Červotoč tabákový (Lasioderma serricorne)

 

 

Biologie

Brouk je hnědý, velký 2-3 mm, oválného tvaru. Rozlišovacím znakem od červotoče spížního mohou být jemně pilovitá delší tykadla. Krovky má bez rýh. Jeho vývoj je podobný jako u červotoče spížního. Samice klade 10-100 vajíček mezi produkty. Larva preferuje jako potravu tabákové výrobky, popř. oříšky, koření, rýži, sušené ryby atd., dospělí brouci potravu nepřijímají. Celkový vývoj trvá kolem 80 dní. Je citlivý na nízké teploty, jeho vývoj se téměř zastavuje při teplotách pod 20 °C, larvy umírají při trvalých teplotách 13 °C. Aktivní je v noci, přičemž dospělec dobře létá.

Červotoč tabákový

 

Škody

Škodí larvy, které vrtají v napadeném produktu a to zejména v tabáku a tabákových výrobcích, přičemž starý tabák je napaden rychleji než čerstvý.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Skladovat produkty v dózách a lahvích, napadené produkty likvidovat spálením, skladovat při teplotách pod 15 °C, fyzikální ošetření teplotou -20 °C na 7 dní nebo při + 60 °C na jednu hodinu. Chemické ošetření prázdných míst reziduálním přípravkem ULV technologií (např. přípravkem Ficam ULV), přičemž nejúčinnější je aplikace plynů oprávněnou osobou. Ve skladech s tabákem je vhodné plynování např. přípravky Delicia-Plates nebo Delicia Strips.