Předchozí

Obsah Následující

Světlice barvířská - saflor

  Okopaniny

 

Některé další olejniny
 

Tyto druhy jsou zde zmíněny hlavně proto, že ačkoliv se u nás nepěstují, průběžně se objevuje zájem o jejich extrahované šroty nebo pokrutiny jako možné komponenty do krmných směsí pro hospodářská zvířata.

 

Sezam indický (Sesamum indicum)

Sezam indický je jednoletá tropická bylina z čeledi sezamovitých, která se pěstuje zejména v Indii, Číně, Súdánu, Barmě a Mexiku.


Semena

Význam a složení zrna:

Sezam se využívá v potravinářství, krmivářství i v průmyslové výrobě. Pro výživu lidí se používají semena a olej lisovaný za studena. Semena se využívají jako koření, při výrobě pečiva a cukroví. Rozemletá a smíchaná s cukrem nebo medem dávají orientální pochoutku zvanou chalva. Olej se užívá k přímé konzumaci, při zpracování cukrářských výrobků, ke konzervaci, k výrobě ztužených potravinářských tuků i v lékařství. Olej lisovaný za tepla nebo extrahovaný se užívá například při výrobě mýdel. Pro výživu zvířat se používají pokrutiny a extrahované šroty, které jsou pro ně chuťově atraktivní. Tradiční je použití sezamových pokrutin a extrahovaných šrotů v krmných směsích pro zvěř. Z květů se získává silice, která se užívá při výrobě parfémů.

Semena obsahují 35-57 % tuku, asi 20 % dusíkatých látek, 14 % sacharidů, 5 % hrubé vlákniny a asi 2 % minerálních látek. Z makroprvků je to hlavně fosfor, draslík hořčík a vápník, z mikroprvků železo, měď a mangan.

 

Pěstitelské požadavky:

Sezam se u nás nepěstuje.

 

Podzemnice olejná (Arachis hypogaea)

Podzemnice je jednoletá bylina z čeledi bobovitých. Pěstuje se zejména v Asii, Africe a USA. U této rostliny dochází ke zvláštní tvorbě lusků. Semeníky se po opylení zavrtávají do země, kde se vyvíjejí plody, jedno- až třísemenné nepukavé lusky. Tento jev se nazývá geokarpie a je od něj odvozeno i jméno rostliny.

 

Význam a složení zrna:

Podzemnice se využívá v potravinářství, krmivářství i v průmyslové výrobě. Pro výživu lidí se používají semena a olej. Semena se konzumují přímo nebo se přidávají do různých jídel, často bývají součástí náplní cukrovinek. Olej je, kromě potravinářství, využíván také pro výrobu některých průmyslových výrobků, např.: mýdel, šamponů, kosmetiky, barev a bývá i součástí léčiv. Pro výživu zvířat se používají pokrutiny a extrahované šroty, které se získávají z loupaných, částečně loupaných nebo neloupaných semen. Pro zvířata jsou chuťově atraktivní Pokud jsou vyrobené z neloupaných semen, nejsou vhodné pro monogastrická zvířata a mláďata, kvůli vysokému obsahu vlákniny.

Semena obsahují až 50 % tuku s vysokým zastoupením kyseliny olejové a linolové. Jsou bohatá také na bílkoviny, jejich obsah je asi 30 %. Obsah hrubé vlákniny je asi jen 5 %, ale u neloupaných semen se zvyšuje na více než dvojnásobek. Obsah sacharidů je asi 12 % a minerálních látek asi 2 %.

Semena obsahují také některé antinutriční látky. Patří k nim antigenní bílkoviny, které mohou vyvolávat potravní alergie a pravděpodobně u nich dochází i ke zkřížené reaktivitě se sójovou bílkovinou. Dalším rizikem je časté napadení semen, extrahovaných šrotů a pokrutin plísní Aspergillus flavus. K jejímu rozvoji dochází hlavně při nesprávném skladování za vysoké vlhkosti a teploty prostředí. Tato plíseň produkuje silně toxické, karcinogenní mykotoxiny - aflatoxiny. Aflatoxiny poškozují játra a ledviny, narušují tukový metabolizmus jater, mohou také vyvolat cirhózu a nádory na játrech. Velmi citlivé jsou na ně vysokoprodukční dojnice a mláďata. U selat může při vysokých dávkách dojít až k úhynu. Aflatoxiny také mohou přecházet do živočišných produktů a představují tak zdravotní riziko i pro lidi.

 

Pěstitelské požadavky:

Podzemnice se u nás nepěstuje.

 

Bavlník (Gossypium sp.)

Bavlníky jsou tropické a subtropické polokeře nebo byliny z čeledi cejbovitých. Jeho semena jsou hustě porostlá dlouhými bílými jednobuněčnými chlupy. Chlupy z osemení poskytují bavlnu. Bavlník je lidem známý už od starověku, Číňané ho znali už 2 500 let před n.l. Pěstovali ho také Aztékové, kteří zavedli i techniku zpracovávání bavlny, která se dodnes používá v některých částech Mexika. S pěstováním bavlníku je také spojeno novodobé otroctví.



Semena
 

Význam a složení zrna:

Semena bavlníku jsou vedlejším produktem při výrobě bavlny, obsahují ale značné množství tuku, takže se vyplatí ho získávat. Bavlníkový olej se využívá v potravinářství i v průmyslové výrobě. Vyrábějí se z něj například mýdla, kosmetika, bývá také součástí léčiv. Pro výživu hospodářských zvířat se využívají pokrutiny a extrahované šroty, protože obsahují značné množství dusíkatých látek (40-45 % loupané, 20-25 % neloupané). Získávají se z loupaných, částečně loupaných nebo neloupaných semen. Nejsou ale vhodné pro monogastrická zvířata a mláďata, protože semena se těžko oddělují od vláken, takže, i když jsou loupaná, mají vysoký obsah vlákniny (25 % neloupané, 12 % loupané). Pokrutiny obsahují asi 7 % zbytkového tuku, 30-35 % sacharidů a asi 2 % minerálních látek.

Semena bavlníku obsahují některé antinutriční látky. Nejvýznamnější je obsah polyfenolického žlutého barviva gossypolu. Jeho toxicita je způsobena několika mechanizmy. Jednak váže železo a způsobuje tak anemii, reaguje také s volnými aminoskupinami aminokyselin bílkovin krmiva i tkání. Způsobuje tak zhoršení využitelnosti živin z krmiva, ale reakcí s různými enzymy zasahuje také do řady dalších biochemických procesů. Snižuje plodnost samců různých druhů zvířat, a také mužů. U monogastrických zvířat se jeho škodlivé účinky projevují sníženým příjmem krmiva, úbytky hmotnosti, průjmy, odbarvováním srsti, hemolytickou anemií, edémy srdce a plic, degenerativními změnami na játrech a slezině, krváceninami v játrech, tenkém střevě, žaludku. U přežvýkavců se jeho škodlivé účinky tak výrazně neprojevují, přesto by neměl být obsah pokrutin a extrahovaných šrotů v krmné směsi větší než 15 % a v krmné dávce by mělo být vyšší množství minerálních látek, které vážou gossypol na nerozpustné sloučeniny. Po třech až čtyřech měsících by se měly bavlníkové šroty nebo pokrutiny vysadit z krmné dávky, aby se nahromaděný gossypol, který se jen pomalu vylučuje a v organizmu se kumuluje, vyloučil.

 

Pěstitelské požadavky:

Bavlník se u nás nepěstuje.
 

Předchozí

Obsah Následující

Světlice barvířská - saflor

Nahoru Okopaniny