Červotoč proužkovaný (Anobium punctatum)

 

 

Biologie

Červotoč je šedohnědý až šedočerný, jemně a hustě hedvábně pýřitý, velký 2-4 mm. Krovky jsou na konci zaoblené, na štítu je jednoduchý hrbolek. Proměnu má dokonalou. Samičky kladou vajíčka do míst, kde se vyvíjela předchozí generace, přičemž během svého života naklade 20-40 vajíček. Vývoj larev trvá až do podzimu, po přezimování pokračují larvy na jaře příštího roku v žíru a v létě se na krátkou dobu kuklí. Larvy jsou dlouhé 6 mm, jejich vývoj trvá celkem 3 roky a napadají listnáče a jehličnany. Kukly jsou velké 5 mm. Chodbičky běží ve dřevu všemi směry, jsou vyplněny požery, mají okrouhlý průřez (průměr kolem 1,5 mm) a jsou velmi četné. Brouk, který dobře létá, se objevuje v letních měsících. Larva i dospělý jedinec vydávají charakteristické zvuky připomínající klepání. Teplota okolo 23 °C a vysoká vzdušná vlhkost jsou optimální pro vývoj larev.

Červotoč proužkovaný

 

Škody

Je to velmi vážný škůdce zpracovaného jehličnatého a listnatého dřeva (žije na dřevě smrkovém, borovém, jedlovém, lipovém a březovém), dále žije v nábytku, dřevořezbách, v dřevěném domácím nářadí a dřevěných střechách. Poškozené části krovů a schodišť se hroutí, nábytek a starožitnosti se rozpadávají.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Preventivně nové dřevo natřít nebo nalakovat, používat vyzrálé dřevo, cenné dřevěné objekty mohou být ošetřeny mražením nebo prohřátím ve speciálních zařízeních. Chemické hubení za použití postřiku, aerosolu, nátěru, impregnace (Lignofix-Eko), injektáže či fumigace. Před vlastním zásahem je nutné provést důkladný průzkum včetně měření vlhkosti. Starožitnosti lze ošetřit gama zářením ve speciálních komorách.