Vrabec domácí (Passer domesticus)

 

 

Biologie

Samice a mláďata jsou tmavě hnědé s bříškem špinavě bílým. Samci mají krk hnědavý, hrdlo mají černé, líce bělavé a mají dva bílé pruhy na křídlech. Jejich velikost je 15 cm. Samice klade 2-5 vajíček, ze kterých se mláďata líhnou po 11-13 dnech a vylétají z hnízda po dalších 2 týdnech. Zajímavostí je, že mláďatům nenarůstá prachové peří, ale hned peří mladého ptáka. Hnízdí od dubna do srpna a to až třikrát ročně. Dospělci se dožívají maximálně 2-3 roků.

Vrabec domácí se vyskytuje nejen v Evropě, ale po celém světě. Jedná se tedy o kosmopolitní druh. Většinou ho můžeme vidět v blízkosti lidských sídel, kde nachází místo k hnízdění a dostatek potravy. Živí se semeny, hmyzem i skladovanými surovinami, pokud jsou jim přístupné.

Vrabec domácí - samice

 

Škody

Při masivním výskytu jsou vážnými škůdci v potravinářském průmyslu a zejména z hlediska hygieny je nelze tolerovat, protože mohou přenášet různé nemoci a trusem znečišťovat potraviny. V jejich hnízdech se mohou vyskytovat také různí roztoči a hmyzí škůdci.

Vrabec domácí - samec

 

Způsoby prevence a likvidace

Zavírat dveře, okna a ostatní přístupy pro vrabce. Jestliže je to nezbytné, instalovat zasouvací dveře nebo závěsy, omezit zdroje potravy a znemožnit hnízdění instalací pletiv či sítí. V ČR jsou vrabci chráněni a po udělení povolení je možno je odchytávat do klecí a sítí. Jejich usmrcování je zakázáno!!!