ENVIROMENTÁLNÍ ENRICHEMENT

Na welfare psů v útulcích se podílí celá řada různých faktorů. Mezi základní kritéria ovlivňující úroveň welfare zvířat v útulcích patří podmínky prostředí, ve kterých jsou zvířata ustájena. Výzkum za využití psů chovaných v prostředí kotců ukázal, že pro mnoho z nich je život v tomto prostředí náročný, a často jsou ohroženy jejich dobré životní podmínky, v důsledku takového pobytu. 

Psi v útulku jsou vystaveni stresujícímu prostředí, často bývají málo psychicky a fyzicky stimulováni, jsou držení ve stísněných a na podněty chudých podmínkách (obvykle v kotcích). Takové prostředí může vést k nudě, úzkosti a vzniku behaviorálních problémů včetně abnormálního chování. Například malá velikost psího kotce a omezená možnost pohybu mohou ovlivňovat vzorce chování psů a mohou omezit jejich schopnost explorovat své okolí. Je proto pravděpodobné, že pro psy umístěné v útulcích, a to i na krátké časové období, může být obtížné si na takovéto prostředí zvyknout, a pro některé to může znamenat bezprostřední ohrožení jejich welfare. Důležitá pro zajištění pohody psů v útulcích z hlediska prostředí je např. velikost kotců či výběhů pro psy. Z hlediska prostředí však významnou roli ve vztahu k welfare i řada dalších kritérií, jako je např. zápach, hluk, osvětlení, ventilace a proudění vzduchu, teplota a vlhkost, v rámci ustájení psů v útulku, v neposlední řadě také využití kapacity útulku.

 

HRAČKY

Důležitou součást enviromentálního enrichementu mohou tvořit hračky poskytnuté zvířatům v útulcích. V tomto ohledu se však zdá být důležité, aby hračky byly pro zvířata dostatečně atraktivní, bezpečné, ale také aby docházelo k jejich pravidelně obměně, jelikož nová věc je pro zvířata atraktivnější a po několika dnech může o tuto hračku u zvířat opadat zájem. Důležité je také brát v potaz individualitu ustájených zvířat, některá zvířata hračky jako míček neznají vůbec a proto pro ně v prostředí útulku bude stejný předmět spíše kulisou, pokud je ošetřovatelé s funkcí“ takového míčku neseznámí např. v průběhu socializačních tréninků. Bylo zjištěno, že pouhá přítomnost hračky v kotci rovněž zvyšuje atraktivitu psů k osvojení a zvyšuje se tak jejich šance na adopci, a to bez ohledu na to, jestli si s danou hračkou hrají či nikoli.

 

Video: 

Příklad enviromentálního enrichementu pískací míček:

https://www.youtube.com/watch?v=ICnm2JXZSXE

 

HLUK

Protože mají psi citlivější sluch než lidé, může zvýšený hluk v rámci útulku představovat pro nejen pro psy riziko zhoršení úrovně jejich welfare. V útulcích je zvýšený hluk běžnou záležitostí a u psů kontinuální a nepřiměřený hluk může vyvolat nadměrný stres, může také vést k přehnané stimulaci, v krajním případě až ke ztrátě sluchu. Psi v kotcovém ustájení jsou vystavováni hluku, který může dosahovat až 120 dB (100-120 dB během dne). Většinu hluku v útulku však vytváří sami psi, což představuje určitou výzvu pro ošetřovatele v útulku. Ošetřovatelé by měli zjistit příčinu nadměrného štěkotu psů a zaměřit se na její odstranění. Ke snížení potřeby štěkotu psů v útulcích mohou pomoci některé z metod enrichementu, jako je např. pravidelné venčení psů, využití krmných hraček nebo zvýšení sociálního kontaktu psů s lidmi – někteří autoři se totiž domnívají, že štěkání by mohlo být formou mezidruhové komunikace a pes tak štěkáním vyhledává lidskou společnost  Ke snížení nežádoucího štěkání psů v útulku může posloužit také pouštění uklidňující hudby psům nebo využití elektronických obojků tzv. citronel. Štěkání psů v útulku a tudíž i zvýšený stres vyvolává rovněž vstup cizích osob (návštěvníků) mezi kotce v útulku.

