Předchozí

Obsah Následující

Vlčí bob, lupina

   

Cizrna beraní ( Cicer arietinum L. )

Cizrna je jednoletá teplomilná luskovina. Druhové jméno dostala podle svých semen, které mají nepravidelně hrbolatý tvar s charakteristickým zobáčkem, a připomínají ovčí hlavu. Semena jsou po jednom až dvou uložena v měchýřkovitém lusku. Rozlišují se dva různé typy cizrny. Jeden je charakteristický tmavými a menšími semeny (desi), druhý tvoří větší semena smetanově bílé barvy (kabuli).

Cizrna.jpg (40116 bytes)
Semena

Význam a složení zrna:

Cizrna se využívá v potravinářství (typ kabuli) a jako jadrné krmivo (typ desi i kabuli). Patří k plodinám, o které mají v poslední době konzumenti stále vyšší zájem. Převážně jsou konzumována celá zrna, odslupkovaná zrna (dhal) nebo se připravuje cizrnová mouka (besan). Používají se také další způsoby úpravy cizrny - fermentování, paření, smažení či pražení semen. Využívala se také jako kávovina. Pražená byla známá jako "Café de France" od 18. století, zejména v okolí Dijonu. Na Balkáně bylo téměř tradicí, že se pravá zrnková káva připravovala s přidáním malého množství pražené a umleté cizrny, což nápoji udržovalo žádoucí pěnu.

Semena cizrny obsahují 15-30 % dusíkatých látek, s dobrým zastoupením lyzinu. BNLV tvoří 50-60 %, většinu představuje škrob. Množství hrubé vlákniny se pohybuje mezi 5-19%, což souvisí s masivnějším osemením. U světlosemenných odrůd jsou to spíš nižší hodnoty, protože mají tenčí osemení než tmavosemenné. Tuk tvoří 6-7% a má vysoký podíl kyseliny linolové. Minerální látky tvoří 2-3 %. Často bývá uváděno, že cizrna je dobrým zdrojem kyseliny pangamové. Tato látka bývá také označována jako vitamín B15, ačkoliv není přesně znám její účinek ani potřebná dávka, ale působí lipotropně a pravděpodobně také antioxidačně.

 Pěstitelské požadavky:

Ve světě se pěstuje především v sušších a teplejších oblastech Asie (Indie, Čína), u nás jen omezeně. Má zvýšené nároky na teplo a světlo a malé nároky na vláhu a na půdu (nevhodné jsou půdy vlhké a těžké).
 

Předchozí

Obsah Následující

Vlčí bob, lupina