Tesařík krovový (Hylotrupes bajulus)

 

 

Biologie

Je to šedavě hnědý brouk, velký 10-20 mm, se dvěma nezřetelnými příčnými pruhy ve středu krovek. Tykadla má ve srovnání s ostatními druhy tesaříků poměrně krátká, dosahují sotva polovinu krovek. Má proměnu dokonalou. Samička klade 80-200 vajíček v menších hromádkách do spár a trhlin ve dřevě. Larvy se vyvíjí 3-10 let (někdy až 15 roků). Ve vlhčím dřevu jsou dány podmínky pro rychlejší vývoj (20 % vlhkosti). Vylíhlé larvy vyhlodávají chodby pod povrchem, později se zavrtávají hlouběji, napadené dřevo se rozpadá na drť. Hlodáním vydávají charakteristický vrzavý zvuk. Výletové otvory jsou oválné, až 1 cm veliké. Dospělý tesařík žije max. měsíc a dobře létá.

Tesařík krovový

 

Škody

Spolu s červotočem proužkovaným patří k největším škůdcům opracovaného dřeva. Napadá dřevo jehličnatých stromů (borové, smrkové a jedlové) - ploty, sloupy, trámy, krovy, podlahy. Ve sklepě se mu nedaří - pro přílišnou relativní vlhkost.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Používat dřevo listnáčů, vyzrálé dřevo, nabarvené nebo nalakované borové dřevo, pálit odpadové dřevo, přičemž dřevo musí být ošetřeno až po důkladném očištění. Napadené dřevo či konstrukci je nutné důkladně prohlédnout včetně zjištění vlhkosti a poté, dle stavu napadení, zvolit nejvhodnější technologii - postřik dřeva reziduálními insekticidy, proti dospělcům aplikovat opakovaný postřik aerosolovými preparáty, provést injektáž, nátěr, či fumigaci.