Předchozí

Obsah

Následující

Triticale - žitovec

 

Oves

JEČMEN (Hordeum)

Ječmen patří spolu s pšenicí k nejstarším obilninám. Začátky jeho pěstování se datují do začátků zemědělství. Archeologické nálezy v Egyptě a Babylonii z doby 5 000 let před n.l. svědčí o pěstování víceřadého ječmene. Na území střední Evropy se ječmen pěstoval asi od 3. tisíciletí před n.l.


Porost


Detail klasu - ječmen šestiřadý


Detail klasu - ječmen dvouřadý


Semena

Význam a složení zrna:

Zrno ječmene má více vyvinuté oplodí, proto má vyšší obsah hrubé vlákniny (asi 4 %). Hlavní živinou je škrob, kterého je méně než u pšenice. Průměrný obsah dusíkatých látek je 8-15 %, limitující aminokyselinou je lysin, i když jeho obsah je vyšší než v pšenici. Zásobní bílkovinu představuje hordein (prolamin). Zrno ječmene obsahuje asi 2 % tuku a 2 % minerálních látek. Ječmen obsahuje také antinutriční polysacharidy β-glukany (až 8 %). Jejich nepříznivé účinky spočívají, stejně jako u araboxylanů, ve zvýšení viskozity střevního obsahu. Nejvýrazněji se projevují u drůbeže, u které dochází ke zhoršení užitkovosti a zvýšenému zadržování vody v trusu.

Užitkové směry:

Ječmen potravinářský se využívá k výrobě krup a dietních potravin. Vzhledem k příznivému účinku potravní vlákniny na snížení hladiny cholesterolu, snížení rizika výskytu rakoviny tlustého střeva a prevence obezity a cukrovky jsou vhodné odrůdy s vyšším obsahem β-glukanů (víc než 5 %) a stravitelné vlákniny. Patří k nim hlavně ječmen bezpluchý.

Ječmen sladovnický se u nás pěstuje převážně jako jarní forma. Na jeho kvalitu je kladena řada požadavků. K hlavním kriteriím jakosti patří obsah bílkovin (max. 11 %), podíl předního zrna, obsah β-glukanů (max. 1,5-2 %).

Ječmen krmný se pěstuje ve formách víceřadých i dvouřadých, ozimých i jarních, pluchatých i bezpluchých. Má vyšší obsah bílkovin (asi 15 %) a lyzinu a nižší obsah β-glukanů (1,5-2 %). Je vhodný ke krmení skotu, koní, králíků a prasat, může být také součástí krmných směsí pro masožravce.

Ječmen pícninářský se využívá pro sklizeň celých rostlin (systém GPS).

Ječmen průmyslový slouží k výrobě lihu, zvláště whisky, škrobu, detergentů, kosmetických a farmakologických přípravků.

 Pěstitelské požadavky:

Jarní ječmen je velmi náročný na půdní podmínky, protože má mělký kořenový systém, a také proto, že v relativné krátké době vytváří vysoké přírůstky biomasy. Nejvhodnější pro něj jsou černozemě a hnědozemě. Nevhodné jsou půdy kyselé a také pozemky s vysokým stupněm utužení ornice, pozemky zaplevelené a lokality s častým výskytem mlh a rosy. V osevním postupu bývá zpravidla řazen po hnojených okopaninách. K nejlepším předplodinám patří cukrovka. Pokud je řazen po obilovině, je vhodnější předplodinou pšenice než ječmen.

Ozimý ječmen není náročný na půdní ani klimatické podmínky a má nižší nároky na živiny. Nevýhodou je větší náchylnost k napadení houbovými chorobami a malá zimovzdornost. V osevním postupu se řadí zpravidla po obilovině nebo jiné časně sklizené předplodině (seje se velmi brzy – druhá dekáda září).

Předchozí

Obsah

Následující

Triticale - žitovec

Nahoru

Oves