 

Video: 

Hluk v útulku: 

https://www.youtube.com/watch?v=l14-yVGKudo&feature=youtu.be

 

ZÁPACH

Psi mají rovněž vynikající čich. Mnoho, ale naopak málo pachů může ovlivňovat welfare psů. Každodenní čištění a dezinfekce prostředí, ve kterém se psi nachází, pro ně může být do jisté míry stresující vzhledem k tomu, že psi jsou teritoriální zvířata, která si značkují své teritorium a skrz pachové stopy rovněž komunikují s ostatními jedinci. Neustálé narušování jejich pachových stop je může frustrovat. Je proto vhodné, aby v kotci vždy zůstal nějaký předmět s původním pachem zvířete, jako je např. pelech, část steliva v kotci atd. Nové vůně však mohou při šetrné aplikaci naopak pomoci zvířatům snížit stres. Některé vůně jako je např. levandule nebo heřmánek psy mohou uklidňovat. Psi vystaveni těmto vůním trávili více času odpočíváním a méně času štěkáním, což může pomoci rovněž se snížením nepřiměřeného hluku v rámci útulku způsobeného psy. 

 

VZDUCH

Přítomnost kvalitního vzduchu v rámci kotce je zásadní pro zajištění welfare zvířat v útulku. Měření kvality vzduchu by mělo být prováděno v úrovni psa v rámci jeho kotce. Koncentrace amoniaku v ovzduší by u lidí neměla překračovat 25 ppm, ne na víc než 8 hodin. Akceptovatelná hladina amoniaku v ovzduší v prostředí psího i kočičího útulku by měla být menší, než 2 ppm. Studie, která se zaměřila na dopad amoniaku na zdraví, ukázala, že dlouhodobá expozice (několika týdenní) vyšších koncentrací amoniaku v ovzduší může způsobit iritaci oční i čichové sliznice. Proto je zajištění adekvátní ventilace na úrovni psů i koček v útulku důležité pro zajištění jejich zdraví a tudíž i welfare.

Příliš vysoká stejně jako příliš nízká teplota okolí může být pro psy v útulku stresující, což může mít za následek změny v jejich chování. Pro většinu psů i koček je termoneutrální zóna v rozmezí 20-30 °C resp. 15-30 °C. Toto rozmezí se může lišit na základě věku, velikosti a plemeni zvířete. Personál útulku by měl pravidelně kontrolovat teplotu v rámci kotců útulku a v případě extrémních teplot by měl zajistit odpovídající opatření k zajištění tepelné pohody psa. Mezi indikátory tepelného diskomfortu patří např. zrychlené dýchání s vyplazeným jazykem, neustále přesuny v rámci kotce, nadměrné pití, třesot, nebo tulení se k ostatním psům v kotci. Relativní vlhkost může mít dopad na termoregulační schopnost psa. Existuje velice málo výzkumu zaměřeného na hledání optimální vlhkosti prostředí psů. Savci, včetně psů by obecně měli žít v podmínkách s relativní vlhkostí 30 % - 70 %. Monitorování jak teploty, tak relativní vlhkosti je důležitou součástí dobré praxe útulku.

 

SVĚTLO

Světlo může ovlivňovat fyziologii i chování zvířat. Stres související s osvětlením se může projevit při nesprávné intenzitě, délce světelného režimu, nebo použití nevhodného světelného spektra. Psi i kočky předčí člověka v jeho schopnosti vidět za šera, ve schopnosti rozlišovat odstíny šedé a ve schopnosti zpozorovat pohyb. Zajištění správného osvětlení kotců v útulku je velice důležité. V rámci managementu útulku by se měli zaměstnanci útulku soustředit nejen na intenzitu osvětlení, délku světelného režimu a typ osvětlení, ale také na umístění světelných zdrojů. Pokud umístíme silný zdroj osvětlení blízko místa odpočinku / spánku zvířete, může být tím narušena jeho schopnost odpočívat. Pokud je využito umělé osvětlení mělo by blížit přirozenému osvětlení a to jak v trvání, tak intenzitě. Osvětlení, které kopíruje přirozené fotoperiody je důležité pro udržení pravidelnosti řijového cyklu u fen či koček, ale také pro udržení kvality spermií u psů samců.  Přeplnění útulků snižuje welfare psů v nich ustájených. Přeplnění zapříčiňuje nežádoucí stres, ale také riziko přenosu infekcí, ale také zvyšuje mikrobiální zatížení v prostorách útulku.