Červotoč kostkovaný (Xestobium rufivillosum)

 

 

Biologie

Dospělci jsou tmavě hnědí se žlutavými skvrnami, velcí 2-4 mm, mohou létat. Mají proměnu dokonalou. Vývoj mají podobný jako červotoč proužkovaný. Samice během života naklade kolem 40-60 vajíček na drsné dřevo, do prasklin a otvorů včetně výletových. Klade je v hroznech, nejraději do dřeva napadeného dřevokaznými houbami, které urychlí jejich vývoj. Larvy napadají dřevo listnáčů, občas i dřevo jehličnanů, kde vyvrtávají chodbičky vyplněné pilinami, které jsou hrubé a obsahují okrouhlé pelety. I výletové otvory brouků jsou okrouhlé. Zajímavostí je, že samci a samice klepají hlavou do dřeva, aby se vzájemně přilákali.

Červotoč kostkovaný

 

Škody

Škodí zejména na dřevu dubu, jilmu, kaštanu, občas i jehličnanů, přičemž napadají běl i jádrové dřevo, zejména konce trámů a spoje fošen.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Preventivně nové dřevo natřít nebo nalakovat, používat vyzrálé dřevo, cenné dřevěné objekty mohou být ošetřeny mražením nebo prohřátím ve speciálních zařízeních. Chemické hubení za použití postřiku, aerosolu, nátěru, impregnace (Lignofix-Eko), injektáže či fumigace. Před vlastním zásahem je nutné provést důkladný průzkum včetně měření vlhkosti. Starožitnosti lze ošetřit gama zářením ve speciálních komorách.