Předchozí

Obsah Následující

Hořčice bílá

  Tykev olejná

Mák setý (Papaver somniferum L.)

Mák je stará kulturní rostlina, která se zřejmě v oblasti Středozemního moře pěstovala již v 6. tisíciletí př.n.l. Byly také známy účinky makových alkaloidů. Například v antickém Řecku byly makovice atributem boha spánku Hypnose a jeho syna boha snů Morfea, jeho bratra boha smrti Thanata, a jejich matky Nyx. Účinky opia na lidský organismus také popsal na přelomu letopočtu římský dvorní lékař Scribonius Largus.


Porost

Makovice.jpg (44323 bytes)
Detail makovic


Semena

Význam a složení zrna:

Podle užitkových vlastností rozeznáváme dva typy máku setého:

Mák opiový má ve stěnách makovice silně rozvětvenou síť mléčnic. Jejich nařezáváním a následným sběrem zaschlého latexu se získává opium. Mezi nejvýznamnější pěstitelské oblasti tohoto typu patří země Zlatého trojúhelníku (Barma, Thajsko, Laos), ale i Zlatého půlměsíce (Írán, Afghánistán, Pákistán).

Mák olejný se pěstuje u nás a v řadě zemí Evropy. Hlavní využití tohoto typu je v domácnosti, potravinářském a olejářském průmyslu. Přitom se z naší produkce zpracovává v olejářském průmyslu jen malá část, o něco větší část se spotřebovává v domácnostech nebo v cukrářské výrobě a většina se exportuje. Semena obsahují 40-55 % tuku. Stolní olej se získává lisováním za studena a tuhne v rostlinné máslo s bodem tuhnutí 18 °C. To se hojně používá v některých oblastech Francie a Německa. Lisováním za tepla nebo extrakcí se získává polovysychavý olej, používaný k výrobě laků, fermeží, barev a mýdla.

Pokrutiny a extrahované šroty, které zůstávají po výrobě oleje je možné použít jako bílkovinné krmivo pro hospodářská zvířata. Obsah dusíkatých látek v nich je poměrně vysoký (30-35 %), ale obsah minerálních látek a vitamínů je nízký. Navíc se v nich nacházejí alkaloidy, které mohou při jejich zkrmování ve větším množství (nad 1-1,5 kg) způsobovat zdravotní poruchy a u dojnic také nepříznivě ovlivnit chuť mléka. U plemeníků působí negativně na pohlavní pud.

Vymlácené makovice se stonkem dlouhým maximálně 15 cm, nazývané makovina, se využívají ve farmaceutickém průmyslu ke získávání alkaloidů. Výskyt alkaloidů závisí na odrůdě máku a na způsobu a místě pěstování. Postupně jich bylo izolováno asi šedesát, nejvíce jsou zastoupeny morfin, kodein, tebain, noskapin, zvaný též narkotin a papaverin. Alkaloidy se zde nevykytují volně, ale většinou jako soli různých kyselin. Morfin je silným analgetikem a tlumí dýchací centrum. Vyvolává euforii a je návykový. Kodein má podobné účinky jako morfin, nepůsobí však na dýchací centrum a jeho euforizující účinky jsou menší. Tlumí kašel působením na centrum kašle v prodloužené míše. Noskapin (narkotin) působí na kašel podobně jako kodein. Papaverin nemá narkotický účinek a nepůsobí na  dýchací centrum. Způsobuje relaxaci hladkého svalstva, proto se používá jako spasmolytikum například při kolikách a střevních křečích, spojených s průjmy.

 Pěstitelské požadavky:

Mák nemá na prostředí zvláštní požadavky, nesnáší jen extrémně lehké nebo těžké půdy. Je ale velmi náročný na živiny včetně dostatečného množství stopových prvků. Nejlepší předplodinou jsou pro něj okopaniny hnojené chlévským hnojem, dále luskoviny a jeteloviny. Nejčastěji bývá řazen po obilovinách. Mák je označován jako „výchozí surovina – zdroj“ návykových (omamných) látek, proto se na něj vztahuje zákon číslo 167/98 Sb. (zákon o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů), ze kterého, mimo jiné, vyplývá ohlašovací povinnost osob pěstujících mák na ploše větší než 100 m2 a ohlašovací povinnost při vývozu a dovozu makoviny.
 

Předchozí

Obsah Následující

Hořčice bílá

Nahoru Tykev olejná