Myšice křovinná (Apodemus sylvaticus)

 

 

Biologie

Vzhledem i způsobem života se značně podobá myšici lesní. Zabarvení hřbetu je šedohnědé až hnědé s občasnými černými chloupky. Na bříšku se prolíná bělavá barva s šedivou. Na hrdle se nachází žlutá skvrna, která někdy chybí. Je menší než myšice lesní, měří 8-10 cm a váží 13-39 g. Stejně jako myšice lesní má čenich protažený, uši velké a odstáté, větší než myš domácí. Oči má také velké a černé, ocas stejně dlouhý nebo delší než tělo a je možné z něj také stáhnout kůži. Zadní tlapky má velice dlouhé a umožňují jí při běhu skákat a kličkovat.

Období rozmnožování začíná u myšice v dubnu, kdy je již dostatek potravy, a trvá až do pozdního podzimu. V teplejších letech a při dostatku obživy se mohou myšice rozmnožit i během zimy. Samice jsou pohlavně dospělé v 6 týdnech a mají již za 3-4 týdny po páření až čtyřikrát ročně 2 až 9 holých a slepých mláďat, která otevírají oči po 12 dnech. Přibližně v tom stejném věku doroste mláďatům srst na celém těle a prořezají se jim zuby. Mláďata myšice křovinné tráví první týdny svého života v hnízdě měkce vystlaném trávou, mechem a listím, poté teprve hnízdo opouštějí. Početní stavy populací myšice nejsou stálé, ale kolísají v průběhu roku stejně tak jako během delších období. V přírodě se myšice dožívají 18 - 20 měsíců.

Myšice křovinná je většinou vegetarián a za potravou se vydává po setmění. Její potravou jsou zelené části rostlin, kořínky, dužnaté plody, oříšky, semena, zrní a houby. Když je nedostatek rostlinné potravy, požírá s oblibou různé plže, dešťovky a hmyz. Shromažďuje si velké množství potravy, hlavně semen a oříšků, aby měla dostatek zásob na zimu, kterou však nepřespává. Ve svém podzemním obydlí dovede zaplnit několik objemných zásobáren. Dává přednost okrajům lesa s hustou vegetací, otevřeným křovinatým prostorům v lese, kde žije v norách, které si sama vyhrabe.

Myšice křovinná

 

Škody

Jsou to hlodavci, kteří žijí ve volné přírodě a nejsou přímo vázáni na člověka. Mohou mu ale způsobovat škody a to zejména požerem uskladněných surovin, v době nedostatku potravy v okolí.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Odstranit vysokou trávu a křoví v okolí budov, dodržovat stavební a hygienická opatření. Zajímavostí je, že myšice nosí nástrahu z nástrahových staniček do svých skladovacích komůrek a do nástrahových staniček naopak natahají různý jiný materiál, jako jsou oblázky, hřebíky, papír atd.