Předchozí

Obsah Následující

Brambory

  Víceleté pícniny

 

Pícniny

Pícniny jsou plodiny sloužící k výživě hospodářských zvířat, zejména přežvýkavců a koní. Obsah živin záleží na botanickém složení porostu, listnatější rostliny obsahují větší množství bílkovin, fosforu a karotenu, rostliny s vyšším podílem stébel a stonků mají vyšší obsah vlákniny a nižší podíl ostatních živin. Výživná hodnota pícnin se během vegetace rychle mění, mladé rostliny mají bohatší olistění, rostliny starší mají vyšší zastoupení stébel a stonků. Tyto změny jsou výraznější u jetelovin než u trav a jednoletých pícnin. Pícniny mají nízký obsah sušiny (15 – 25 %), proto, pokud nejsou krmeny přímo, je nutné je konzervovat silážováním, senážováním nebo sušením.

 

Jednoleté pícniny

Jako jednoleté pícniny se využívají plodiny, které byly popsány v předchozích kapitolách, kde byly také zmíněny jejich případné antinutriční vlastnosti.

Řídce seté a teplomilné obilniny

Nejvýznamnější plodinou z této skupiny je kukuřice. 90 % u nás pěstované kukuřice se využívá na siláž. Sklízí se v mléčně voskové až voskové zralosti řezačkami, které jsou schopny dobře rozdrtit zrna. Nedostatečně rozdrcená zrna procházejí zažívacím traktem zvířat bez využití. Využívá se také dělená sklizeň (LKS, CCM), a v posledních letech konzervace vlhkého zrna. Na zeleno se prakticky nevyužívá. Představuje energetické krmivo s nízkým obsahem dusíkatých látek.

Další teplomilné obiloviny, čirok cukrový, súdánská tráva, proso, jsou  pouze málo významné, doplňkové.

Hustě seté obilniny

Využívá se pšenice, ječmen, oves, žito, triticale. Mohou být pěstovány v čisté kultuře, ale vysévají se především jako jednoleté směsky. Využívají se na zeleno, na senáž nebo GPS (drť celých rostlin), pro kterou se sklízí v těstovité zralosti zrna řezačkami, které jsou schopny zrna dobře rozdrtit. Představují krmiva polobílkovinná, při vyšší zralosti sacharidová.

Luskoviny

Využívá se bob obecný, hrách, vikev, okrajově i lupina a sója. Krmí se na zeleno, konzervují metodou GPS, a omezeně se využívají pro výrobu horkovzdušných úsušků. Představují bílkovinná krmiva.

Ostatní – brukvovité, olejniny

Využívá se řepka, řepice, hořčice, krmná kapusta, slunečnice. Výhodou těchto plodin je krátká vegetační doba a odolnost k nízkým teplotám, nevýhodou náročnost na hnojení dusíkem a riziko následné kumulace dusičnanů, dále antinutriční látky obsažené v píci a nízká sušina, kvůli které se obtížně konzervují.

Jednoleté pícní směsky

Jednoleté pícniny se pěstují častěji ve směskách než v čisté kultuře. Využívají se tyto typy směsek:

-         ozimé - luskovinoobilní

-         jarní – luskovinoobilní, kukuřice s luskovinou, vysévají se časně na jaře nebo po ozimých meziplodinách

-         letní - pěstují se po raně sklizených plodinách

-         podsevové – zakládají se většinou do obilniny ve vlhčích oblastech s kratší vegetační dobou, kde nahrazují letní pícní směsky

 

Předchozí

Obsah Následující

Brambory

  Víceleté pícniny