UNISTAT - příklad 3
1. Zadání hodnot do tabulky MS Excel, označení sloupců; pro výpočet F-testu zvolit menu Statistika1 - Parametrické testy - F-test. V dialogu vybrat příslušné proměnné (Přípr.1, Přípr.2):
2. Zobrazení výsledku F-testu:
Výsledek F-testu: protože testujeme nulovou hypotézu H0:s12=s22(shodu rozptylů), která předpokládá tzv. oboustranný test, musíme výslednou pravostrannou pravděpodobnost násobit dvěma, tzn. že výsledkem je pravděpodobnost p = 0,0968 (pravděpodobnost chyby α pro tento test). Protože tato p > 0,05, znamená to, že rozdíl mezi testovanými rozptyly je statisticky nevýznamný (platí tedy hypotéza H0:s12=s22), tj. rozptyly obou souborů jsou shodné.
3. Výpočet nepárového t-testu (pro shodné rozptyly): označit sloupce B, C a zvolit menu Statistika1 - Parametrické testy - t-test (spol.rozptyly). V dialogu vybrat příslušné proměnné (Příp.1, Příp.2):
4. Zobrazení výsledku t-testu:
Výsledek t-testu: protože testujeme nulovou hypotézu H0:m12=m22 (shodu středních hodnot), výsledkem je dvoustranná pravděpodobnost p = 0,0056. Protože je tato pravděpodobnost p < 0,01, znamená to, že rozdíl mezi testovanými středními hodnotami je statisticky vysoce významný (zamítáme nulovou hypotézu o shodě středních hodnot na hladině významnosti p = 0,01).)
5. Závěr: Přípravky nemají shodné účinky na hladinu hořčíku krevního séra koní. Rozdíl v účinnosti je statisticky vysoce významný (p < 0,01).