Mravenec faraon (Monomorium pharaonis)

 

 

Biologie

Je to teplomilný mravenec původem pravděpodobně z Indie, dnes rozšířený po celém světě. Samice (královny) jsou žlutohnědé s tmavší hlavou, velké 3,5-4,8 mm. Dělnice jsou drobné, štíhlé, 2,5 mm dlouhé, zbarveny žlutohnědě s tmavším zadečkem a jsou sterilní. Samci měří 3 mm, jsou okřídlení. Královna žije 12 měsíců, dělnice a samci cca 20 týdnů. Mají proměnu dokonalou. V hnízdě je mnoho královen a jedna během života naklade asi 300 vajíček. Délka vývoje je celkem 6 týdnů při 27 °C a 80 % vlhkosti. Zajímavostí je, že nepořádá tzv. "svatební lety," ale šíří se štěpením kolonií a přenosem, např. při stěhování nábytku a jiných materiálů. Jednotlivé dělnice nebo královny nejsou však schopny založit novou kolonii. Samci ihned po páření hynou.

V našich podmínkách mohou přežívat pouze ve stále vytápěných budovách, pekárnách a sklenících apod. Mimo lidská sídla se trvale neudrží. Mraveniště zakládají v budovách v nepřístupných místech s blízkostí vody např. pod květináčem, ale třeba i v napařovací žehličce. Mravenci faraoni se živí různorodou potravou, jejíž podstatnou složkou jsou živočišné bílkoviny.

Mravenec faraon

 

Škody

Škodí svou přítomností i požerem v kuchyních, nemocnicích, domácnostech, mohou také přenášet zárodky různých onemocnění a mohou pronikat pod obvazy krvácejících poranění.

 

 

Způsoby prevence a likvidace

Udržovat potraviny uzavřené v těsných nádobách nebo na chladných místech, používat požerových nástrah s návnadou založenou převážně na živočišných proteinech (sušená játra, žloutek apod.). Je také možné zničit všechny kolonie použitím specifických požerových nástrah s aktivními látkami, např. s methoprénem, sulforamidem, fipronilem atd. + aplikovat bariérový postřik. V poslední době je nejpoužívanějším prostředkem Lafarex K. Také se využívají juvenoidy, porušující vývoj plodu.