Červotoč umrlčí (Hadrobregmus pertinax)

 

 

Biologie

Je 4,5-6 mm velký, matný brouk s charakteristickými vtlaky na štítě. Celé tělo má černohnědé, jen na štítu u obou zadních rohů jsou přítomny zlatožluté skvrnky. Brouci se objevují brzy z jara, nejpočetnější jsou v květnu a v červnu. Dospělci tohoto druhu vedou noční způsob života. Vývoj larev je podobný jako u červotoče proužkovaného, nejčastěji trvá 2-3 roky v závislosti na vlhkosti dřeva a teplotě. Výletové otvory dospělých brouků jsou rovněž kruhovité, ale větší než u červotoče proužkovaného (průměr 2,5 - 3mm).

Červotoč umrlčí

 

Škody

Je široce rozšířený, vyvíjejí se ve starém, suchém, jehličnatém i listnatém dřevě, i ve zpracovaném. Napadá dřevo, které je zabudováno ve stavbách již několik let. Čerstvé dříví nenapadá. Napadá především dřevo v místech vystavených působení zimních mrazů. Ve zděných obytných domech se usídluje na střešních trámech, v záklopech stropů, v podlahových prknech. Napadá konce trámů, v místech uložení do venkovních stěn, zejména v místech, kde zatéká. Nábytek obvykle nepoškozuje.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Preventivně nové dřevo natřít nebo nalakovat, používat vyzrálé dřevo, cenné dřevěné objekty mohou být ošetřeny mražením nebo prohřátím ve speciálních zařízeních. Chemické hubení za použití postřiku, aerosolu, nátěru, impregnace (Lignofix-Eko), injektáže či fumigace. Před vlastním zásahem je nutné provést důkladný průzkum včetně měření vlhkosti. Starožitnosti lze ošetřit gama zářením ve speciálních komorách.