následného nepárového t-testu tedy vybíráme t-test pro společný rozptyl a hodnotíme jeho výsledek.

Výsledek t-testu: protože testujeme nulovou hypotézu  H0:m12=m22 (shodu středních hodnot), výsledkem je dvoustranná pravděpodobnost p = 0,0142. Protože je tato pravděpodobnost p < 0,05, znamená to, že rozdíl mezi testovanými středními hodnotami je statisticky významný (neplatí tedy nulová hypotéza o shodě středních hodnot).)

 

5. Závěr: Protože rozdíl mezi průměry obou souborů je statisticky významný (p < 0,05), znamená to, že hladina cholesterolu u brojlerů vykrmovaných při různé hlukové zátěži se statisticky významně liší (u prasat s hlukovou zátěží 100 dB je významně vyšší hladina cholesterolu než u brojlerů vykrmovaných při 50 dB).

 

 

Zpět