Předchozí

Obsah Následující

Vikev

  Cizrna beraní

vlčí bob, lupina (Lupinus L.)

Lupina.jpg (32107 bytes)
Semena - lupina bílá

Význam a složení zrna:

Lupina se využívá převážně jako krmivo pro hospodářská zvířata. Používají se suchá semena, ale i celá rostlina jako pícnina. Některé druhy se mohou uplatnit i v potravinářství. Patří k nim vlčí bob bílý, jehož semena se mohou použít jako ostatní luštěniny a vlčí bob proměnlivý, který se využívá jako olejnina.

Semena lupiny mají vysoký obsah dusíkatých látek (30 – 40%) s poměrně vysokým zastoupením lyzinu. Obsah BNLV je nízký (15-20 %), protože lupina patří k bílkovinným luštěninám. Obsah hrubé vlákniny (asi 14 %) a tuku (5-7 %) je v porovnání s jinými luštěninami vyšší. Minerálních látek semena obsahují asi 2-3 %.

Lupina obsahuje také antinutriční látky, z nichž nejvýznamnější je zastoupení chinolizidinových alkaloidů. V našem planém druhu, vlčím bobu mnoholistém, se vyskytuje velmi jedovatý lupanin. Otrava se projevuje špatnou pohyblivostí končetin, křečemi a může dojít až k úhynu. Nejčastěji k nim dochází na podzim, kdy vlčí bob dozrává. Dalším alkaloidem je anagyrin, jehož teratogenní účinky byly prokázány u dojnic mezi 40. a70. dnem březosti. Tzv. „hořké“ nešlechtěné odrůdy nejsou pro vysoký obsah alkaloidů ke krmení vhodné. Výrazného snížení hladiny alkaloidů lze dosáhnout selekcí, proto byly vyšlechtěny „sladké“ odrůdy. Toxicitu semen lze snížit také různými technologickými postupy, toastováním, povařením, extrakcí. Také hnojení kobaltnatou solí obsah alkaloidů v semenech snižuje. Ani sladké odrůdy se nedoporučuje zařazovat do krmných dávek ve větším množství, protože mohou způsobit u nosnic zhoršení chuti vajec a u dojnic mléka.

 Pěstitelské požadavky:

Lupiny mají mohutný kořenový systém a dobře snášejí pěstování na méně úrodných půdách. Vyhovují jim převážně kyselé půdy, i když vlčí bob bílý potřebuje spíše půdy neutrální. Pěstování sladkých odrůd je však problémové, neboť jsou náchylnější k chorobám. Pro vyšší polohy může být problematická také poměrně dlouhá vegetační doba. Kulturní druhy jsou náročné na vláhu. Lupina velmi dobře fixuje dusík, za příznivých podmínek pro hlízkové bakterie si veškerou jeho potřebu zajišťuje sama. Na předplodinu není náročná, nejvhodnější je hnojená okopanina, obvykle ale bývá řazena po obilnině.
 

Předchozí

Obsah Následující

Vikev

  Cizrna beraní