Norník rudý (Clethrionomys glareolus)

Norník rudý - video

 

Biologie

Dospělec je velký 8-12 cm, má tmavě rezavohnědý hřbet a světlé, bělošedé či žlutošedé břicho a relativně dlouhý ocas (3-7 cm) má výrazně dvoubarevný, vespod bílý. Obdobně jako hraboš polní je nemotorné postavy, s tupým čenichem, oči a uši má skryty v kožíšku. Samice je březí 17-18 dnů a ve vrhu má 2-8 mláďat. Během sezóny má až 4 vrhy. V přírodě se dožívají maximálně 1,5-2 roky. Jejich populační gradace se dostavují přibližně po 4-5 letech.

Vyskytuje se v listnatých a smíšených lesích, v parcích, remízcích, větrolamech, lesních budovách, výjimečně ve spižírnách a skladech potravin. Po keřích a stromech běhá a leze méně obratně než myšice. Vytváří mělké nory, kde má zásobárny a hnízda (až 100 ks/ha).

Norník rudý 1

 

Škody

Škodí při přemnožení vytvářením četných nor a ohryzem semenáčků dřevin, kůry, jehličí a pupenů. Živí se zelenými částmi rostlin, semeny, plody, houbami, poměrně značnou část potravy tvoří hmyz a jeho larvy, pavouci, příležitostně i zdechliny obratlovců.

Norník rudý 2

 

Způsoby prevence a likvidace

Předejít vytvoření podmínek vhodných pro přemnožení hraboše polního, odstraňovat divokou vegetaci, dobře pečovat o pastviny, udržovat trávu krátce střiženou a homogenní, vysekávat příkopy, odstraňovat spadané ovoce, pročišťovat stromy atd.