Předchozí

Obsah Následující

Tykev olejná

  Některé další olejniny

Světlice barvířská – saflor (Carthamus tinctorius)

Světlice barvířská patří do čeledi hvězdnicovitých a je podobná bodláku. Je to stará kulturní plodina pocházející ze stepních a polostepních oblastí východní Indie. Z jejích květů se už ve starověku na blízkém Východě získávalo červené a žluté barvivo.


Semena

 Význam a složení zrna:

Světlice barvířská se využívá hlavně pro získávání oleje ze semen. Olej se uplatňuje v lidské výživě, ale používá se také pro výrobu některých průmyslových výrobků, např.: mýdla, barev, kosmetiky. Světlici je možné použít také jako pícninu, ale pouze do začátku kvetení, potom už jsou listy pichlavé. Pro zvířata je chuťově atraktivní, protože v zelené hmotě obsahuje velké množství rozpustných sacharidů. Pěstuje se také na zelené hnojení. Je vhodná i pro včelaře, protože kvete v pozdním létě, kdy je jednou z mála kvetoucích rostlin, a poskytuje velké množství nektaru. V době kvetení lze sbírat z květů korunní plátky, které se používají jako levnější náhražka šafránu. Neobsahují ale jeho účinné látky a slouží pouze jako barvivo.

Plody jsou nažky s velmi silným tvrdým oplodím, proto obsah hrubé vlákniny nevyloupaných semen je velmi vysoký (asi 27 %). Obsah tuku v nažkách je 25-37 %, u vyloupaných semen je to 45-55 %. Olej obsahuje až 80 % kyseliny linolové a jen asi 0,2 % kyseliny linolenové. Obsah dusíkatých látek je 17-35 % a minerálních látek asi 2 %.

 Pěstitelské požadavky:

Pro pěstování světlice barvířské jsou vhodné suché a teplé oblasti. Na půdu není náročná, je vhodná na půdy vápenité. Nevhodné jsou půdy kyselé a zamokřené. Nesnáší hnojení čerstvým hnojem. Pro pěstování na semeno se vysévá už od poloviny března, je odolná proti jarním mrazíkům. Dorůstá až do výšky 110 cm a její kořeny mohou sahat až do 2,5m hloubky. Proto může získávat i živiny splavené do větších hloubek. Je odolná proti suchu.
 

Předchozí

Obsah Následující

Tykev olejná

  Některé další olejniny